Sprawozdanie z konkursu: ,,Świąteczna pomoc”
W związku ze ,,Światowym Dniem Wolontariusza” przypadającym co roku w dniu 5 grudnia Szkolny Klub Wolontariusza ogłosił konkurs dla klas I-III oraz IV- VII pt: ,,Świąteczna Pomoc”, którego celem było stworzenie przez całą klasę plakatu promujące wszelkiego rodzaju przedświąteczną pomoc dla ubogich.
Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu:
I miejsce: klasa VI d
II miejsce : klasa IV a
III miejsce: VII b
Wyróżnienie: klasa Vb, i III c.
Działalność Szkolnego Klubu Wolontariusza
W I semestrze roku szkolnego 2017/2018 działające od dwóch lat w szkole Koło Caritas przekształciło się w Szkolny Klub Wolontariusza. W działalność woluntarystyczną prowadzoną przez klub może włączyć się każdy chętny uczeń naszej szkoły po zapoznaniu z regulaminem klubu i uzyskaniu zgody rodziców na uczestnictwo dziecka w działaniach szkolnego wolontariatu. Regulamin klubu jest dostępny na stronie internetowej szkoły w zakładce dokumenty szkolne.
Od września tego roku Szkolny Klub Wolontariusza przeprowadził różne akcje.
W październiku 2017 - zbiórkę szczoteczek i past do zębów dla kameruńskich dzieci w ramach Akcji Fundacji Pomocy Humanitarnej : ,,Redemptoris Misio” Pt.,, Kup Pan Szczotkę”. Celem akcji było uwrażliwienie na potrzeby dzieci z innych kontynentów.
27 listopada 2017 r. – 2 stycznia 2018 r. –zorganizowano na terenie szkoły zbiórkę monet w ramach osiemnastej edycji ogólnopolskiej akcji ,,Góra Grosza” , która po raz XVIII została przeprowadzona z inicjatywy Towarzystwa Nasz Dom. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu. Przez tą akcję Szkolny Klub Wolontariusza chciał uświadomić uczniom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Akcja ta ma także swój efekt integracyjny, jako wspólne przedsięwzięcie nauczycieli i uczniów, którzy tym samym włączają się w wielką ogólnokrajową inicjatywę na rzecz dzieci z opieki zastępczej.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynku należący do Szkolnego Klubu Wolontariusza uczestniczyli też w zbiórkach żywności w ramach akcji ,, Caritas Polska”. Pierwsza akcja ,,Kromka Chleba dla sąsiada” miała miejsce
w dniu 19.09.2017r. Następnie zebrane produkty zostały rozdysponowane dla starszych i ubogich osób z Olsztynka. Druga akcja ,,Caritas Polska” pod hasłem ,,Tak Pomagam” odbyła się w dniach 8-9.12.2017 w sklepie sieci ,,Biedronka” w Olsztynku w ramach , której zebrane rzeczy zostały przed Świętami Bożego Narodzenia przekazane biedniejszym rodzinom dzieci uczących się w naszej szkole. Podczas pierwszej zbiórki wolontariusze zebrali 70 kg produktów, a podczas drugiej około 100 kg produktów żywnościowych.W grudniu 2017r. Klub ogłosił konkurs pt: ,,Świąteczna Pomoc” w związku ze ,,Światowym Dniem Wolontariusza” przypadającym co roku na dzień 5 grudnia (dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985).Konkurs ,,Świąteczna Pomoc” był przeznaczony zarówno dla klas I-III jak i klas IV- VII ”. Celem jego było stworzenie przez całą klasę plakatu promujące wszelkiego rodzaju przedświąteczną pomoc dla ubogich. Wyniki konkursu i fotorelacja zostały zamieszczone na stronie internetowej szkoły.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom naszej szkoły, którzy włączyli się w wyżej wymienione akcje. Na stronie internetowej zamieszczamy kilka fotek dotyczących działalności Szkolnego Klubu Wolontariusza, a także zdjęcia plakatów z konkursu ,,Świąteczna pomoc”.
Opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza : Anna Kaczkowska
N-l języka angielskiego.
„Rotmistrz Pilecki spełnia kryteria cnót heroicznych”
27 stycznia przypada 73. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz przez Armię Czerwoną. Jednym z bohaterów, którzy starali się poinformować świat o zbrodniach dokonywanych w Auschwitz był rotmistrz Witold Pilecki. O postaci rtm. Witolda Pileckiego mówili w Polskim Radiu 24 Lech Wosiewicz (reżyser filmu o Pileckim) i ojciec Mariusz Bigiel (jezuita).
Reżyser Lech Wosiewicz jest w trakcie prac nad filmem fabularnym o życiu i dokonaniach rotmistrza Witolda Pileckiego. Zdaniem Lecha Wosiewicza jego film będzie przedstawiał rotmistrza Pileckiego od strony, od której jest nieznany.
– Scenariusz oparty jest na ogromnej liczbie materiałów archiwalnych, ale też na wyobraźni, tak jak to w filmie fabularnym powinno być. Miejsce rotmistrza Pileckiego w naszej historii jest niezwykłe. Jego cechy charakteru, jak i intelektualne i emocjonalne wpisują w nurt walki o wolność w Polsce. Najbardziej mnie zaintrygowało w życiorysie rotmistrza to w jak harmonijny sposób układało się jego życie i jak dochodził do tego kim był – powiedział reżyser.
Według Mariusza Bigla rotmistrz Pilecki spełnia kryteria cnót heroicznych. – Cnoty heroiczne to jeden z wymogów, by wynieść kogoś na ołtarze. Ktokolwiek przeczyta jego raport z Auschwitz, w którym widać zaangażowanie w obronę drugiego człowieka za cenę samego siebie, nie może mieć wątpliwości, że rotmistrz Pilecki miał te cnoty – mówił gość Polskiego Radia 24.
155. rocznica wybuchu Powstania styczniowego w Szkole Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku
W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Szkole Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku w styczniu rozpoczęliśmy realizację projektu "Dwójka dla Niepodległej". Jest to cykl wydarzeń kulturalnych, ciekawych spotkań, wyjazdów, żywych lekcji historii, konkursów, które będą miały miejsce w tym roku w naszej szkole.
W ostatnim dniu przed feriami, 19 stycznia upamiętniliśmy 155. rocznicę wybuchu Powstania styczniowego. W tym celu powstał żywy obraz " Pożegnanie powstańca" A. Grottgera. W role małżonków wcielili się uczniowie klasy 7 c Julia Kawiecka i Cezary Kowalski, którzy wręcz po mistrzowsku odegrali pełną emocji scenę pożegnania. Uczniowie ze wszystkich klas wzięli udział w krótkiej lekcji historii na temat tego ważnego zrywu narodowego oraz poznali zasady tworzenia „żywego obrazu”. Całość wydarzenia dopełniała gazetka okolicznościowa oraz opis prezentowanego obrazu wraz z repliką. Uczniowie z zaciekawieniem i wielkim zaangażowaniem porównywali obrazy i dopytywali o szczegóły. W taki właśnie nieszablonowy sposób uczniowie poznali ważny wycinek naszej historii. Całość powstała za sprawą pań Agnieszki Dolińskiej, Ewy Zarzeckiej, Marzeny Obuchowicz i Wioletty Figielskiej- Korgul.
W. F- K.
Bal karnawałowy w Szkole Podstawowej nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.
Bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Tak też było u nas.
W dniu 18.01.2018r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku odbył się bal karnawałowy.
Przed godz. 18.00 w szkole pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci i rodzice przebrani byli za bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, czarownice, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów. Wszyscy do zadania podeszli z pełnym zaangażowaniem, że rozpoznać dzieci i rodziców było bardzo trudno. Nauczycielki były także przebrane, niektóre jakby wyjęte z serialu „Korona królów”.
Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu grupę animacyjną As z Olsztyna. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami i rodzicami
w zabawach prowadzonych przez panów. W sali podczas pląsów robiło się bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy dzieci i dorosłych.
Kiedy czas zabawy dobiegł końca wszyscy z żalem opuszczaliśmy salę balową. Bal umożliwił dzieciom, rodzicom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości nam wszystkim, a to było głównym celem tego balu.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
Kolejny bal karnawałowy już za rok ! Zapraszamy !
Nauczycielki kl. I –III
Dlaczego tak trudno kochać nastolatka?
Spotkanie dla rodziców z psychologiem p. Elżbietą Smolińską
Podczas spotkania mieliśmy okazję pogłębić wiedzę na temat okresu dojrzewania, typowych zachowań nastolatków i sposobów radzenia sobie z nimi.
Mam nadzieję, że zdobyta wiedza przełoży się na codzienne działania nas dorosłych, na sposoby reagowania. Dzięki spotkaniu będziemy stosować nowe sposoby komunikacji, analizować swoje reakcje i będzie nam zależało, aby nie reagować po staremu.
Sobie i Państwu życzę cierpliwości i powodzenia !!!
Katarzyna Hacia
Serdecznie dziękuję Radzie Rodziców za sfinansowanie spotkania.
Rodzinne kolędowanie z babcią i dziadkiem
11 stycznia w Szkole Podstawowej nr 2 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego odbyło się kolejne, niezwykłe spotkanie. Pozostając w nastroju świątecznym i chcąc wyrazić swoją szczególną wdzięczność dla bardzo ważnych w każdej rodzinie Babć i Dziadków uczniowie klas I A, II A, III F i VA, przygotowali połączony z kolędowaniem artystyczny wieczór.
Odświętnie ubrane dzieciaki prezentowały swoje umiejętności wokalne, muzyczne, aktorskie i taneczne. Każda klasa przedstawiała swój oryginalny, autorski program, co stworzyło niezwykłe widowisko pełne humoru, artystycznych doznać, ale także wzruszeń. Wspaniałą niespodzianką był film prezentujący życzenia uczniów, nagrane podczas szkolnych zajęć dla Kochanych Babć i Dziadków, także w obcych językach.
Zaproszonym gościom przedstawienie bardzo się podobało, co wyrażali gromkimi brawami, które co chwila rozlegały się na szkolnym korytarzu.
Szczególnie ważne podczas tego wieczoru było wspólne kolędowanie, o którym dzisiejszy, pędzący przed siebie świat tak często zapomina. Niezwykłym było obserwować jak dziadkowie ramię w ramię z wnukami śpiewają stare, dobrze znane kolędy lub te, o których nieco już zapomnieliśmy.
Tak ważnym elementem każdych świat Bożego Narodzenia było przed laty rodzinne kolędowanie w wigilijny wieczór, przy blasku świec i pierwszej gwiazdy. Dzisiaj już zapominamy o tym, tak pięknym obyczaju, który scalał rodzinę ale uczył także szacunku do starszych i doświadczonych Seniorów. Bardzo istotne jest to, aby przekazywać młodemu pokoleniu naszą polską tradycję i obyczaje, nie tylko te świąteczne, a okazją do tego mogą być właśnie takie wieczory jak ten.
Rodzinne kolędowanie, zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Szczególne podziękowania należą się organizatorom: Hannie Kostrzewie, Katarzynie Hacia, Grażynie Figielskiej oraz Maciejowi Hacia. Dzięki nauczycielom takim jak Wy możemy mieć pewność, że nasze dzieci uczą się nie tylko czytać i liczyć, ale także kochać, szanować i troszczyć się.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie za rok.
Izabela Danilewicz
Organizatorzy serdecznie dziękuję Pani Izie Danilewicz za wspaniałe prowadzenie uroczystości (jacy rodzice, takie dzieci).
