W dniu 15 marca w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie odbył się XVIII Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej. W tym roku uczestnicy konkursu odpowiadali na pytania o aniołach na podstawie książki „Nadprzyrodzony świat aniołów”. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: z klasy V a – Marika Słodownik i z klasy VI c – Blanka Wróblewska i Agnieszka Mierzejewska. W wyniku eliminacji pisemnych i ustnych Agnieszka Mierzejewska zajęła III miejsce. Konkurs okazał się naprawdę trudny. Niejeden dorosły miałby problem z udzieleniem odpowiedzi na pytania.
Mamy laureatkę Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej
OTWARCIE SEZONU WIOSENNEGO "ORLIK"
Lapbooki w III a
Dziś nasza klasa stworzyła własne lapbooki, czyli własnoręcznie wykonane książeczki o poznanych częściach mowy. W ruch poszły kolorowe kartki, szablony do wycięcia, klej, nożyczki i… ciekawe pomysły. Lapbooki mają nam służyć do powtórki materiału o częściach mowy. Zobaczcie sami, jak nam to wyszło.
Uczniowie klasy III a
,,… lecz ludzi dobrej woli jest więcej …”
,,… lecz ludzi dobrej woli jest więcej …”
1 marca w Kinie Grunwald w Olsztynku miało miejsce niezwykle podniosłe wydarzenie. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku przedstawili spektakl pt. ,,Wielkimi literami oddać obraz prawdziwy”, przygotowany pod kierunkiem Pani Justyny Bromberg, Pani Ewy Zarzeckiej i odpowiedzialnych za oprawę muzyczno – wizualną Pani Grażyny Figielskiej i Pana Macieja Hacia.
Wieczornica była kolejnym oddaniem hołdu dla Żołnierzy Wyklętych w dniu Ich święta, organizowanym przez Szkołę od sześciu lat .
Wśród licznie zaproszonych gości znaleźli się między innymi Kurator Oświaty Pan Marek Nowacki, Starosta Olsztyński Pan Andrzej Abako, Pani Bożena Ulewicz – przedstawiciel wojewody, a także przedstawiciele władz lokalnych, a wśród nich Burmistrz Olsztynka Pan Mirosław Stegienko wraz z zastępcą Panią Anną Luśnia, Przewodniczący Rady Miasta Pan Andrzej Wojda oraz dyrektorzy szkół, przedszkoli, a także przedstawiciele innych jednostek organizacyjnych naszej gminy. Obecni byli także mieszkańcy Olsztynka oraz rodzice występujących uczniów.
Cały spektakl rozpoczynał się od emisji krótkiego filmu, prezentującego sylwetkę patrona szkoły – rotmistrza Witolda Pileckiego. Później na scenie zakrólowały słowa. Były to słowa porażające, dobitne, które żadnego ze słuchaczy nie mogły pozostawić obojętnym na treści, jakie się za nimi kryły. Wszystkie pochodziły z ,,Raportów z Auschwitz”, spisanych przez Witolda Pileckiego, w których obnażał on całą prawdę o okrucieństwie, zbrodniach i upodleniu, jakiemu poddawani byli więźniowie. Teksty czytali uczniowie, a całe widowisko zostało utrzymane w konwencji teatru stolikowego. Pod koniec wieczornicy do czytania tekstów zaproszeni zostali także przedstawiciele publiczności.
Minimalizm w doborze środków scenicznych sprzyjał skupieniu uwagi na przekazie słownym i zgodnie z zamysłem inscenizatorskim, bez zbędnego rozpraszania uwagi zmuszał do wsłuchiwania się w słowa, które dzięki temu przemawiały jeszcze dobitniej.
Wszyscy uczestnicy wydarzenia pozostali w atmosferze refleksji i zadumy. Przedstawienie na długo pozostanie w pamięci zarówno samych uczniów, którzy przygotowując spektakl mogli poznać jedne z najdramatyczniejszych wydarzeń historii, ale i widzów poruszonych z jednej strony bezmiarem okrucieństwa, z drugiej - wielkością bohatera – dobrowolnego więźnia obozu Auschwitz. Tą sprzeczność, kontrast między tym, co wielkie, a tym, co małe i plugawe bardzo trafnie oddał finałowy utwór Czesława Niemena ,,Dziwny jest ten świat”, pozostawiając przesłanie nadziei, że ,,ludzi dobrej woli (takich jak między innymi Witold Pilecki) jest więcej’’ i przede wszystkim, że ,,świat nie zginie nigdy dzięki nim”.
Kto powiedział, że podsumowanie pracy nad lekturą musi być nudne?
Kto powiedział, że podsumowanie pracy nad lekturą musi być nudne?
