O G Ł O S Z E N I E
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Olsztynku ogłasza zapisy dzieci sześcio - i siedmioletnich do klasy pierwszej na rok szkolny 2015/2016 .
1.Zapisy będą dokonywane w dniach od 10 marca – do 30 kwietnia 2015 r. na podstawie pisemnego zgłoszenia potwierdzającego dane dziecka.
- Do dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do szkoły zobowiązani są jego rodzice lub prawni opiekunowie.
- Zgłoszenie dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej polega na :
a) pobraniu z sekretariatu szkoły lub ze strony internetowej szkoły deklaracji dotyczącej zgłoszenia kandydata do klasy I;
b) wypełnieniu, podpisaniu przez obydwoje rodziców i złożeniu deklaracji w sekretariacie szkoły;
c) do deklaracji można dołączyć dodatkowe informacje o dziecku, np. stan zdrowia, orzeczenie lub opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, potrzeba szczególnej opieki, stosowana dieta, zalecenia lekarskie, itp.
Olsztynek, dnia 10. 03. 2015 r.
ZASADY NABORU DZIECI DO KLASY PIERWSZEJ
W SZKOLE PODSTAWOWEJ W OLSZTYNKU w roku 2015
I. Zasady rekrutacji dzieci tworzy się na podstawie przepisów:
a) Ustawy z dnia 7 września1991 r. o systemie oświaty ( tekst jednolity – Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zmianami)
b) Ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 7 i 811), która weszła w życie18 stycznia 2014 r.
c) Rozporządzenia MEN z dnia 2 stycznia 2015 r. w sprawie warunków i sposobu przyjmowania do publicznych przedszkoli, szkół i placówek osób niebędących obywatelami polskimi ( Dz. U. z 2015r. poz.31)
d) Rozporządzenia MEN z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół ( Dz. U. Nr 61, poz. 624, z 2002 r. z późn. zmianami)
e) Statutu Szkoły – Zasady przyjęcia ucznia do szkoły.
II. Obowiązek szkolny
1.W roku szkolnym 2015/2016 spełnienie obowiązku szkolnego rozpoczynają dzieci:
a) urodzone w 2009 r.
b) urodzone w okresie od dnia 1 lipca 2008 r. do dnia 31 grudnia 2008 r.
2. Wszystkie dzieci, które od 1 września 2015 r. rozpoczynają naukę w klasie pierwszej muszą mieć co najmniej roczne przygotowanie przedszkolne ( realizowane w przedszkolu, bądź w oddziale przedszkolnym w szkołach filialnych w Mierkach i Królikowie lub innych placówkach).
3. Przydziału uczniów do poszczególnych oddziałów klasy pierwszej dokonuje komisja rekrutacyjna, w uzgodnieniu z dyrektorem szkoły.
4. Komisja rekrutacyjna postępuje zgodnie z opracowanym regulaminem oraz zadaniami i procedurami określonymi w art. 20zb, 20zc, 20zd Ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
III. Zasady rekrutacji.
1.Do klasy pierwszej przyjmuje się z urzędu dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły.
2.Na wniosek rodziców ( prawnych opiekunów ) dziecko zamieszkałe poza obwodem może zostać przyjęte do klasy pierwszej jedynie w przypadku, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami.
3.Postępowanie rekrutacyjne dla uczniów spoza obwodu przeprowadza komisja rekrutacyjna, powołana przez dyrektora placówki. W skład komisji wchodzą nauczyciele- przyszli wychowawcy klas pierwszych, wicedyrektor. Dyrektor wyznacza przewodniczącego komisji.
4. Komisja rekrutacyjna postępuje zgodnie z zadaniami i procedurami określonymi w art. 20zb, 20zc, 20zd Ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
5. Do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności:
a) ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych,
b) ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych,
c) sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego (art. 20zb ust. 2 UoSO).
6.W przypadku , gdy liczba wniosków rodziców ( prawnych opiekunów) o przyjęcie do szkoły dziecka zamieszkałego poza obwodem szkoły jest większa niż liczba wolnych miejsc , którymi dysponuje szkoła, dzieci przyjmuje się z uwzględnieniem przyjętych w szkole kryteriów.
7.Każdemu kryterium przypisana jest określona liczba punktów.
8.Komisja rekrutacyjna może określić wykaz dokumentów/oświadczeń potwierdzających spełnianie kryteriów.
9.W przypadku nieprzedłożenia przez rodzica/prawnego opiekuna dokumentów określonych przez komisję rekrutacyjną - potwierdzających spełnianie kryteriów, komisja rekrutacyjna rozpatrując wniosek, może nie uwzględnić danego kryterium.
10.Decyzję o przyjęciu do szkoły podejmuje dyrektor szkoły.
IV. Terminy postępowania rekrutacyjnego oraz terminy składania dokumentów:
1.10 marca – 30 kwietnia 2015 r. do godz. 15.00 – przyjmowanie deklaracji (druk zgłoszenia do pobrania w sekretariacie szkoły lub na stronie szkoły);
2.W celu zapewnienia dziecku, podczas pobytu w szkole, odpowiedniej opieki, odżywiania oraz metod opiekuńczo-wychowawczych rodzic dziecka przekazuje dyrektorowi szkoły uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i trudnościach w rozwoju psychofizycznym dziecka (kwestionariusz);
3.04 – 22 maja 2015 r. – postępowanie rekrutacyjne;
4.25 maja 2015 r. podanie do publicznej wiadomości listy dzieci spoza obwodu szkoły - przyjętych i nieprzyjętych;
5.25 maja – 02 czerwca – czas na składanie odwołań do dyrektora szkoły, w przypadku nieprzyjętych kandydatów spoza obwodu szkoły;
6.03 – 12 czerwca ogłoszenie list wszystkich uczniów przyszłorocznej klasy pierwszej, z podziałem na oddziały; spotkanie rodziców i uczniów z przyszłymi wychowawcami
V. Procedury odwoławcze
1. Rodzice / prawni opiekunowie dzieci, które nie zostały przyjęte mogą:
a) wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia,
b) w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania, dyrektor rozpoznaje je.
VI. Dzieci nie będące obywatelami polskimi
1.Dzieci nie będące obywatelami polskimi przyjmowane są do szkoły na warunkach i w trybie dotyczącym obywateli polskich.
VII .Odroczenia
1.W przypadkach uzasadnionych ważnymi przyczynami , rozpoczęcie spełnienia przez dziecko obowiązku szkolnego może zostać odroczone.
2.Decyzję w sprawie odroczenie podejmuje dyrektor szkoły na wniosek rodziców. Decyzja o odroczeniu może być wydana wyłącznie dla dziecka zamieszkałego w obwodzie szkoły.
3.Przed podjęciem decyzji dyrektor szkoły zasięga opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Pliki do pobrania:
ZGLOSZENIE_DZIECKA_DO_PIERWSZEJ_KLASY_W_SZKOLE_PODSTAWOWEJ_w_OLSZTYNKU_W_ROKU_SZKOLNYM_2015.doc
WNIOSEK_O_PRZYJECIE_DZ.do__S_P_w_OL._na_rok_2015-16_spoza_obwodu.doc
KWESTIONARIUSZ_DLA_RODZICOW_2015.doc