Informujemy, że zebrania z rodzicami zaplanowane na dzień 26 maja 2015 r. odbędą się dnia 25 maja 2015 r.
Szanowni Rodzice
Konkurs kaligraficzny w klasach I – III
W dniu 10 maja, już po raz kolejny w naszej szkole odbył się konkurs pięknego pisania dla dzieci z klas I – III. Organizatorkami konkursu były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: p. B. Merchel, p. Danuta Sochacka, p. Ewa Wronka. Celem konkursu było propagowanie kształtnego i pięknego pisania oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno języka ojczystego.
Konkurs przebiegał w II etapach: I etap – wychowawcy przeprowadzili w swoich klasach eliminacje i wytypowali jednego ucznia/ uczennicę do etapu szkolnego. W II etapie zadaniem dzieci było przepisanie tekstu drukowanego, ze zwróceniem uwagi na estetykę i poprawność ortograficzną tekstu. Teksty były zróżnicowane, dostosowane do wieku dzieci.
Komisje konkursowa nagrodziła prace następujących uczniów:
Klasy pierwsze
I miejsce – Julia Słodownik kl. I e
II miejsce – Weronika Kowalewska kl. I d
III miejsce – Marysia Purzycka kl. I c
Klasy drugie
I miejsce – Aleksandra Werner kl. II b
II miejsce – Agata Rolka kl. II c
III miejsce – Adrianna Zdunek kl. II d
Klasy trzecie
I miejsce – Natalia Daszkiewicz kl. III a
II miejsce – Kacper Szczepański kl. III b
III miejsce – Oliwia Podgórska kl. III c
Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody książkowe oraz długopisy brokatowe ufundowane przez Radę Rodziców. Uczennica klasy II b Aleksandra Werner będzie reprezentowała naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Kaligraficznym w Szkole Podstawowej w Waplewie.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i trzymamy kciuki za sukces naszej reprezentantki w Waplewie.
Opracowała Bożena Merchel
EKSPERYMENTUJEMY – klasa II a, II b i II c na wycieczce w Gdyni
Nauka poprzez zabawę to coś, co dzieci lubią najbardziej, dlatego też 5 maja uczniowie klasy II a, II b i II c wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Miejsce to jest niecodzienną pracownią doświadczalną dla małych i dużych odkrywców – amatorów, w którym w sposób namacalny można przeprowadzić eksperymenty poznając prawa fizyki i przyrody.
Uczniowie z wielkim zaciekawienie chodzili między interaktywnymi wystawami wykonując różne eksperymenty, łącząc w ten sposób naukę i zabawę. Po wykonaniu licznych doświadczeń był czas na obiad. W restauracji dzieci zjadły nie tylko smaczny, ale przede wszystkim zdrowy posiłek, który zakończył się zwiedzaniem stadionu piłkarskiego Arki Gdynia. Ostatnią atrakcją tego dnia był spacer oraz zabawy na plaży, które sprawiły uczniom wiele radości.
Wycieczka była bardzo udana. Pobyt w Experymencie pozwolił dzieciom na efektywne przyswajanie wiedzy, pomógł zrozumieć otaczające procesy, a także pobudził ciekawość świata. Uczniowie dobrze się bawili, a wycieczka jeszcze bardziej zintegrowała trzy klasy, co widać na załączonych zdjęciach.
- uczniowie klas II a, b, c wraz z wychowawcami
OGŁOSZENIE
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Olsztynku zaprasza Rodziców, przyszłorocznych uczniów klas pierwszych, na spotkanie informacyjne w dniu 19 maja 2015 r. o g. 17:30, w sali gimnastycznej.
Beata Bukowska
Mistrzostwa Województwa SZS w biegach przełajowych sztafet mieszanych – Szkoła Podstawowa z Olsztynka na podium
Duży sukces osiągnęli uczniowie Szkoły Podstawowej z Olsztynka. W przeprowadzonych w dniu 27 kwietnia w Nowym Mieście Lubawskim Mistrzostwach Województwa Szkolnego Związku Sportowego w mieszanych sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców szkół podstawowych zajęli 3 miejsce!
Trasę usytuowano na miejscowym autodromie. W rywalizacji uczestniczyło ponad 700 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pogoda sprzyjała, było emocjonująco, chwilami dramatycznie ale to w sztafetach norma. Finał wojewódzki poprzedzony był eliminacjami w miastach i powiatach, w Nowym Mieście Lubawskim wystartowali więc najlepsi. Dystanse dostosowano do wieku uczestników. Szkoły Podstawowe – klasy IV ( 10 razy 500 metrów).
