Archiwum

        • Rok dla Niepodległej

        • Do broni i do miłości

          1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji p. Ewa Zarzecka i p. Justyna Dąbrowska przygotowały z uczniami spektakl pod tytułem "Do broni i do miłości". Przedstawienie miało formę wywiadu. Opowiadało ono o przeżyciach i trudnym życiu kobiet, które uczestniczyły w II wojnie światowej.

          Każda z bohaterek opowiadała o swoich przygodach (czasem tragicznych lub smutnych) i misjach, jakie miała do wykonania. Z ich opowiadań mogliśmy dowiedzieć się, że pomimo swoich pasji postanowiły uczestniczyć w wojnie i walczyć o wolną Polskę. Spektakl pokazał nam, że nie tylko mężczyźni uczestniczyli w wojnie, ale też i kobiety miały wtedy ważne i bardzo znaczące role. W przedstawienie zaangażował się też chór p. Macieja Hacia.

          Aktorzy wykonali bardzo dobrą robotę i myślę, że mogą być z siebie dumni w 100%. Z wielkich braw na koniec spektaklu można wywnioskować, że uczniom też bardzo się podobało. Przedstawienie pokazało nam, że kobiety potrafią - i te, które szpilki zamieniały na karabin, i nasze koleżanki, które tak świetnie wcieliły się w role Lidii Iwow-Eberle, Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej, Barbary Matys-Wysiadeckiej, Haliny Chlistunow, Zenobii Klepackiej.     

                  Weronika Pełka

          Z flagą narodową

          19 lutego przeprowadzono w klasach V-VII zajęcia zwracając szczególną uwagę na 100. rocznicę odzyskania niepodległości i znaczenie tego wydarzenia w najnowszej historii Polski. Przybliżono sylwetki Ojców Niepodległości m.in. Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, a także znaczenie symboli narodowych w II RP i latach II wojny światowej.

          Serdecznie dziękujemy Panu Dawidowi Zagził z Delegatury IPN  w Olsztynie za przeprowadzenie zajęć.

          Katarzyna Hacia

          155. rocznica wybuchu Powstania styczniowego

          W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Szkole Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku  w styczniu rozpoczęliśmy realizację projektu "Dwójka dla Niepodległej". Jest to  cykl wydarzeń kulturalnych, ciekawych spotkań, wyjazdów, żywych lekcji historii, konkursów, które będą miały miejsce w tym roku w naszej szkole.

          W ostatnim dniu przed feriami, 19 stycznia upamiętniliśmy 155. rocznicę wybuchu Powstania styczniowego. W tym celu powstał żywy obraz " Pożegnanie powstańca" A. Grottgera. W role małżonków wcielili się uczniowie klasy 7 c Julia Kawiecka i Cezary Kowalski, którzy wręcz po mistrzowsku odegrali pełną emocji scenę pożegnania. Uczniowie ze wszystkich klas wzięli udział w krótkiej lekcji historii na temat tego ważnego zrywu narodowego oraz poznali zasady tworzenia „żywego obrazu”. Całość wydarzenia dopełniała gazetka okolicznościowa oraz opis prezentowanego obrazu wraz z repliką. Uczniowie z zaciekawieniem i wielkim zaangażowaniem porównywali obrazy i dopytywali o szczegóły. W taki właśnie nieszablonowy sposób uczniowie poznali ważny wycinek naszej historii. Całość powstała za sprawą pań Agnieszki Dolińskiej, Ewy Zarzeckiej, Marzeny Obuchowicz i Wioletty Figielskiej- Korgul.

          Wioletta Figielska-Korgul

           

           

           

          V Rodzinne śpiewanie piosenek patriotycznych

          8 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 im. Witolda Pileckiego w Olsztynku odbyło się Rodzinne śpiewanie piosenek patriotycznych. Organizatorami tego spotkania byli Katarzyna i Maciej Hacia, Jolanta Witkowska, Grażyna Figielska i Hanna Kostrzewa wraz ze swoimi klasami I a, II a, III f i Va, a także Izabela Danilewicz- mama uczennicy kl. Va.

          Jak co roku w przededniu święta odzyskania przez Polskę niepodległości spotykają się uczniowie, ich rodzice, dyrekcja szkoły i nauczyciele, mieszkańcy Olsztynka i przedstawiciele władz lokalnych, aby wspominać ten ważny w naszej historii czas. W tym roku szczególnym wyróżnieniem była obecność pełnomocnika i doradcy Wojewody Warmińsko – Mazurskiego pana Marcina Domiana.

