Koncert Fortecy
W Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku było wiele działań związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Były spektakle, konkursy, wystawy, spotkania z historykami IPN, akcja pomocy polskim szkołom na Litwie, posadzenie Dębu Pamięci. W maju świętowaliśmy nadanie sztandaru szkole i w tym samym miesiącu chór szkolny wziął udział w uroczystościach z okazji 70. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego w Muzeum na Rakowieckiej w Warszawie. Tam też poznaliśmy zespół „Forteca”. Spodobało nam się nie tylko ich granie, ale przede wszystkim przekaz, jaki niosą swoją muzyką. Sami o sobie mówią: „Jesteśmy patriotami i chcemy swoją twórczością pokazać, jakie wydarzenia i ich bohaterowie doprowadzili do miejsca, w których się teraz znajdujemy. Nasze utwory przybliżą wam te losy. Patrzymy wstecz, ale także w przyszłość. To od nas młodych ludzi zależy przyszłość naszej Ojczyzny”.
Dlatego też postanowiliśmy zaprosić „Fortecę” do Olsztynka. Koncert zespołu poprzedziły występy: Kornelii Zych z utworem Anny German „Człowieczy los”, naszego chóru szkolnego z dwiema wiązankami patriotycznymi i zespołu z Domu Kultury w Olsztynku „Szarlotka”, który zagrał utwór Fortecy „Orlątko”.
18 listopada rockowo – metalowe brzmienie zatrzęsło murami sali koncertowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku. Teksty piosenek oparte były na wydarzeniach II wojny światowej, a w niektórych utworach wykorzystane wiersze polskich poetów: Kamila Krzysztofa Baczyńskiego, Feliksa Konarskiego i Władysława Broniewskiego. Pięknie wybrzmiały utwory: „Ochotnik”, „Kto dziś się upomni o pamięć?”, „Bezimienni”. Riffy i solówki w Fortecowych piosenkach wypadły znakomicie. Trzeba też przyznać, że na tle zalewającej nas twórczości muzycznej, gdzie teksty utworów traktują o niczym, słowa kompozycji "Fortecy" robią ogromne ważenie.
Koncert trwał półtorej godziny. Nie obyło się bez bisu. Publiczność stanowiły osoby w różnym wieku, od pierwszoklasistów, nastolatków po seniorów i chyba wszyscy dobrze się bawili. Ten koncert był pewnego rodzaju klamrą, która zamknęła obchody Święta Niepodległości w naszej gminie. Było to zwieńczenie naszych dotychczasowych działań kulturalnych i artystycznych.
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Irenie Jędruszewskiej za to, że mogliśmy gościć w jej murach. Dziękujemy Pani Dyrektor Katarzynie Waluk i całej ekipie Domu Kultury, Panom Antoniemu Serafinowskiemu i Panu Wojtkowi Długokęckiemu, Pani Agnieszce Pieczara i firmie „Tymbark”.
Szczególnie gorąco dziękujemy naszym darczyńcom, dzięki którym mogliśmy zorganizować koncert:
NUTRIPOL SP. Z.O.O.
FIRMA USŁUGOWO - HANDLOWA ”LEAR” Leszek Argalski
Irena Kozioł
OCTIM WYTWÓRNIA OCTU I MUSZTARDY
PARTNER KSIĘGOWY Bożena Janiszewska-Rolka
BAZA ZAPLECZA TECHNICZNEGO OLSZTYNEK
Jerzy Witkowski
Zuh Waldemar Mikitiuk
Waldemar Młodkowski
HURT- DETAL ARTYKUŁY SPOŻYWCZO-PRZEMYSŁOWE Stanisław Słodownik
PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE MAGDALENKA Alina Janeczek
Jolanta Wilkaniec
APTEKA SŁONECZNA Katarzyna Krygier – Budnicka i Jacek Budnicki
Brygida Kowalczyk
Dariusz Jaszczanin
BUDAREX Dariusz Kania
POD ZAMKIEM Teresa Zajadlak
Robert Dumka
Bartosz GątarzTomasz Grzybowski - Usługi Kompleksowe - Usługi Dekarskie
Paweł Ciszkowski
Nadleśnictwo WichrowoMałgorzata Gruszczyńska
Organizatorzy – Katarzyna i Maciek Hacia, Sylwia Młodkowska, Grażyna Figielska
Dwójka Polakom na Kresach – nasza szkoła organizuje w ramach projektu „Dwójka dla Niepodległej” świąteczną pomoc polskim szkołom na Litwie: Gimnazjum im. ks. Józefa Obrembskiego w Miejszagole (165 uczniów) i dwóm szkołom (230 uczniów) na terenie parafii Butrymańce, gdzie proboszczem jest ks. Józef Aszkiełowicz, wcześniej proboszcz w Miejszagole. Zapraszamy do włączenia się w akcję przygotowania 400 paczek dzieciom, w których mogą znajdować się polskie książki, słodycze, przybory szkolne i gry dydaktyczne. Każdy może przygotować paczkę lub wesprzeć finansowo nasze przedsięwzięcie wpłacając pieniądze na konto Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku z dopiskiem „Paczka na Litwę”.
