• Uroczystość nadania imienia

• Święto Szkoły Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku

Gdy 20 maja 2014 r. naszą szkołę odwiedziła pani  Zofia Pilecka - Optułowicz, córka rotmistrza Witolda Pileckiego, wielu uczestników spotkania po raz pierwszy usłyszało o narodowym bohaterze.  Jednak tak, jak wówczas  pisałam, „… Rotmistrz Witold Pilecki już na zawsze pozostanie w sercach tych, którzy poznali wartość Jego czynów, wielkość ducha, nigdy niezdradzone ideały, a zarazem prostotę i uczciwość w codziennym postępowaniu.”, Rotmistrz pozostał  i  „zaopiekował” się szkołą na zawsze.

Tak jak życie Rotmistrza, droga ku nadaniu szkole Jego imienia nie była łatwa, ale być może dzięki temu rosło grono zwolenników i rycerzy Witolda Pileckiego. Podejmując projekt  nadania szkole imienia mieliśmy na uwadze nieskazitelność przyszłego patrona, jego przejrzystość i oddanie najwyższym wartościom, by uczniowie mogli odnieść się do Jego cnót, aby  „dawał to, co posiadał”. Ścisłe powiązanie z celami wychowawczymi wymagało, żeby patron wyróżniał się nienagannym życiorysem, nie wzbudzał żadnych zastrzeżeń swą postawą moralną i zawodową. Taką postacią jest właśnie rotmistrz Witold Pilecki.

Od 1 września 2017 r. na mocy uchwały Rady Miejskiej w Olsztynku z dnia 29 czerwca 2017 r.  Witold Pilecki jest już naszym patronem.  Fakt nadania imienia został uhonorowany świętem szkoły  w dniu 11 września 2017 r.  Był to niezwykły dzień, pełen wrażeń dla społeczności szkolnej, znamienitych gości oraz mieszkańców Olsztynka.

Tym razem mieliśmy zaszczyt gościć nie tylko córkę Rotmistrza - panią Zofię, ale także syna – pana Andrzeja Pileckiego, a towarzyszyli Im prawnukowie naszego patrona. Swoją obecnością zaszczycili nas też przedstawiciele MEN, wojewody warmińsko – mazurskiego, władz samorządowych i Rady Miejskiej Olsztynka. Obecni byli również Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty, wicestarosta olsztyński, dyrektorzy olsztyneckich szkół i reprezentanci zaprzyjaźnionych instytucji.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św.  w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego, gdzie w pięknej homilii  ks. Stanisław Pietkiewicz przypomniał idee, którymi kierował się Witold Pilecki: Bóg, Honor, Ojczyzna. Nawiązując do prawego życia Rotmistrza  wskazywał  obecnym, że proces wychowania młodego pokolenia  powinien opierać się  na solidnym fundamencie.  Dlatego właśnie wybraliśmy patrona, który  będzie  ostoją; nie możemy i nie chcemy  budować na piasku.

Po przemarszu z kościoła do szkoły, na jednym z sześciu głazów „Kręgu  Pamięci” odsłonięto tablicę pamiątkową  patrona i złożono wiązanki kwiatów.  Dalsze uroczystości odbywały się w sali gimnastycznej: wręczenie aktu nadania imienia, przemówienia, spektakl słowno-muzyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów. Wcześniej wszyscy goście witani przez uczniów otrzymywali okolicznościowe egzemplarze gazetki szkolnej „Skarb”. Wyjątkowego znaczenia i powagi całemu wydarzeniu nadawała obecność pocztów sztandarowych ze szkół olsztyneckich, a także zaprzyjaźnionych szkół imienia rotmistrza Witolda Pileckiego z Białegostoku, Dobrego Miasta, Przodkowa oraz bursy w Olsztynie.

To, co szczególnie urzekło w wyjątkowym dla szkoły dniu, to przekonanie wyrażane w przemówieniach gości, że dokonaliśmy słusznego wyboru. To, co pozostanie i na trwałe będzie towarzyszyć  uroczystościom szkolnym, to duma z naszego patrona i napisany przez p. Macieja Hacia   hymn szkoły pt. „Pieśń o rotmistrzu Pileckim”. To, do czego będziemy się odnosić  w wychowywaniu i edukacji naszych uczniów, to pięć zasad życiowych  Rotmistrza, które przekazywał swoim dzieciom. 1) Trzeba być odważnym. 2) Prawdę stawiać na pierwszym miejscu. 3) Umieć przyznać się do błędu. 4) Nie dopuszczać kłamstwa ani żadnego koloryzowania. 5) Radzić sobie w każdej sytuacji.

- Ukochałam waszą szkołę, kocham moją patriotyczną klasę (obecna kl. 5a, gdzie uczniowie od trzeciej klasy, dzięki wychowawczyni pani Kasi Hacia, utrzymują stały kontakt) – usłyszeliśmy od pani Zofii.  Podczas przemówienia nie szczędziła też ciepłych słów pod adresem dyrektora szkoły pani Beaty Bukowskiej. Poza imieniem to chyba największa nagroda dla wszystkich, którzy dołożyli starań, aby szkoła  miała swoją tożsamość.

Elżbieta Łoniewska

link do galerii http://sp-olsztynek.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=511