          Rodzinne śpiewanie piosenek patriotycznych to okazja do wyśpiewania najpiękniejszych pieśni o miłości do Ojczyzny, wysłuchania wzruszających wierszy o tematyce patriotycznej oraz przypomnienia sobie historii polskich bohaterów.

          W tym roku szczególną uwagę organizatorzy poświęcili sylwetce Tadeusza Kościuszki, w zawiązku z 200. rocznicą śmierci tego wybitnego dowódcy. Nie zapomniano także o patronie szkoły Rotmistrzu Pileckim, od którego wszystko się zaczęło. Najmłodszych bardzo zainteresował film „Polak Mały” opowiadający w ciekawy sposób o polskich symbolach narodowych oraz quiz wiedzy o Polsce.

          Atmosfera spotkania była w tym roku wyjątkowa - rodzinna, ciepła, ale także podniosła i wypełniona duchem patriotyzmu.

          Kiedy można obserwować tak niezwykłe spotkanie, twarze ludzi tak zaangażowanych w śpiew niełatwego repertuaru, przejawy życzliwości i gesty serdeczności staje się jasne, że udało się pokonać przeciwności losu i wiele niełatwych, niepopularnych działań miało sens i przynosi tak piękne owoce. Może to właśnie tak dziękują nam ci, których nie pozwoliliśmy zapomnieć.

          Izabela Danilewicz

          Dwójka Polakom na Kresach

          W ramach projektu „Dwójka dla Niepodległej” Szkoła Podstawowa nr 2 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku podjęła działanie „Dwójka dla Polaków na Kresach”, którego celem była pomoc polskim szkołom na Litwie: Gimnazjum im. ks. Józefa Obrembskiego w Mejszagole i Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie. Akcja polegała na zgromadzeniu przyborów szkolnych, gier dydaktycznych, książek i słodkich upominków oraz dostarczeniu ich do polskich szkół przed świętami wielkanocnymi. Patronat nad akcją objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki.

          Od początku lutego nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku podejmowali wiele akcji nie tylko w Olsztynku, by zebrać jak najwięcej prezentów. Dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej i lokalnej zebrano ogromną ilość darów: ponad 1000 książek literatury klasycznej,  55 gier edukacyjnych, artykuły szkolne, sprzęt sportowy, zabawki, papier ksero, odzież, produkty firm: OctimTymbarkChemikol.  Dodatkowo przygotowano 389 paczek dla uczniów polskich szkół.

          W dniach  21-23 marca grupa uczniów i rodziców odwiedziła polskie szkoły na Litwie. Uczniowie polskich szkół przygotowali dla gości z Polski program  artystyczny w języku polskim na bardzo wysokim poziomie. Zaprezentowano m.in. polskie tańce narodowe. Nasi uczniowie przy akompaniamencie gitary zaśpiewali hymn naszej szkoły „Pieśń o Rotmistrzu Pileckim”. Uczestnicy wyjazdu z dużym zainteresowaniem zwiedzili  pracownie szkolne. Był też czas, aby porozmawiać ze swoimi rówieśnikami w języku ojczystym. Gospodarze szkół bardzo gorąco podziękowali za ofiarowaną pomoc. Spotkania w szkołach odbywały się w miłej i serdecznej atmosferze. Dodatkową atrakcją  wyjazdu było zwiedzanie Wilna, m.in.  wizyta na  Rossie i złożenie wieńca w Mauzoleum Matki i Serca Syna; Ostra Brama, Pałac Prezydencki, kościół Piotra i Pawła, Bazylikę Archikatedralną św. Stanisława Biskupa i św. Władysława Uniwersytet Wileński.  W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili Zamek Wielkich Książąt Litewskich w Trokach.