13 lutego klasa 4b znalazła się w Narnii. Uczniowie przeszli przez szafę i spotkali Białą Czarownicę. Niestety zostali uwięzieni i musieli wykonać szereg zadań, aby zostać uwolnionymi i pomóc Aslanowi, który też znalazł się w tarapatach. Czarownica poczęstowała uczestników zaczarowanym napojem, a jako nagrody za wykonane zadania otrzymywali ptasie mleczko, które na koniec zajęć zjedli. Zabawa była wyśmienita, a uczniowie wspaniale weszli w role. Na koniec spotkania ocenili zajęcia na szóstkę i zastanawiali się jaką niespodziankę będą mieli przy omawianiu kolejnej lektury.
Wyjątkowy Dzień Kobiet
W tym roku szkolnym często rozmawiamy o wartościach, bo są podstawą w naszym życiu. Wpajamy je dzieciom nie tylko po to, aby przygotować uczniów do samodzielnego życia, ale przede wszystkim by wychować ich na dobrych, przyzwoitych ludzi. Najpiękniejsze i najlepsze wartości możemy czerpać z życia naszego patrona rotmistrza Witolda Pileckiego, ale też z naszego rodzinnego i szkolnego życia, z książek, a także z wyjazdów…
Dlatego 8 marca postanowiliśmy spędzić w wyjątkowy sposób. Dzień rozpoczęliśmy od seansu w kinie "Helios". Obejrzeliśmy wzruszający film „O psie, który wrócił do domu”.
Potem pojechaliśmy na spotkanie z wyjątkowymi kobietami - paniami: Leokadią, Iwoną i Izabelą. Są one bezdomne i znajdują się pod opieką olsztyńskiej Fundacji Pomoc Patrioty. To serdeczne i ciepłe kobiety. Ich życie nie jest łatwe, jeśli chodzi o warunki bytowe, ale tak samo wartościowe jak nasze. Dlatego też postanowiliśmy im pomóc. Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały paczki, w których znalazły się słodycze, artykuły spożywcze i przemysłowe oraz środki czystości. Panie były bardzo wzruszone, uściskom nie było końca. Mimo zimna serca wszystkich były bardzo gorące. I takie niech pozostaną.
Tegoroczny, wyjątkowy Dzień Kobiet na długo zachowamy w naszej pamięci.
Katarzyna Hacia
wychowawca kl. III a
SPOTKANIE RADY RODZICÓW
CELUJ W DWÓJKĘ, WYGRAJ PRZYSZŁOŚĆ! Zgłoszenie/Wniosek do klasy 1
Giba w Olsztynku!!!!!
W sobotę 23.02.2019 r. nieoczekiwaną wizytę w Olsztynku złożył reprezentant Brazylii w siatkówce, Mistrz Świata, Mistrz Olimpijski, jeden z najlepszych siatkarzy Świata – Giba. Spotkaliśmy go w ciastkarni Jagodzianka, gdzie kupował słynne olsztyneckie jagodzianki. Po przywitaniu i krótkiej rozmowie z mistrzem, pozwolił on na zrobienie wspólnego zdjęcia i dał nam autografy. Dla kibica siatkówki niezapomniana chwila i pamiątka na całe życie!!!
Adam Wyszyński
Nowinki z biblioteki
Biblioteka szkolna zorganizowała w lutym dwa konkursy plastyczne.
Konkurs dla uczniów klas I-IV ,,Zabaw się w ilustratora książki”
Podsumowanie konkursu odbyło się dnia 14 lutego 2019 roku. Wzięło w nim udział 37 uczniów. Komisja rozpatrywała każdą grupę wiekową osobno i oceniała prace pod względem zgodności z tematem, pomysłowością i estetyką wykonania ilustracji. Jury przyznało:
- w klasach I – 3 nagrody i 5 wyróżnień,
- w klasach II – 4 nagrody i 7 wyróżnień,
- w klasach III – 3 nagrody i 2 wyróżnienia,
- w klasach IV – 2 nagrody i 11 wyróżnień.
Dzieci otrzymały upominki ufundowane przez Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku oraz dyplomy od organizatorów. Konkurs spełnił oczekiwania organizatorów, a prace dzieci zaprezentowano na wystawie w bibliotece.
Konkurs dla uczniów klas V-VIII ,,Kartka walentynkowa”
Dnia 14 lutego 2019 roku odbyło się również podsumowanie Szkolnego Konkursu Plastycznego dla uczniów klas V-VIII ,,Kartka walentynkowa”. Niestety na konkurs wpłynęły tylko 2 prace. Uczniowie otrzymali dyplomy i upominki od organizatorów.