Numer konta: 90- 8823-0007-5001-0100-6620-0001
Paczki przynosimy do 15 grudnia, do Szkoły Podstawowej nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku do sali 414.
Spotkanie z żeglarzem
Dnia 23 listopada br. uczniowie klas III a oraz II a uczestniczyli w spotkaniu z żeglarzem, p. Wacławem Szukiel - pięciokrotnym zwycięzcą Mistrzostw Polski oraz medalistą w zawodach Pucharu Świata w klasie FINN. W 2007 r. pan Wacław wywalczył dla Polski kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w 2008 r.
Możemy być dumni, że pan Wacław jest mieszkańcem naszej gminy. Poprzez swoją działalność zachęca młodych ludzi do aktywnego i bezpiecznego wypoczynku. Podczas spotkania pan Szukiel przybliżył dzieciom tematykę żeglarstwa, uczulił na bezpieczne korzystanie z wody. W związku z nadchodzącą zimą zwrócił uwagę na unikanie zabaw na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Były też pytania konkursowe z możliwością zdobycia nagród książkowych. Uczestnicy spotkania otrzymali również gry planszowe.
Wszystkim zainteresowanym tą dyscypliną sportową proponujemy kursy żeglarskie lub naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Mrągowie.
Organizatorką spotkania była pani Kasia Hacia.
Hanna Kostrzewa
Konkurs plastyczny- Symbole narodowe
14 listopada w szkole Podstawowej w Olsztynku nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego został zorganizowany konkurs plastyczny dla klas I-III pt. „Symbole Narodowe”. Założeniem konkursu była popularyzacja wiedzy związane z szeroko pojmowaną symboliką państwa i narodu polskiego. Uwrażliwienie na wartości patriotyczno-narodowe. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem wpłynęły 48 prac. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą kreatywnością wyobraźnią twórczą, pomysłowością poczuciem estetyki. Czterdziestu uczestników otrzymało nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Organizatorami konkursu były:
B. Kidawa, E. Andrzejewska, A. Duda
Anna Duda
Uprzejmie informujemy, że zebranie Rady Rodziców odbędzie się w dniu 29.11.2018., (czwartek) o godzinie 18:00, w sali numer 116.
Przewodniczący
Robert Szelugowski
Rewia na lodzie
16 listopada nasza klasa wybrała się na wycieczkę do Olsztyna. Głównym celem wyjazdu było obejrzenie widowiska opartego na motywach baśni „Królowa Śniegu” w wykonaniu Moskiewskiej Rewii na Lodzie. Znana z występów na całym świecie, Moskiewska Rewia na Lodzie zaprezentowała fantastyczne przedstawienie. Bogata scenografia, wspaniałe i różnorodne kostiumy, fantastyczne efekty specjalne, jak również układy choreograficzne i muzyka wzbogaciły wartość artystyczną spektaklu. Mogliśmy również podziwiać indywidualne popisy zawierające trudne elementy jazdy figurowej na lodzie.
To widowisko z pewnością dostarczyło nam uczestnikom wielu emocji i pozostawiło po sobie wiele niezapomnianych wrażeń.
Uczniowie kl. IIIa
Serdecznie dziękujemy za dofinansowanie do organizacji koncertu zespołu patriotycznego „Forteca” z okazji 100. lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Katarzyna i Maciej Hacia
NUTRIPOL SP. Z.O.O.