          Nasz wyjazd nie byłby  możliwy bez wsparcia wielu osób ze środowiska szkolnego i lokalnego. Dyrektor szkoły i organizatorzy akcji serdecznie dziękują: Panu Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu Arturowi Chojeckiemu, nauczycielom, uczniom, rodzicom, pracownikom administracji i obsługi, Samorządowi Uczniowskiemu, Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 im. rtm.  Witolda Pileckiego w Olsztynku, Księdzu Dziekanowi Stanisławowi Pietkiewiczowi, Księdzu Proboszczowi Sławomirowi Piniaha, Pani Zofii Pileckiej-Optułowicz, Panu Andrzejowi Wojdzie, Panu Jerzemu Witkowskiemu, Panu Dawidowi Miszczakowi,   Pani Annie Bukowskiej – Strulak, Pani Annie Golonka, Pani Ewie Mączka, Pani Izabeli Danilewicz, Panu Waldemarowi Młodkowskiemu, mieszkańcom Olsztynka, Olsztyna i  Biskupca.

          Dziękujemy Fundacji Pomoc Patrioty, Patriotycznemu Olsztynkowi i  Stowarzyszeniu Aktywna Gmina Olsztynek. Dziękujemy naszym lokalnym firmom: Geo-EkspresChemikolOctimTymbark, piekarni Magdalenka,  kwiaciarni Kwiatowa Przystań, Stacji Paliw Kazimierza Gąsiorowskiego. Dziękujemy Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku.

          Serdecznie dziękujemy Panu Robertowi Dumce i Kazimierzowi Gąsiorowskiemu za dofinansowanie naszego wyjazdu. To dzięki wsparciu Panów mogliśmy odwiedzić  naszych rodaków na Litwie.

          Pragniemy, aby nasza akcja wpisała się na stałe się w kalendarz szkolnych działań  i była okazją do nawiązania bliższej współpracy między szkołami. Kolejny wyjazd planujemy przed świętami Bożego Narodzenia.

          Organizatorzy akcji Katarzyna i Maciej Hacia

          Spotkanie z Kajetanem Rajskim

          12 marca  gościliśmy w naszej szkole Pana Kajetana Rajskiego - pisarza, publicystę katolickiego, redaktora naczelnego Kwartalnika "Wyklęci". Podczas prelekcji "Wzorce dla młodych", Pan Kajetan mówił o niezłomnej postawie, ofiarności Żołnierzy Wyklętych, o tym jak byli prześladowani i represjonowani. Mam nadzieję, że owocem naszego spotkania jest poinformowana młodzież, rozumiejąca los Polski pomiędzy dwoma totalitaryzmami XX wieku.

          Katarzyna Hacia

          Klasowy konkurs Mistrz wiedzy o Polsce

          13 listopada odbył się w naszej klasie konkurs "Mistrz wiedzy o Polsce", którego celem było pogłębienie i utrwalenie wiadomości o naszej ojczyźnie.

          Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody:

          • I miejsce - Martyna Żółtowska
          • II miejsce  - Mikołaj Młodkowski
          • III miejsce - Kacper Deguć

          Laureatom gratuluję wiedzy i umiejętności, a pozostałych zachęcam do dalszego zgłębiania wiedzy o naszej ojczyźnie.           

          Wychowawca kl. Va - Maciek Hacia 

          Certyfikat "Szkoła Wierna Dziedzictwu"

          Kapituła Konkursu Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”, powołana przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty, po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej złożonej dokumentacji rekomendowała szkoły/placówki do otrzymania Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Na wniosek Kapituły Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty przyznał Certyfikaty. Wśród wyróżnionych placówek Szkoła Podstawowa nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego.Szkoła wyróżniona została m.in. za działania służące kształtowaniu tożsamości narodowej, upowszechnianiu wiedzy na temat polskiej historii, a także rozwijaniu kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w aspekcie lokalnym oraz państwowym.

          Nadanie imienia Szkole

          Nasza szkoła ma już imię!

          11 września b.r. był dla całej naszej społeczności  szkolnej niezwykłym dniem – świętem z okazji  nadania placówce imienia niezwykłego człowieka.

          Na uroczystej Mszy Świętej i okolicznościowej akademii gościliśmy wielu znakomitych gości, a wśród nich  dzieci Rotmistrza: córkę – panią Zofię  Pilecką - Optułowicz,  syna – pana Andrzeja Pileckiego oraz dwóch  prawnuków.

          Bezpośrednio po Mszy Św. i przemarszu z kościoła do szkoły, uświetnionym obecnością pocztów sztandarowych z wielu szkół, odbyło się  spotkanie przy obelisku, na którym zamieszczono tablicę z wizerunkiem patrona. Po jej odsłonięciu przez dzieci Rotmistrza oraz dyrektora szkoły panią Beatę Bukowską i poświęceniu przez księdza dziekana  Stanisława Pietkiewicza zaproszeni goście złożyli wiązanki biało – czerwonych kwiatów.

