• Dwójka Polakom na Kresach

• W ramach projektu „Dwójka dla Niepodległej” Szkoła Podstawowa nr 2 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku podjęła działanie „Dwójka dla Polaków na Kresach”, którego celem była pomoc polskim szkołom na Litwie: Gimnazjum im. ks. Józefa Obrembskiego w Mejszagole i Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie. Akcja polegała na zgromadzeniu przyborów szkolnych, gier dydaktycznych, książek i słodkich upominków oraz dostarczeniu ich do polskich szkół przed świętami wielkanocnymi. Patronat nad akcją objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki.

Od początku lutego nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku podejmowali wiele akcji nie tylko w Olsztynku, by zebrać jak najwięcej prezentów. Dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej i lokalnej zebrano ogromną ilość darów: ponad 1000 książek literatury klasycznej,  55 gier edukacyjnych, artykuły szkolne, sprzęt sportowy, zabawki, papier ksero, odzież, produkty firm: Octim, Tymbark, Chemikol.  Dodatkowo przygotowano 389 paczek dla uczniów polskich szkół.

W dniach  21-23 marca grupa uczniów i rodziców odwiedziła polskie szkoły na Litwie. Uczniowie polskich szkół przygotowali dla gości z Polski program  artystyczny w języku polskim na bardzo wysokim poziomie. Zaprezentowano m.in. polskie tańce narodowe. Nasi uczniowie przy akompaniamencie gitary zaśpiewali hymn naszej szkoły „Pieśń o Rotmistrzu Pileckim”. Uczestnicy wyjazdu z dużym zainteresowaniem zwiedzili  pracownie szkolne. Był też czas, aby porozmawiać ze swoimi rówieśnikami w języku ojczystym. Gospodarze szkół bardzo gorąco podziękowali za ofiarowaną pomoc. Spotkania w szkołach odbywały się w miłej i serdecznej atmosferze. Dodatkową atrakcją  wyjazdu było zwiedzanie Wilna, m.in.  wizyta na  Rossie i złożenie wieńca w Mauzoleum Matki i Serca Syna; Ostra Brama, Pałac Prezydencki, kościół Piotra i Pawła, Bazylikę Archikatedralną św. Stanisława Biskupa i św. Władysława Uniwersytet Wileński.  W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili Zamek Wielkich Książąt Litewskich w Trokach.

Nasz wyjazd nie byłby  możliwy bez wsparcia wielu osób ze środowiska szkolnego i lokalnego. Dyrektor szkoły i organizatorzy akcji serdecznie dziękują: Panu Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu Arturowi Chojeckiemu, nauczycielom, uczniom, rodzicom, pracownikom administracji i obsługi, Samorządowi Uczniowskiemu, Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 im. rtm.  Witolda Pileckiego w Olsztynku, Księdzu Dziekanowi Stanisławowi Pietkiewiczowi, Księdzu Proboszczowi Sławomirowi Piniaha, Pani Zofii Pileckiej-Optułowicz, Panu Andrzejowi Wojdzie, Panu Jerzemu Witkowskiemu, Panu Dawidowi Miszczakowi,   Pani Annie Bukowskiej – Strulak, Pani Annie Golonka, Pani Ewie Mączka, Pani Izabeli Danilewicz, Panu Waldemarowi Młodkowskiemu, mieszkańcom Olsztynka, Olsztyna i  Biskupca.

Dziękujemy Fundacji Pomoc Patrioty, Patriotycznemu Olsztynkowi i  Stowarzyszeniu Aktywna Gmina Olsztynek. Dziękujemy naszym lokalnym firmom: Geo-Ekspres, Chemikol, Octim, Tymbark, piekarni Magdalenka,  kwiaciarni Kwiatowa Przystań, Stacji Paliw Kazimierza Gąsiorowskiego. Dziękujemy Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku.

Serdecznie dziękujemy Panu Robertowi Dumce i Kazimierzowi Gąsiorowskiemu za dofinansowanie naszego wyjazdu. To dzięki wsparciu Panów mogliśmy odwiedzić  naszych rodaków na Litwie.

Pragniemy, aby nasza akcja wpisała się na stałe się w kalendarz szkolnych działań  i była okazją do nawiązania bliższej współpracy między szkołami. Kolejny wyjazd planujemy przed świętami Bożego Narodzenia.

Organizatorzy akcji Katarzyna i Maciej Hacia