Organizatorzy:
Dorota Flisikowska
Alicja Krawczyk
Danuta Wyszyńska
XIV Wojewódzki Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców
W sobotę 09.02.2019 w hali Szkoły podstawowej nr 1 w Olsztynku odbył się XIV Wojewódzki Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców rocznik 2007 i 2008 o Puchar Burmistrza Olsztynka. W turnieju wzięło udział 10 drużyn w tym dwie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku. Zarówno drużyna chłopców rocznika 2007 prowadzona przez Adama Wyszyńskiego, jak i rocznik 2008 prowadzony przez Pawła Puczka zajęły IV miejsce w swoich kategoriach wiekowych. Każda drużyna uczestnicząca w rozgrywkach otrzymała puchar, a najlepsi zawodnicy okolicznościowe statuetki, które wręczyli Burmistrz Olsztynka Mirosław Stegienko oraz wice-dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Elżbieta Łoniewska. Dodatkowo drużyny ,które zajęły miejsca I-III otrzymały medale ufundowane przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku. Oprócz tego wszystkie zespoły otrzymały dyplomy uczestnictwa w rozgrywkach.
Szkoła Promująca Zdrowie
Nauczyciele Zespołu Szkoła Promująca Zdrowie pragną serdecznie podziękować całej społeczności uczniowskiej, nauczycielom oraz pracownikom obsługi za udział w prowadzonej w naszej szkole w dniach 14 – 18. 01. 2019 r. akcji ,,Zdrowy tydzień”. W działaniach tych wzięły udział wszystkie klasy I – VIII wraz z wychowawcami, nauczyciele i pracownicy szkoły. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia było propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych w codziennej diecie oraz zintegrowanie społeczności szkolnej. Cała akcja polegała na systematycznym przynoszeniu przez cały tydzień produktu danego dnia (owoc, produkt mleczny, produkt zbożowy, sok owocowy lub warzywny oraz suszone owoce). Reasumując możemy stwierdzić, że uczniowie chętnie zaangażowali się w działania i przynosili wymagane produkty. Na szczególne wyróżnienie zasługują następujące klasy: I a, I b, II a, III a, III b, IV c, IV d, V a, VI e, VII b.
Koordynatorzy Zespołu: Małgorzata Szostek i Anna Sołoducha
FERIE Z PROGRAMOWANIEM W KLASIE I A
W pierwszym tygodniu ferii zimowych, chętni uczniowie z klasy I a wzięli udział w trzydniowych zajęciach z zakresu podstaw programowania.
Pierwszego dnia dzieci realizowały projekty z wykorzystaniem klocków lego We Do. Zbudowane roboty następnie podłączali do komputerów i układali program pozwalający na poruszanie się danego obiektu. Najwięcej emocji sprawiły ptaszki, które dzięki zmianie gumek mogły obracać się w różne strony niezależnie od siebie.
Drugi dzień był poświęcony zapoznaniu dzieci z aplikacją Scratch jr. Uczniowie dowiedzieli się jak zmieniać duszka na wybraną postać, zapoznały się z dostępnymi bloczkami a następnie układały swój pierwszy skrypt. Dzieci bardzo szybko zrozumiały na czym polega praca w Scratchu i samodzielnie stworzyły krótką animację.
Trzeciego dnia bawiliśmy się klockami lego education More To Math. Utrwalaliśmy wiadomości z zakresu matematyki, przeliczaliśmy elementy oraz budowaliśmy z zachowaniem osi symetrii.
Czas spędzony na fajnych zajęciach upłynął bardzo szybko, a dzieciaki zadowolone wracały do domu.
opracowała B. Merchel
Przyjazd Rodaka
- Dwójka Polakom na Kresach - nasza szkoła organizuje w ramach projektu „Dwójka dla Niepodległej” przyjazd 40 - uczniów z Gimnazjum im. ks. Józefa Obrembskiego w Mejszagole. Rodacy z Mejszagoły przyjadą do Olsztynka 23 kwietna. Miejscem ich pobytu będzie Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZHP "Perkoz". Uczniowie będą uczestniczyć w lekcjach języka polskiego, historii. Zwiedzą Hutę Szkła Artystycznego w Olsztynku, Skansen, Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalagu IB i Historii Olsztynka.Koszt pobytu Rodaków w dniach 23-26 kwietnia to około 8 tysięcy złotych (noclegi, posiłki, bilety wstępu).Dlatego też zwracamy się przede wszystkim do firm i przedsiębiorstw, jak też do osób prywatnych z uprzejmą prośbą o wsparcie finansowe naszego przedsięwzięcia.Wpłaty prosimy kierować na konto: :
Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2
im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynkuz dopiskiem „Przyjazd Rodaka”Numer konta90- 8823-0007-5001-0100-6620-0001W zamian za sponsoring możemy zaoferować promocję Państwa firmy na oficjalnej stronie internetowej Olsztynka/stronie szkoły w zakładce „Przyjaciel szkoły” i w biuletynie „Albo”.
Najlepsi czytelnicy w I semestrze roku szkolnego 2018/2019
Oto uczniowie, którzy w I semestrze przeczytali najwięcej książek.
Gratulujemy!
godziny otwarcia lodowiska w lutym 2019