FIRMA USŁUGOWO - HANDLOWA ”LEAR” Leszek ArgalskiI
Irena Kozioł
OCTIM WYTWÓRNIA OCTU I MUSZTARDY
PARTNER KSIĘGOWY Bożena Janiszewska-Rolka
BAZA ZAPLECZA TECHNICZNEGO OLSZTYNEK
Jerzy Witkowski
Zuh Waldemar Mikitiuk
Waldemar Młodkowski
HURT- DETAL ARTYKUŁY SPOŻYWCZO-PRZEMYSŁOWE Stanisław Słodownik
PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE MAGDALENKA Alina Janeczek
Jolanta Wilkaniec
APTEKA SŁONECZNA Katarzyna Krygier – Budnicka i Jacek Budnicki
Brygida Kowalczyk
Dariusz Jaszczanin
BUDAREX Dariusz Kania
POD ZAMKIEM Teresa Zajadlak
Robert Dumka
Bartosz GątarzTomasz Grzybowski
Paweł Ciszkowski
NADLEŚNICTWO WICHROWOMAŁGORZATA GRUSZCZYŃSKA
Jak uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku pokazali, że są prawdziwymi patriotami
Polska - wolna, niezależna od obcych mocarstw, wspaniała i dumna świętuje w tym roku stulecie odzyskania niepodległości. Nasi dziadowie, ojcowie czekali na to długie 123 lata, ale dzięki ich determinacji, odwadze i morzu wylanej krwi bohaterów my możemy się dzisiaj cieszyć wolnością.
Uczczenie tego szczególnego wydarzenia Rodzinnym Śpiewaniem Piosenek Patriotycznych było od dawna wpisane w kalendarz szkolnych imprez. Przygotowania trwały długo, ponieważ organizatorzy zdawali sobie sprawę, że w setną rocznicę impreza ta musi być nadzwyczaj uroczysta.
9 listopada 2018r po południu w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku spotkali się miłośnicy patriotycznych pieśni i znawcy naszej historii. Wśród gości znaleźli się m.in.: burmistrz elekt Mirosław Stegienko wraz z żoną, dyrektorzy miejscowych szkół i przedszkola, dyrektor MOPS, nauczyciele, zuchy, harcerze, rodzice oraz mieszkańcy Olsztynka.
W programie przygotowanym na ten wieczór znalazły się najpiękniejsze patriotyczne pieśni polskie m.in. „Przybyli ułani pod okienko”, „O mój rozmarynie”, „A nasza kompania” czy „Pierwsza kadrowa”. Uczestnicy mogli poznać historię tamtych dni w krótkim przedstawieniu przygotowanym przez klasę VIa pod kierunkiem pani Ewy Staniszewskiej.
Podziwialiśmy także występ miejscowego zespołu "Swojska Nutka", który wspaniale reprezentował Dom Dziennego Pobytu w Olsztynku. W wykonywanym przez muzyków repertuarze znalazły się m.in. „Dokąd idziesz, Polsko?”, „966 rok” i „W krwawym polu, srebrne ptaszę”.
W trakcie spotkania zaprezentowane zostały przez uczniów naszej “Dwójki” wiersze wybitnych polskich autorów, sławiące nasz wspaniały kraj. Niezwykle uroczyście wybrzmiały tego wieczoru: wiersz Marii Konopnickiej „Ojczyzna”, utwór Ryszarda Przymusa „Polska” i wspaniały, a tak dziś rzadko słyszany, wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Mieliśmy także okazję podziwiać interpretację wiersza Janusza Szczepkowskiego „Opowiedz nam, Ojczyzno” wykonaną przez panią Wiolettę Żmijewską.
Młodzi miłośnicy polskości uczcili tę setną rocznicę odzyskania niepodległości wspaniałym występem tanecznym, wykonując układ o wdzięcznej nazwie "Pofajdok".
Szczególnym momentem tego wieczoru była prelekcja pana Włodzimierza Rudzkiego, który przedstawił relację swojego ojca - Eugeniusza Rudzkiego z tamtych pamiętnych dni listopadowych roku 1918r. Było to spotkanie z żywą historią, które na długo zapada w pamięci.
Na zakończenie Rodzinnego Śpiewania nasza uczennica klasy Va Kornelia Zych brawurowo wykonała utwór A. German “ Człowieczy los”, otrzymując owacje na stojąco.
Organizatorami tego wzruszającego wydarzenia byli: Katarzyna Hacia, Maciej Hacia, Jolanta Witkowska, Grażyna Figielska, Hanna Kostrzewa, Sylwia Młodkowska. Anna Ciesielska natomiast przygotowała na ten wieczór wydanie specjalne gazetki "SKARB". Dzięki dofinansowaniu Rady Rodziców można było zapewnić gościom, oprócz doznań artystycznych, także poczęstunek.