SKŁAD BRĄZOWYCH MEDALISTÓW
SP Olsztynek: Daria Gutkowska, Aleksandra Gala, Aleksandra Piasecka, Paulina Ciućmak, Kornelia Szczepkowska, Nikola Szpakowska, Urszula Wieczorek, Igor Podhajny, Kacper Okoniewski, Oliwier Krauze, Kacper Piotrowski, Michał Pieczara, Maciej Kaszuba.
Opiekunowie: Zbigniew Serowiński, Adam Wyszyński
W NASZYCH SNACH WCIĄŻ WARSZAWA
14 kwietnia 2015 roku uczniowie klasy II a, b, c wybrali się na wycieczkę do Warszawy.
Mieliśmy okazję poznać tajemnice i szczegóły pracy Telewizji Polskiej. Zobaczyliśmy plan do programu „Świat się kręci”, „ Jaka to melodia”, „ Domisie”, oraz studio nagrań programu „Pytanie na śniadanie”.
Obejrzeliśmy miejsca gdzie zapadają ważne decyzje dotyczące naszego państwa i narodu to Sejm i Senat. Poznaliśmy w jaki sposób obradują ministrowie i senatorowie.
Mogliśmy przenieść się do XVIII wieku i zobaczyć letnią rezydencję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego nazwaną Łazienkami Królewskimi.
Wycieczka nadal jest niezapomnianym przeżyciem, która nie tylko dostarczyła nam rozrywki, ale także sporą dawkę wiadomości.
Uczniowie klasy II a, b, c z wychowawcami.
Wycieczka do Warszawy 14.04.2015 r.
W Warszawie byliśmy w Telewizji Polskiej, Sejmie i Senacie oraz w Łazienkach Królewskich.
W Telewizji Polskiej byliśmy w trzech studiach na przykład w studiu programu „ Jaka to melodia?”. Byliśmy jeszcze w pokoju, w którym nagrywają różne filmy. Obok tego pokoju było zielone pomieszczenie, w którym znajdował się aktor. Musiał się on dobrze ustawić do kamery filmowej.
Byliśmy także w Sejmie i Senacie. Pan przewodnik opowiedział nam historię polskiego parlamentaryzmu. Powiedział nam o zasadach funkcjonowania obu izb.
W Łazienkach Królewskich widzieliśmy rezydencję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W Białym Domku widzieliśmy: piękne obrazy, chińskie tapety oraz stylowe meble.
Wiktor Wasyk
klasa II A
14 kwietnia byliśmy na wycieczce w Warszawie. Widzieliśmy między innymi Łazienki Królewskie. Dowiedziałam się, że nazwa Łazienki Królewskie pochodzi od łaźni, które były tam przed powstaniem pałacu. Byliśmy w Telewizji Polskiej TVP. Obejrzeliśmy plany programów: Jaka to melodia?, Domisie, Pytanie na śniadanie i Świat się kręci. Było tam cudownie. W Łazienkach Królewskich chodziliśmy po parku, oglądaliśmy pawie, łabędzie i kaczki. W Senacie widzieliśmy salę posiedzeń oraz tablicę z imionami i nazwiskami tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej i trzy tablice, na których byli wymienieni ci, którzy zginęli podczas II wojny światowej.