          Dalszy ciąg uroczystości odbywał się w sali gimnastycznej. Wzruszające przemówienia gości, wręczenie aktu nadania imienia przez przewodniczącego Rady Miejskiej p. Andrzeja Wojdę, piękny muzyczno-słowny spektakl przygotowany przez nauczycieli i uczniów, okraszony hymnem szkoły i ponadczasowym utworem „Biały krzyż” …. to wszystko sprawiło, że wielu uczestników uznało uroczystość za wyjątkowe wydarzenie.

          Witold Pilecki  może być wzorem dla każdego z nas. Gdybyśmy tak, jak On, wcielali w życie rycerskie zawołanie: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, świat byłby lepszy i piękniejszy. Nie jest to łatwe, ale będziemy starali się wychowywać naszych uczniów w duchu zasad i wartości wyznawanych przez Rotmistrza.

          Szkołą Podstawową nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku jesteśmy od 1 września 2017 roku,   jednak doniosła uroczystość z pewnością sprawiła, że  ten fakt utkwi głęboko w świadomości uczniów, nauczycieli, rodziców, mieszkańców Olsztynka i gości uczestniczących w święcie szkoły.

          Jolanta Petrykowska

          Konkurs "Pamięć o Katyniu kształtuje nasze dziedzictwo"

          http://www.ko.olsztyn.pl/wp-content/uploads/2018/04/dsc_0211-225x150.jpg26 marca 2018 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie około 100 uczniów z 30 warmińsko-mazurskich szkół pisało test z wiedzy o Katyniu. W tym gronie było dwóch uczniów naszej szkoły Michał Gałkowski i Michał Grabowski z klasy VII a, wyłonionych w etapie szkolnym spośród ponad dwudziestu chętnych uczniów klas VI i VII. Konkurs „Pamięć o Katyniu kształtuje nasze dziedzictwo”, który http://www.ko.olsztyn.pl/wp-content/uploads/2018/04/dsc_0225-225x150.jpgprzygotowały Delegatura IPN, Kuratorium Oświaty i Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich realizuje cele Certyfikatu „Szkoła wierna dziedzictwu”. Konkurs historyczny poprzedzony był konkursem plastycznym zatytułowanym „Katyń – Pamiętamy”, do którego pracę plastyczna przygotowała Weronika Pełka z klasy VI b. Więcej informacji znajduje się na stronie Kuratorium Oświaty , relacje z tego wydarzenia przeprowadziły również Radio Olsztyn i TVP3 Olsztyn.

          Wizyta Pani Zosi Pileckiej w naszej szkole

          „Sztuką jest umierać dla oj­czyz­ny, ale naj­większą sztuką jest dob­rze żyć dla niej.”

          Kardynał Stefan Wyszyński

            

                      W ponad tysiącletniej historii narodu polskiego tak wielu znakomitych Polaków posiadło obie sztuki, tak wielu dokonało rzeczy wielkich i ważnych dla nas i dla przyszłych pokoleń.  

          Wśród polskich wspaniałych postaci są też takie, o których możemy jawnie mówić, pisać  od niedawna, od kilkunastu lat.  To perły oddane ojczyźnie, rodzinie, kochające prawdę i wolność naszego kraju, i za tę wolność ginące. 

          Podjęliśmy zaszczytne przedsięwzięcie jakim jest nadanie imienia szkole. Pragniemy, aby nasi uczniowie teraz i w przyszłości, kiedy będą już absolwentami, z dumą wypowiadali się o patronie, aby mogli kierować się Jego wartościami i prawymi zasadami.

          Imię szkoły to także sztandar, nieodłączny element ceremoniału szkolnego. Warto przytoczyć słowa, jakie padły podczas uroczystości nadania imienia Szkole Podstawowej nr 3 w Dobrym Mieście: „…Sztandar jest bardzo ważny. Przy nim spotykamy się podczas różnych uroczystości. Na sztandarze kładą ręce dzieci pasowane na ucznia, do sztandaru ślubują uczniowie, którzy opuszczają szkołę….”.

          Dlatego tak bardzo zależy nam, aby postać na sztandarze była kryształowa, bez skazy.