Chociaż patriotyzm to pojęcie niełatwe, a młodym najtrudniej je zaszczepić, to z taką kadrą pedagogiczną i takimi zapaleńcami, jak organizatorzy kolejnego już w historii szkoły Rodzinnego Śpiewania Piosenek Patriotycznych, wydaje się to bardzo możliwe. Bo dzięki takim wieczorom jak ten 9 listopada Polska na pewno nie zaginie…
Izabela Danilewicz
Organizatorzy serdecznie dziękują pani Izabeli Danilewicz za profesjonale prowadzenie naszej uroczystości. Podziękowania kierujemy również do panów: Antoniego Serafinowskiego i Wojciecha Długokęckiego za przygotowanie ekranu.
Fundacja Świętego Mikołaja
W roku szkolnym 2018/2019 za pośrednictwem Fundacji św. Mikołaja przyznano 226 stypendiów! W Szkole Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego przyznano stypendia 2 uczennicom.
Obecnie Fundacja, po raz pierwszy w grudniu, organizuje świąteczną akcję
„ Stypendium od serca.” Dzięki tej akcji jeszcze więcej uczniów może otrzymać
szansę na rozwój talentów i zainteresowań.
Zasady są proste:
Akcja trwa od 4 do 21 grudnia br. Do każdych 500 zł, które wpłyną na subkonto szkoły w tym okresie, Fundacja dopłaci drugie 500 zł.
Podaję fragment z regulaminu programu Stypendia św. Mikołaja (pkt. II, ppkt. b.):
Każda Szkoła, która ma wpłaty na swoim Subkoncie w okresie od 20 września 2018 r. do 19 września 2019 r. – otrzyma od Fundacji 250 zł na stypendia za każde 500 zł wpłacone w tym czasie na jej Subkonto (dopłaty nie dotyczą środków pozyskanych z tytułu 1% podatku od darczyńców) z wyjątkiem wprowadzonego szczególnego okresu, w którym dopłaty będą wyższe, o czym szkoły zostaną wcześniej poinformowane. Szczególny okres stanowi czas akcji „Stypendium od serca”, która odbywa się od 4 do 21 grudnia 2018 r. Do każdych 500 zł, które wpłyną na Subkonto szkoły w tym okresie, Fundacja przekaże na stypendia drugie 500 zł. Zasady dotyczące szczególnego okresu mają zastosowanie tylko dla szkół, które w tym czasie mają wpłaty na swoim Subkoncie w wysokości min. 500 zł. Dopłaty i premie zostaną przekazane na Subkonto Szkoły do 27 września 2019 r.
Gorąco zachęcamy do organizacji świątecznych kiermaszy, zbiórek, Mikołajek i innych wydarzeń na rzecz Stypendiów św. Mikołaja, aby zwiększyć liczbę uczniów, którzy dzięki dodatkowemu wsparciu będą mogli rozwinąć swoje talenty.
Joanna Kowalewska
Fundacja Świętego Mikołaja
W związku z powyższą akcją będziemy wdzięczni za każdą kwotę wpłaconą
na subkonto naszej szkoły
Numer subkonta Szkoły Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku
96 1090 0004 9149 0000 0000 0493
Odbiorca:
Fundacja Świętego Mikołaja,
ul.Przesmyckiego 40,
05-500 PiasecznoElżbieta Łoniewska
koordynator na terenie szkoły
Dzień 9 listopada 2018 roku w 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości w naszej szkole przebiegał nie tylko pod znakiem Niepodległej, ale też i pod znakiem zdrowia. W tym dniu nasi uczniowie mogli spróbować świeżych soków wyciskanych z owoców i warzyw. Przygotowane przez uczniów klasy VIII a i VII c pod kierunkiem p. Anny Sołoducha, p. Małgorzaty Szostek i przy wsparciu pań Anny Duda, Sylwii Stankiewicz i pań z Zespołu Szkoła Promująca Zdrowie .
Do przygotowania naszych soków wykorzystaliśmy, aż 100 kilogramów owoców i warzyw (jabłek, gruszek, marchwi).
Cała akcja nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie p. Roberta Szelugowskiego Przewodniczącego Rady Rodziców i firmy AGROVIS. Dzięki ich zaangażowaniu i wsparciu otrzymaliśmy niezbędne produkty.
Celem naszej akcji jest propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz wzbogacanie naszej diety o produkty bogate w witaminy, tak drogocenne dla naszego organizmu.
Anna Sołoducha i Małgorzata Szostek
W miesiącu październiku we wszystkich klasach, uczniowie na godzinach dyspozycyjnych pod kierunkiem nauczycieli i wychowawców przygotowywali zdrowe drugie śniadanie. Wykonywali przeróżne kanapki, sałatki i desery. Wykazywali się własną inicjatywą i inwencją twórczą, gdyż powstawały piękne kolorowe kanapki i desery, ale także wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania.