Katarzyna i Maciej Hacia , Hanna Kostrzewa i Grażyna Figielska
WOŚP 2018
W niedzielę 14 stycznia uczennice naszej szkoły: Weronika Pełka, Weronika Widmańska, Lena Dolińska, Wioleta Kalwara i Anna Szostek pod opieką nauczycieli kwestowały na ulicach Olsztynka dla WOŚP. Dziewczyny spisały się na medal- w sumie do puszek uzbierały 3.841,79.
Wygrana klasy 6b w ogólnopolskim konkursie!
Uczniowie klasy 6b zajęli I miejsce w ogólnopolskim konkursie "Być jak Ona" , o Irenie Sendlerowej.
Organizatorem konkursu była Fundacja Honoru Pomagania Dzieciom.
Ocenie podlegały 3 punkty.
1. Wykonanie portretu Ireny Sendlerowej.
2. Wykazanie się działaniami na rzecz drugiego człowieka.
3. Stworzenie przez wychowawcę klasy scenariusza zajęć o Irenie Sendlerowej i przeprowadzenie lekcji.
Konkurencja była bardzo duża. W konkursie brało udział 480 szkół z całej Polski.
Brawo klaso 6b. Jesteście wspaniali!!!!
Współpraca z Pracownią Orange i Fundacją Dzieciom.TV
„Edukacja nigdy więcej nie powinna być w głównej mierze przekazywaniem wiedzy, ale musi przyjąć nową formę, szukając uwolnienia dla ludzkich możliwości.”
dr Maria Montessori
Już po raz czwarty uczniowie klasy VII c będą mieli okazję wziąć udział w profesjonalnych warsztatach filmowych. Panowie z Pracowni Orange w Olsztynku: pan Radek i pan Marcin zaproponowali naszej szkole udział w niezwykłym projekcie. Pod czujnym okiem pana Mariusza Gołosia, prezesa fundacji Dzieciom. TV, kręcą ciekawe i wielowymiarowe filmy o zainteresowaniach, uzdolnieniach i pasjach młodych ludzi. Nagrali m.in. filmik o miłości do języka japońskiego (bohaterka – Katarzyna Chrzan, VII c) czy o trudnej sztuce jazdy konnej (bohaterka – Agata Chwaluczyk, VII c).
Przed nami kolejne starcie. Start: 16 stycznia, godzina 16:00, Kino Grunwald w Olsztynku. Tym razem filmował będzie sam pan Gołoś, dzięki czemu będziemy mieli okazję przyjrzeć się pracy mistrza. Bohaterami jego filmików zostaną: Cezary Kowalski (opowie o pasji do filmu i nowoczesnych technologii) oraz Damian Kalbarczyk (zainteresowania: piłka nożna) - uczniowie klasy VII c.
DZIECIOM.TV to jedyna na świecie internetowa telewizja o międzynarodowym zasięgu tworzona przez Dzieci dla Dzieci. Powołano ją do życia 22 stycznia 2014 roku. Od tego czasu z sukcesem zaszczepia w najmłodszych chęć odkrywania swoich pasji, rozbudzania zainteresowań i aspiracji, zdobywania wiedzy, a w rezultacie opowiadania o tym za pomocą form filmowych.
Już niebawem wrzucimy linki do konkretnych filmów.