Martyna Żółtowska kl. IIa
Na wczorajszej wycieczce byliśmy w TVP. Byliśmy również w Sejmie. A na koniec odwiedziliśmy Łazienki Królewskie. W Telewizji Polskiej odwiedziliśmy plany trzech programów ''Jaka to melodia?'' ''Świat się kręci'' i ''Domisie''. Widzieliśmy tzw.. ''Greenbox'' , w którym kręcone są ''Wiadomości'' i różnego rodzaju filmy. W greenboxie tło nie jest kolorowe , jak w filmach , czy wiadomościach. Tło jest całe zielone. Graficy dosłownie bawią się obrazem. Wstawiają różne zdjęcia, tło wypełniają kolorem, wstawiają napisy. Na końcu spotkaliśmy dwóch panów którzy prowadzą ''Sport'' i zrobiliśmy sobie z nimi zdjęcie. Potem odwiedziliśmy Sejm. Przed wejściem musieliśmy przejść specjalną kontrolę, żeby zobaczyć czy nie wnosimy na przykład broni, musieliśmy na chwilę odłożyć telefony i odebrać je po drugiej stronie. Odwiedziliśmy najpierw Salę Obrad Senatu, a później Salę Obrad Sejmu. Nie spotkaliśmy jednak żadnego sławnego polityka, gdyż akurat mieli dzień wolny. Podczas spaceru w Łazienkach Królewskich widzieliśmy 2 pawie z czego jeden rozłożył ogon. Widzieliśmy dwa wielkie pomniki. Pierwszy-Henryka Sienkiewicza wielkiego polskiego pisarza. Drugi-Fryderyka Chopina, który potrafił zainspirować się nawet szumem drzew i stworzyć piękną melodię. Tak skończyła się nasza wycieczka do Warszawy. Wycieczka była bardzo udana!Mikołaj Młodkowski kl. IIa
Rekrutacja do klas pierwszych 2015/16
O G Ł O S Z E N I E
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Olsztynku ogłasza zapisy dzieci sześcio - i siedmioletnich do klasy pierwszej na rok szkolny 2015/2016 .
1.Zapisy będą dokonywane w dniach od 10 marca – do 30 kwietnia 2015 r. na podstawie pisemnego zgłoszenia potwierdzającego dane dziecka.
- Do dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do szkoły zobowiązani są jego rodzice lub prawni opiekunowie.
- Zgłoszenie dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej polega na :
a) pobraniu z sekretariatu szkoły lub ze strony internetowej szkoły deklaracji dotyczącej zgłoszenia kandydata do klasy I;
b) wypełnieniu, podpisaniu przez obydwoje rodziców i złożeniu deklaracji w sekretariacie szkoły;
c) do deklaracji można dołączyć dodatkowe informacje o dziecku, np. stan zdrowia, orzeczenie lub opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, potrzeba szczególnej opieki, stosowana dieta, zalecenia lekarskie, itp.
Olsztynek, dnia 10. 03. 2015 r.
ZASADY NABORU DZIECI DO KLASY PIERWSZEJ
W SZKOLE PODSTAWOWEJ W OLSZTYNKU w roku 2015
I. Zasady rekrutacji dzieci tworzy się na podstawie przepisów:
a) Ustawy z dnia 7 września1991 r. o systemie oświaty ( tekst jednolity – Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zmianami)
b) Ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 7 i 811), która weszła w życie18 stycznia 2014 r.
c) Rozporządzenia MEN z dnia 2 stycznia 2015 r. w sprawie warunków i sposobu przyjmowania do publicznych przedszkoli, szkół i placówek osób niebędących obywatelami polskimi ( Dz. U. z 2015r. poz.31)
d) Rozporządzenia MEN z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół ( Dz. U. Nr 61, poz. 624, z 2002 r. z późn. zmianami)
e) Statutu Szkoły – Zasady przyjęcia ucznia do szkoły.
II. Obowiązek szkolny
1.W roku szkolnym 2015/2016 spełnienie obowiązku szkolnego rozpoczynają dzieci:
a) urodzone w 2009 r.
b) urodzone w okresie od dnia 1 lipca 2008 r. do dnia 31 grudnia 2008 r.
2. Wszystkie dzieci, które od 1 września 2015 r. rozpoczynają naukę w klasie pierwszej muszą mieć co najmniej roczne przygotowanie przedszkolne ( realizowane w przedszkolu, bądź w oddziale przedszkolnym w szkołach filialnych w Mierkach i Królikowie lub innych placówkach).
3. Przydziału uczniów do poszczególnych oddziałów klasy pierwszej dokonuje komisja rekrutacyjna, w uzgodnieniu z dyrektorem szkoły.
4. Komisja rekrutacyjna postępuje zgodnie z opracowanym regulaminem oraz zadaniami i procedurami określonymi w art. 20zb, 20zc, 20zd Ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
III. Zasady rekrutacji.
1.Do klasy pierwszej przyjmuje się z urzędu dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły.
2.Na wniosek rodziców ( prawnych opiekunów ) dziecko zamieszkałe poza obwodem może zostać przyjęte do klasy pierwszej jedynie w przypadku, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami.
3.Postępowanie rekrutacyjne dla uczniów spoza obwodu przeprowadza komisja rekrutacyjna, powołana przez dyrektora placówki. W skład komisji wchodzą nauczyciele- przyszli wychowawcy klas pierwszych, wicedyrektor. Dyrektor wyznacza przewodniczącego komisji.