Do przygotowania drugiego śniadania wykorzystywali warzywa, owoce, nabiał, płatki owsiane oraz pieczywo razowe.
Celem prowadzonych działa było uświadomienie uczniom jak ważne jest spożywanie drugiego śniadania. Ważne pod dwoma względami po pierwsze: zaspokojenia głodu, czasie pobytu w szkole. Zbyt długa przerwa między posiłkami powoduje chęć podjadania, zwłaszcza produktów wysokokalorycznych (produktów słodkich i tłustych). Po drugie poznanie produktów zdrowych, zawierających witaminy i minerały niezbędne dla rozwoju organizmu.
Przygotowanie wspólnego śniadania dało uczniom dużo frajdy, ale także integrowało zespół klasowy.
Anna Sołoducha i Małgorzata Szostek
Z okazji świętowania 100-lecia ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI dnia 30.10.2018r w naszej szkole podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego została zorganizowana akcja promująca czytelnictwo „Lubimy czytać i chętnie czytamy innym” dla uczniów klas I-VIII.
Celem przedsięwzięcia było rozbudzenie uczuć patriotycznych, kształtowanie postawy szacunku do kultury, tradycji polskiej, symboliki narodowej .
Uczniowie klas IIIb, IIb przeczytali swoim kolegom i koleżankom książkę z serii historia dla najmłodszych Janiny i Jarosława Szarkowie „Jeszcze Polska nie zginęła”
Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali czytanych tekstów i piosenek patriotycznych. Akcja pokazała, że podczas czytania można się również świetnie bawić. Mamy nadzieję, że czytanie stanie się priorytetem dla wielu uczniów.
Organizatorami projektu były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej Bogumiła Kidawa, Elżbieta Andrzejewska, Anna Duda.
A. Duda
Zajęcia rozwijające – kulinarne
Od 1 września 2018 r. w naszej szkole pojawiła się nowa forma zajęć rozwijających – zajęcia kulinarne. Zajęcia odbywają się w każdą środę prowadzone, przez panią Małgorzatę Szostek i Annę Sołoducha, uczestniczą w nich uczniowie klas VII i VIII. Do dyspozycji uczniów została oddana nowa sala przystosowana do tego typu zajęć. Zajęcia cieszą się dużym powodzeniem, dają dużo radości i rozwijają umiejętności kulinarne. Uczniowie uczą się posługiwania podstawowymi sprzętami kuchennymi, poznają bezpieczeństwo i higienę pracy. Mają także możliwość poznania tajników kuchni polskiej i regionalnej, a przygotowane przez nich dania smakują wszystkim wyśmienicie.
Małgorzata Szostek i Anna Sołoducha
Godziny otwarcia Orlika w listopadzie
Uczniowie, nauczyciele, rodzice i dyrektor
Szkoły Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego
w Olsztynku
mają zaszczyt zaprosić
na Rodzinne śpiewanie piosenek patriotycznych
które odbędzie się
9 listopada 2018 r. o godz. 1700
(sala gimnastyczna)
Ślubowanie klas pierwszych
Tradycją naszej szkoły jest uroczyste ślubowanie klas pierwszych. To ważne i doniosłe wydarzenie odbyło się 19 października 2018 roku. Po złożonym ślubowaniu na sztandar szkoły i pasowaniu ołówkiem przez Panią dyrektor Beatę Bukowską, pierwszoklasiści oficjalnie zostali przyjęci do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku. Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Olsztynka - Pan Artur Wrochna, zastępca Burmistrza - Pan Bogusław Kowalewski, Przewodniczący Rady Miejskiej - Pan Andrzej Wojda, Dyrektor Zespołu Administracji Szkół i Przedszkoli w Olsztynku - Pan Mirosław Obrębski, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku - Pani Ewa Szerszeniewska, Komendant Policji w Olsztynku - Pan Janusz Wirchanowicz, Komendant Straży Miejskiej w Olsztynku - Pan Mirosław Szostek, przedstawiciele Rady Rodziców oraz rodzice i dziadkowie pierwszoklasistów. Program artystyczny przygotowany przez najmłodszych uczniów spotkał się z ciepłym przyjęciem. Po części oficjalnej uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Życzymy Wam drodzy pierwszoklasiści wielu sukcesów w nauce i miło spędzonych lat w naszej szkole.