Bieguny i pudełka marzeń, czyli lato w olsztyneckim teatrze
Pierwsze kroki
Bieguny latem? Niskie temperatury, kiedy wszyscy pragną słońca? Krajobraz lodowcowy zamiast pięknych, tropikalnych plaż? Na te i tym podobne pytania musiałam odpowiedzieć podczas pracy nad scenariuszem spektaklu „W biegu po biegun”. Szukałam pomysłu jak w oryginalny sposób uświadomić młodym ludziom, że najważniejsze w życiu są pasje i marzenia. To tak naprawdę od nich wszystko się zaczyna, są motorem i siłą sprawczą dalszych działań. Na podstawie pamiętników Marka Kamińskiego i Janka Meli powstała sztuka o zdobywaniu bieguna, zarówno tego geograficznego, jak i symbolicznego.
Projekt Lato w teatrze
W dniach: 19 sierpnia – 1 września 2013 r. „Lato w teatrze” wkroczyło do naszego miasta. Cieszę się, że młodzież miała okazję wziąć udział w tak różnorodnych działaniach artystycznych w ramach projektu, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a którego wnioskodawcą jest MDK w Olsztynku. Pomysłodawcą ogólnopolskiego programu jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Olsztynek stał się prawdziwie teatralnym zagłębiem. Miejscem, w którym młody człowiek mógł otworzyć się, wyrazić swoje emocje, porozmawiać o marzeniach, a także poznać tajniki sztuki teatru. Wspaniałe jest to, że praca poszczególnych grup warsztatowych w finale została połączona w całość, czego efektem stał się wielowymiarowy spektakl multimedialny o… biegunach pt. „W biegu po biegun”. Mam nadzieję, że twórcze działania w ramach Laboratorium marzeń będą kontynuowane.
Justyna Dąbrowska

W 2013 roku przypada 150. rocznica wybuchu najdłuższego, bo prawie dwa lata trwającego zrywu wolnościowego Polaków. Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych Senat Rzeczypospolitej Polskiej w sierpniu 2012 roku przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2013 – „Rokiem Powstania Styczniowego”.
7