Justyna Dąbrowska
Piąty Orszak Trzech Króli w Olsztynku
W dniu 6 stycznia 2018 w Olsztynku odbył się piąty Orszak Trzech Króli. W tym roku organizatorem Orszaku była Szkoła Podstawowa nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku. Pierwsze przygotowania rozpoczęły się już w listopadzie. Zostały złożone odpowiednie dokumenty, podpisane umowy i rozpoczęło się uzyskiwanie zgód na przemarsz. W bezpośrednią organizację ulicznych jasełek włączyły się Szkoła Podstawowa nr 1 im. Noblistów Polskich (Scena walki Aniołów z Diabłami), Szkoła Podstawowa SPSK im. św. Jana Pawła II w Olsztynku ( Scena obwieszczenia światu Dobrej Nowiny), Zespół Szkół im. KC Mrongowiusza w Olsztynku, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Olsztynku (Orszak Niebieski) oraz Miejski Dom Kultury ( Scena Szopki Betlejemskiej oraz zabezpieczenie nagłośnienia do poszczególnych scen). Naszej szkole przypadła już tradycyjnie scena z Dworem Heroda , w której po mistrzowsku zagrali rodzice uczniów z naszej szkoły, uczennice- tancerki oraz rycerze Konwentu Św. Piotra. Serdeczne podziękowania należą się wszystkim rodzicom i uczniom, którzy stanowili Orszak Zielony. Było nas tak wielu, że zabrakło strojów. Drugą sceną przygotowaną przez naszą szkołę była Brama do nieba, w której tradycyjnie spotkaliśmy rodziców i uczniów przebranych za świętych i aniołów.
Odtwórcy ról Dworu Heroda: Herod- Leszek Wasyk, Diablica- Izabela Małgorzata Danilewicz, Kapłan- Waldemar Młodkowski, Rycerz - Mariusz Jankowski oraz jego kamraci z Konwentu Świętego Pitra - Anna Krasowska i Cezary Krasowski, Grzegorz Kluczek , Mikołaj Brzozowski, Dworzanie z Dworu Heroda- Urszula Kozłowska, Agnieszka Bucholska, Monika Deptuła. Byliście wspaniali, jesteśmy Wam bardzo wdzięczni.
Dziękujemy rodzicom grającym role Świętych witających w bramie do nieba i podążających w Orszaku- Urszula Mierzejewska, Paweł Mierzejewski, Mariusz Widmański, Dorota Lewandowska, Iwona Rolka, Marta Nyga oraz wszystkim rodzicom biorącym udział w Orszaku.
Szczególne podziękowania chcemy złożyć Sylwii i Rafałowi oraz Kajetanowi Kowalskim odtwórcom roli Świętej Rodziny, panu Wojciechowi Jaroszewskiemu odtwórcy roli Melchiora, panu Markowi Żmijewskiemu- odtwórcy roli Kacpra , panu Pawłowi Wołkowi – odtwórcy roli Baltazara oraz panu Grzegorzowi Rudzińskiemu, który od samego początku prowadzi inscenizację.
Wieczory filmowe w VII c
Alfred Hitchcock powiedział, że film to życie, z którego wymazano plamy nudy.
W klasie VII c o nudzie nie może być mowy. Raz w miesiącu spotykamy się, by obejrzeć ciekawy film oraz o nim podyskutować. Pani Justyna Dąbrowska wybiera zawsze coś ciekawego, czasem podpowiadamy jej coś z klasyki filmowej. Zasiadamy przed projektorem i nasza przygoda się rozpoczyna. Tuz po seansie prowadzimy burzliwe dyskusje, omawiamy problemy, poruszone w filmie, opisujemy bohaterów, cytujemy ciekawe dialogi. Dużo uwagi poświęcamy budowie dzieła, by coraz lepiej operować językiem filmu.
Do tej pory obejrzeliśmy m.in. dokument „Kiedyś będziemy szczęśliwi”, dramaty „Młodzi gniewni”, „Co gryzie Gilberta Grape’a” oraz komedię „W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju”.
W piątek 19 stycznia o godzinie 18:00 zapraszamy do sali 116 na kolejny wieczór filmowy. Tym razem pod lupę weźmiemy niezwykłe dzieło
Tima Burtona pt. „Edward Nożycoręki”.Nasze filmowe piątki z pewnością przejdą do historii.