          Aby patron był człowiekiem honoru, uczciwości, ogłady, dużej wiedzy, ale także radości czerpanej z dnia codziennego.

                      Rotmistrz Witold Pilecki swoimi czynami pokazywał jak godnie żyć, a córce Zofii i synowi Andrzejowi wpajał pięć życiowych zasad:

          O zasadach swojego ojca, o tym jak uczył Ich odpowiedzialności opowiadała naszym uczniom pani Zofia Pilecka – Optułowicz,  Chcąc przybliżyć postać bohatera narodowego, m. in. na prośbę rodziców, zaprosiliśmy Ją na spotkanie 20 maja 2014 r. Wraz z panią Zofią przybył pracownik Instytutu Pamięci Narodowej,  pan Jacek Pawłowicz.

          Najpierw odbyło się spotkanie z uczniami, a potem z rodzicami. Od pierwszej chwili spotkania z dziećmi, które powitały drobną, radosną  kobietę gorącymi oklaskami, wyczuwało się przyjazną atmosferę pełną ciekawości, wzajemnych pytań… To tak jakbyśmy dotykali samego bohatera.

          Pani Zofia wręczyła też nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego o Rotmistrzu i mimo zmęczenia była tak długo w sali, dopóki ostatni uczniowie nie wyszli. A nie bardzo chcieli wychodzić, duża grupa uczniów otoczyła panią Zosię były uściski i łzy, tak po prostu. Na pytanie dlaczego jeszcze czekają jeden z uczniów odpowiedział: - Muszę tam dojść i się przywitać. Pilecki jest moim idolem.

          Po południu było spotkanie z rodzicami, na  które zaproszono także społeczność Olsztynka. Pan Jacek  przedstawił zebranym całe zagmatwane życie bohatera, Jego dokonania w dziedzinie gospodarki, ekonomii, samorządności, kultury, sztuki. Mówił o odważnych działaniach podczas obrony przed Bolszewikami w latach 1918 - 1920, ukazywał heroiczne czyny z czasów II wojny światowej oraz zaledwie trzyletniego okresu powojennego.

          Ostatnia grupa uczniów żegnających córkę Witolda Pileckiego usłyszała od Niej: - Pamiętajcie rycerz ginie, ale nie umiera.

          Przy takich słowach przychodzi na myśl jeszcze jedna sentencja Prymasa tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego: „Dro­gi ka­mień nie przes­ta­je być sobą na­wet wte­dy, gdy spad­nie w błoto i zab­rudzi się.” 

           

          Rotmistrz Witold Pilecki już na zawsze pozostanie w sercach tych, którzy poznali wartość Jego czynów, wielkość ducha, nigdy nie zdradzone ideały, a zarazem prostotę i uczciwość w codziennym postępowaniu.  

          Elżbieta Łoniewska

          1. Trzeba być odważnym.
          2. Prawdę stawiać na pierwszym miejscu.
          3. Umieć przyznać się do błędu.
          4. Nie dopuszczać kłamstwa ani żadnego koloryzowania.
          5. Radzić sobie w każdej sytuacji.

          Uroczystość nadania imienia

          Święto Szkoły Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku

          Gdy 20 maja 2014 r. naszą szkołę odwiedziła pani  Zofia Pilecka - Optułowicz, córka rotmistrza Witolda Pileckiego, wielu uczestników spotkania po raz pierwszy usłyszało o narodowym bohaterze.  Jednak tak, jak wówczas  pisałam, „… Rotmistrz Witold Pilecki już na zawsze pozostanie w sercach tych, którzy poznali wartość Jego czynów, wielkość ducha, nigdy niezdradzone ideały, a zarazem prostotę i uczciwość w codziennym postępowaniu.”, Rotmistrz pozostał  i  „zaopiekował” się szkołą na zawsze.

          Tak jak życie Rotmistrza, droga ku nadaniu szkole Jego imienia nie była łatwa, ale być może dzięki temu rosło grono zwolenników i rycerzy Witolda Pileckiego. Podejmując projekt  nadania szkole imienia mieliśmy na uwadze nieskazitelność przyszłego patrona, jego przejrzystość i oddanie najwyższym wartościom, by uczniowie mogli odnieść się do Jego cnót, aby  „dawał to, co posiadał”. Ścisłe powiązanie z celami wychowawczymi wymagało, żeby patron wyróżniał się nienagannym życiorysem, nie wzbudzał żadnych zastrzeżeń swą postawą moralną i zawodową. Taką postacią jest właśnie rotmistrz Witold Pilecki.

