Projekt widziany oczami beneficjentów
Na warsztatach informatycznych praca wre, dlatego też każde zajęcia mijają nam niepostrzeżenie.
Podczas jednych z zajęć zorganizowaliśmy „wycieczkę” po szkole, podczas której wykonaliśmy wiele interesujących fotografii. Następnie zaprezentowaliśmy szkołę w wybranym przez siebie programie komputerowym. W taki sposób powstaje nasz folder o szkole.
Na innych zajęciach prezentowaliśmy naszą kreatywność, tworząc wiersze i organizując konkurs na najśmieszniejszą rymowankę. Stworzone wiersze zostały wydrukowane, głośno zaprezentowane, a zwycięzcy wyłonieni. Oto jeden z nich:
Warsztaty informatyczne
Przed zajęciami na stołówkę chodzimy,
Tamtejsze jedzenie bardzo wszyscy lubimy.
Na stołówce wszyscy się podpisujemy,
A potem już tylko jemy, jemy, jemy.
Po czasie pewnym, gdy wszyscy gotowi do drogi,
Na wyższe piętro idziemy - to mało na nasze nogi.
Czekamy na korytarzu, aż pani przyjdzie,
Każdy tylko patrzy, aż z pokoju nauczycielskiego wyjdzie.
W końcu ten moment, pani już nadchodzi,
Każdy zmierzając pod klasę wzrokiem za nią wodzi.
Nareszcie klasa została otworzona,
Do czasu cicha, ciemna, mrokiem otoczona,
Teraz oświetlona, wszystko w świetle skąpane,
Pora zaczynać warsztaty kochane!
Zajęcia informatyczne, jak nazwa wskazuje,
Doskonale uczą, jak z komputerem się pracuje.
Uczestników jest wielu,
Lecz bez harmideru,
Tworzymy informatyczne arcydzieła,
Nikt u nas z nudy nie ziewa.
Uczestnicy różnorodni,
Pracują ze sobą przez wiele dni,
I niscy, i wysocy, i chudzi, i grubi,
Każdy z nich zajęcia te lubi.
autor: Bartłomiej Hapanowicz
Jednak to jeszcze nie wszystkie zasługi informatyków. Przeprowadzili oni również krótkie wywiady wśród znajomych uczestniczących w innych warsztatach. Oto kilka z nich:
„Do zajęć matematycznych zachęciła mnie moja koleżanka. Interesuję się matematyką, więc nie żałuję tego, że zapisałam się na nie. Robimy tu bardzo wiele rzeczy, takich jak: origami, ozdoby świąteczne, plakaty i wiele innych. Ale to nie wszystko – w wolnym czasie gramy w gry planszowe, a czasami na tabletach. Przed zajęciami mamy przepyszne obiady. Jest bardzo fajnie, że nie używamy tu zeszytów ani książek. Uczymy się przez zabawę, dlatego wszyscy lubią na nie przychodzić. Jest tu świetna atmosfera, ponieważ mamy wspaniałą panią prowadzącą. Tu wszyscy się lubią i dobrze czują. Każdy jest ciekawy, jakie będą
następne zajęcia!” (W. Biegańska)
„Zajęcia przyrodnicze są bardzo interesujące. Czasami się uczymy, ale większość czasu spędzamy na zabawie. Gramy też w gry przyrodnicze na tablicy interaktywnej. Co tydzień osoby chętne sprzątają akwarium, a pani wyznacza nowych karmiących rybki. Na jednych z zajęć poszliśmy do sali komputerowej i oglądaliśmy blogi różnych osób, a kilka tygodni później założyliśmy własne. Na nich zapisujemy, co dzieje się na zajęciach. Jednak najciekawsze były zajęcia, podczas których robiliśmy scenkę i przedstawialiśmy układ słoneczny, a potem w grupach bawiliśmy się w astronomów.”
(W. Borysewicz)

Na warsztatach plastycznych poznaliśmy już ciekawą technikę tworzenia obrazków z pasków papieru (iris folding). Wykonaliśmy tą metodą wiele prac, np. serce, misia, rybę, dzwonek, kota, kaczkę itd. Efekty naszej pracy można podziwiać na wystawie.
Na innych zajęciach pracowaliśmy z drucikami kreatywnymi. Skręcaliśmy z nich „co tylko się dało”. Były to ozdoby na ołówki i długopisy w kształcie różnych śmiesznych zwierzaków, a nawet stworków. Bardzo nam się podobała ta praca. Stworki pozostaną na naszych przyborach przez dłuższy czas. Już nie możemy się doczekać kolejnych zajęć i nowych wyzwań…
(uczestnicy zajęć)
Aż tyle się dzieje w ramach zajęć projektu „Kompetencje kluczowe otworzą twoją głowę” realizowanego w Szkole Podstawowej w Olsztynku.
Opracowanie: instruktor warsztatów informatycznych Małgorzata Janikowska