Filmowcy z VII c
III b w kinie Awangarda
Dnia 17 XI cała nasza klasa po raz pierwszy uczestniczyła w projekcie Nowe Horyzonty. W kinie Awangarda 2 w Olsztynie obejrzeliśmy film pt. "Przyjaciel na balkonie", który opowiadał o chłopcu z zespołem Aspergera. Seans wywołał w nas wiele wrażeń i nauczył, że inność należy akceptować. Samo kino również przypadło nam do gustu. Na pewno jeszcze tu wrócimy!
Klasa III b
ORSZAK TRZECH KRÓLI !!!
W dniu 06 stycznia 2018r. ulicami Miasta Olsztynka z Kościoła NSPJ w Olsztynku, po Mszy Św. o godzinie 10.30 wyruszy Orszak Trzech Króli.
W tegorocznym Orszaku Szkoła Podstawowa nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku pełni funkcję głównego organizatora. W związku z powyższym do wiadomości publicznej podajemy dokumentację związaną z organizacją uroczystości, tj.:
PROGRAM_Orszaku_III__Kroli.pdf
ZE SZKOLNEJ ŁAWKI WPROST NA UNIWERSYTET
W dniu 12.12.2017 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku oraz z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Waplewie wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pojechały na nią osoby najbardziej zainteresowane chemią, głównie ze szkolnego koła chemicznego. Opiekunami wycieczki była Pani Agnieszka Jaroszewska i Pani Danuta Wieczorek.
Celem wyjazdu był udział w lekcji chemii na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Temat lekcji dotyczył katalizatorów – związków, które przyspieszają lub spowalniają reakcję. Po krótkim zapoznaniu z regulaminem pracowni i zasadami bezpieczeństwa, prowadząca zademonstrowała spektakularne doświadczenie pt. „Pasta dla słonia”. Później uczniowie samodzielnie przeprowadzali doświadczenia – sprawdzali czy drożdże i ziemniaki mają związki, które mogą przyspieszać reakcje, czyli katalizatory. To była dobra porcja wiedzy, zdobyta nie byle gdzie, bo w pracowni laboratoryjnej na Uniwersytecie Warszawskim.
Drugim celem naszej wycieczki było obejrzenie Kampusu Ochota i Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Przewodnikiem był sympatyczny doktorant Pan Michał Michalec, który ciekawie opowiadał o uczelni. Oprowadzał nas między uniwersyteckimi budynkami: Wydziału Chemii, Biologii, Fizyki, Geodezji, Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Byliśmy w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych i widzieliśmy Pracownię Krystalochemii, w której dzięki nowoczesnemu sprzętowi wytwarzane są kryształy. Weszliśmy również do Centrum Nowych Technologii (CeNT), gdzie prowadzone są różnego rodzaju prace badawcze. Zauroczył nas widok rosnących w budynku drzew, a przed budynkiem pięć czarnych, kamiennych bloków przedstawiających rysunki charakterystyczne dla dziedzin naukowych tj. matematyka, fizyka, chemia i biologia.
Pan Michał oprowadził nas również po Wydziale Chemii. Najpierw pokazał Pracownię Spektroskopii NMR, w której znajdują się pojemniki (przypominające rezonans magnetyczny) służące do badania składu związków chemicznych. Widzieliśmy również ciekły azot. Później pokazał nam sale laboratoryjne, w których studenci przeprowadzają doświadczenia w ramach swoich zająć, a na koniec przesympatyczny pan doktorant pokazał nam swój gabinet, a w nim drukarkę 3D. Oczywiście nie omieszkał jej zademonstrować. Nie było dużo czasu, ale wydrukował nam korek od kolby stożkowej. Wisienką na torcie była wizyta w sali Starej Biblioteki imienia prof. Wiktora Kemuli. Jej wygląd, zapach i księgozbiór pozwolił, choć na chwilę przenieść się w dawne czasy. Mieliśmy też okazję zjeść studencki obiad w bufecie uniwersyteckim. Byliśmy bardzo głodni, więc wszystko nam smakowało.