          Od 1 września 2017 r. na mocy uchwały Rady Miejskiej w Olsztynku z dnia 29 czerwca 2017 r.  Witold Pilecki jest już naszym patronem.  Fakt nadania imienia został uhonorowany świętem szkoły  w dniu 11 września 2017 r.  Był to niezwykły dzień, pełen wrażeń dla społeczności szkolnej, znamienitych gości oraz mieszkańców Olsztynka.

          Tym razem mieliśmy zaszczyt gościć nie tylko córkę Rotmistrza - panią Zofię, ale także syna – pana Andrzeja Pileckiego, a towarzyszyli Im prawnukowie naszego patrona. Swoją obecnością zaszczycili nas też przedstawiciele MEN, wojewody warmińsko – mazurskiego, władz samorządowych i Rady Miejskiej Olsztynka. Obecni byli również Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty, wicestarosta olsztyński, dyrektorzy olsztyneckich szkół i reprezentanci zaprzyjaźnionych instytucji.

          Uroczystości rozpoczęły się Mszą św.  w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego, gdzie w pięknej homilii  ks. Stanisław Pietkiewicz przypomniał idee, którymi kierował się Witold Pilecki: Bóg, Honor, Ojczyzna. Nawiązując do prawego życia Rotmistrza  wskazywał  obecnym, że proces wychowania młodego pokolenia  powinien opierać się  na solidnym fundamencie.  Dlatego właśnie wybraliśmy patrona, który  będzie  ostoją; nie możemy i nie chcemy  budować na piasku.

          Po przemarszu z kościoła do szkoły, na jednym z sześciu głazów „Kręgu  Pamięci” odsłonięto tablicę pamiątkową  patrona i złożono wiązanki kwiatów.  Dalsze uroczystości odbywały się w sali gimnastycznej: wręczenie aktu nadania imienia, przemówienia, spektakl słowno-muzyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów. Wcześniej wszyscy goście witani przez uczniów otrzymywali okolicznościowe egzemplarze gazetki szkolnej „Skarb”. Wyjątkowego znaczenia i powagi całemu wydarzeniu nadawała obecność pocztów sztandarowych ze szkół olsztyneckich, a także zaprzyjaźnionych szkół imienia rotmistrza Witolda Pileckiego z Białegostoku, Dobrego Miasta, Przodkowa oraz bursy w Olsztynie.

          To, co szczególnie urzekło w wyjątkowym dla szkoły dniu, to przekonanie wyrażane w przemówieniach gości, że dokonaliśmy słusznego wyboru. To, co pozostanie i na trwałe będzie towarzyszyć  uroczystościom szkolnym, to duma z naszego patrona i napisany przez p. Macieja Hacia   hymn szkoły pt. „Pieśń o rotmistrzu Pileckim”. To, do czego będziemy się odnosić  w wychowywaniu i edukacji naszych uczniów, to pięć zasad życiowych  Rotmistrza, które przekazywał swoim dzieciom. 1) Trzeba być odważnym. 2) Prawdę stawiać na pierwszym miejscu. 3) Umieć przyznać się do błędu. 4) Nie dopuszczać kłamstwa ani żadnego koloryzowania. 5) Radzić sobie w każdej sytuacji.

          - Ukochałam waszą szkołę, kocham moją patriotyczną klasę (obecna kl. 5a, gdzie uczniowie od trzeciej klasy, dzięki wychowawczyni pani Kasi Hacia, utrzymują stały kontakt) – usłyszeliśmy od pani Zofii.  Podczas przemówienia nie szczędziła też ciepłych słów pod adresem dyrektora szkoły pani Beaty Bukowskiej. Poza imieniem to chyba największa nagroda dla wszystkich, którzy dołożyli starań, aby szkoła  miała swoją tożsamość.

          Elżbieta Łoniewska

          link do galerii

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku
      • 89 5192375
      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku, ul. Ostródzka 2, 11-015 Olsztynek 11-015 Olsztynek Poland
      • Administratorem jest Szkoła Podstawowa nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku (nr tel.: 089 – 519 23 75, adres e-mail: sp2@olsztynek.pl). Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych: adres e-mail – inspektor@cbi24.pl. Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
    • Logowanie