6 maja 2019 r. w naszej szkole odbyła się realizacja projektu „Nie zmarnuj swego życia”. W spotkaniu, prowadzonym przez dwóch raperów – Jonatana Blanka i Łukasza Bęsia uczestniczyło 97 uczniów klas VII i VIII.
Prowadzący nawiązali bardzo dobry kontakt z uczniami, z zaangażowaniem przekazywali zarówno własne historie jak i informacje o szkodliwości używek. Zwrócili uwagę uczniów na to, że wpływają na własne życie np. poprzez właściwy dobór przyjaciół i znajomych, z którymi spędzają czas poza szkołą. Podkreślili wartość pasji i zainteresowań jako sposobu na nudę i samorozwój.
Urozmaiceniem programu były konkursy, w których uczniowie wygrywali płyty oraz wykonywane „na żywo” utwory o treści ilustrującej przekaz profilaktyczny.
Po zakończonym spotkaniu prowadzący przez kolejną godzinę rozmawiali z zainteresowanymi uczniami, odpowiadając na zadawane pytania i poruszając problemy nurtujące młodzież.
Realizacja projektu odbyła się dzięki funduszom Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2019 rok. oraz Stowarzyszenia „SZKOŁA NA SZEŚĆ” działającego przy naszej szkole.
22 maja 2019 r. przeprowadzono zajęcia z programu „Debata”. Uczestniczyli w nich uczniowie klas VIII. Realizatorem był psycholog, terapeuta uzależnień, p. Igor Burdalski.
Na początku spotkania uczestnicy wypełniali ankietę przedstawiając własne przekonania normatywne dotyczące abstynencji oraz kontaktu z alkoholem w ostatnich trzech miesiącach. Następnie podawali straty i korzyści, jakich mogą doświadczać młodzi ludzie w związku z piciem alkoholu. Wysłuchali omówienia wspomnianych strat i korzyści, które miało na celu przekazanie informacji o piciu alkoholu a także łamanie stereotypów myślowych na ten temat.
Uczniowie wysłuchali też opowieści o działaniach związanych z organizacją wesel bezalkoholowych (na podstawie filmu „Złoty środek”), następnie ponownie odpowiedzieli na pytanie ankiety dotyczące ich opinii w sprawie organizacji własnego wesela bez alkoholu.
Uczniowie wykazali się dojrzałym podejściem do omawianych zagadnień. Zawiązali również relację z prowadzącym, którą cechowało wzajemne zaufanie - uczniowie dzielili się często osobistymi doświadczeniami (na zajęciach, jak też w rozmowach indywidualnych w czasie przerw między lekcjami), bezpośrednio wyrażali potrzebę uczestniczenia w tego typu zajęciach a także potrzebę omówienia innych tematów (np. seksualność, narkotyki i dopalacze).
Również realizacja tego projektu odbyła się dzięki funduszom Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2019 r. oraz Stowarzyszenia „SZKOŁA NA SZEŚĆ” działającego przy naszej szkole.
Pedagodzy szkolni