Po tak bogatym pod względem naukowym dniu, czekała nas trzygodzinna jazda busem. Wydawałoby się, że wszyscy są zmęczeni, ale nie, okazało się, że to dobre miejsce na poznanie się. Młodzież z obu szkół w Olsztynku i Waplewie w końcu zaczęła ze sobą rozmawiać i dowcipkować. Niech to będzie dobry początek nowej znajomości…
Klasowa Wigilia w I a
W piątkowe popołudnie uczniowie klasy I a wraz z rodzicami uczestniczyli w klasowej Wigilii. Na stołach nakrytych bielutkimi obrusami pojawiły się typowo wigilijne potrawy, m.in. krokiety z pieczarkami, czerwony barszczyk, ryba po grecku, sałatki. Były też słodkości i owoce. Uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny. Potem było wspólne śpiewanie kolęd przy akompaniamencie akordeonisty p. Mrozińskiego – dziadka jednej z uczennic. Święty Mikołaj zadbał też o prezenty zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wszystkim udzielił się świąteczny nastrój, pojawiły się też łezki wzruszenia.
Serdecznie dziękuję Rodzicom za ogromne zaangażowanie i przygotowanie tak wspaniałej uroczystości, a Panu Mrozińskiemu za grę na akordeonie.
Opracowała: Hanna Kostrzewa
Gminny Mikołajkowy Turniej Sprawnościowy
Dnia 8 grudnia 2017 r. odbył się w naszej szkole Gminny Mikołajkowy Turniej Sprawnościowy. Wzięli w nim uczniowie klas I-III z naszej szkoły, pierwszaki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olsztynku oraz uczniowie ze Szkół Filialnych w Mierkach i Królikowie.
Turniej był jednym z działań w ramach projektu ,,W zdrowym ciele, zdrowy duch’’, realizowanego w naszej szkole od 17 października bieżącego roku szkolnego przez Stowarzyszenie ,,SZKOŁA NA SZEŚĆ’’. Wzięło w nim udział 17 sześcioosobowych drużyn. Turniej odbył się w 3 turach: klasy pierwsze -5 drużyn, klasy drugie - 3 drużyny, klasy trzecie - 8 drużyn. Konkurencje były bardzo zróżnicowane – od typowo sportowych, poprzez kodowanie, układanie puzzli, rozpoznawanie części mowy, po pakowanie prezentów. Zawodnicy znakomicie radzili sobie ze wszystkimi zadaniami oraz towarzyszącymi im emocjami. Za organizację turnieju odpowiedzialne były p. Bożena Merchel i p. Hanna Kostrzewa. Komisja sędziowska to: p. Danuta Wyszyńska, p. Jolanta Witkowska, p. Anna Zaręba –Kwiatkowska. W czasie jej obrad uczniowie ćwiczyli aerobik, który prowadziła p. Agnieszka Jaruszewicz- instruktor ze Stowarzyszenia ,,AIKIDO OLSZTYNEK’’. Wszystkie drużyny otrzymały nagrody w postaci gier dydaktycznych oraz słodyczy ufundowanych przez Stowarzyszenie ,,SZKOŁA NA SZEŚĆ’’, a także napoje i soki podarowane przez firmę TYMBARK.
Serdecznie dziękuję Panu Wojciechowi Kotwickiemu oraz firmie TYMBARK za podarowanie soków, Państwu Katarzynie i Grzegorzowi Nowackim za ich transport do szkoły, Pani Annie Przywoźnej-prezesowi stowarzyszenia za ufundowanie nagród i słodyczy, komisji sędziowskiej, koleżankom ze SP nr1, Mierek, Królikowa oraz koleżankom z edukacji wczesnoszkolnej z naszej szkoły za przygotowanie konkurencji i przeprowadzenie turnieju w swoich grupach wiekowych.
Opracowała: Hanna Kostrzewa