4. Komisja rekrutacyjna postępuje zgodnie z zadaniami i procedurami określonymi w art. 20zb, 20zc, 20zd Ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
5. Do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności:
a) ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych,
b) ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych,
c) sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego (art. 20zb ust. 2 UoSO).
6.W przypadku , gdy liczba wniosków rodziców ( prawnych opiekunów) o przyjęcie do szkoły dziecka zamieszkałego poza obwodem szkoły jest większa niż liczba wolnych miejsc , którymi dysponuje szkoła, dzieci przyjmuje się z uwzględnieniem przyjętych w szkole kryteriów.
7.Każdemu kryterium przypisana jest określona liczba punktów.
8.Komisja rekrutacyjna może określić wykaz dokumentów/oświadczeń potwierdzających spełnianie kryteriów.
9.W przypadku nieprzedłożenia przez rodzica/prawnego opiekuna dokumentów określonych przez komisję rekrutacyjną - potwierdzających spełnianie kryteriów, komisja rekrutacyjna rozpatrując wniosek, może nie uwzględnić danego kryterium.
10.Decyzję o przyjęciu do szkoły podejmuje dyrektor szkoły.
IV. Terminy postępowania rekrutacyjnego oraz terminy składania dokumentów:
1.10 marca – 30 kwietnia 2015 r. do godz. 15.00 – przyjmowanie deklaracji (druk zgłoszenia do pobrania w sekretariacie szkoły lub na stronie szkoły);
2.W celu zapewnienia dziecku, podczas pobytu w szkole, odpowiedniej opieki, odżywiania oraz metod opiekuńczo-wychowawczych rodzic dziecka przekazuje dyrektorowi szkoły uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i trudnościach w rozwoju psychofizycznym dziecka (kwestionariusz);
3.04 – 22 maja 2015 r. – postępowanie rekrutacyjne;
4.25 maja 2015 r. podanie do publicznej wiadomości listy dzieci spoza obwodu szkoły - przyjętych i nieprzyjętych;
5.25 maja – 02 czerwca – czas na składanie odwołań do dyrektora szkoły, w przypadku nieprzyjętych kandydatów spoza obwodu szkoły;
6.03 – 12 czerwca ogłoszenie list wszystkich uczniów przyszłorocznej klasy pierwszej, z podziałem na oddziały; spotkanie rodziców i uczniów z przyszłymi wychowawcami
V. Procedury odwoławcze
1. Rodzice / prawni opiekunowie dzieci, które nie zostały przyjęte mogą:
a) wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia,
b) w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania, dyrektor rozpoznaje je.
VI. Dzieci nie będące obywatelami polskimi
1.Dzieci nie będące obywatelami polskimi przyjmowane są do szkoły na warunkach i w trybie dotyczącym obywateli polskich.
VII .Odroczenia
1.W przypadkach uzasadnionych ważnymi przyczynami , rozpoczęcie spełnienia przez dziecko obowiązku szkolnego może zostać odroczone.
2.Decyzję w sprawie odroczenie podejmuje dyrektor szkoły na wniosek rodziców. Decyzja o odroczeniu może być wydana wyłącznie dla dziecka zamieszkałego w obwodzie szkoły.
3.Przed podjęciem decyzji dyrektor szkoły zasięga opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Pliki do pobrania:
ZGLOSZENIE_DZIECKA_DO_PIERWSZEJ_KLASY_W_SZKOLE_PODSTAWOWEJ_w_OLSZTYNKU_W_ROKU_SZKOLNYM_2015.doc
WNIOSEK_O_PRZYJECIE_DZ.do__S_P_w_OL._na_rok_2015-16_spoza_obwodu.doc
Tydzień ekologiczny w szkole
W dniach od 20 do 24 kwietnia, czyli tygodniu w którym obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, w naszej szkole została przeprowadzona akcja pod hasłem „ Tydzień ekologiczny w szkole”. Organizatorkami przedsięwzięcia były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej B. Merchel, D. Sochacka i E. Kucka. Głównym celem podjętych działań było włączenie uczniów do działań na rzecz ochrony środowiska oraz zachęcenia ich do pogłębienia wiedzy na temat problemów ekologicznych środowiska naturalnego bliskiego dzieciom.
Do zabawy propagującej postawy ekologiczne zostali zaproszeni wszyscy uczniowie klas I – III. Przez kolejne pięć dni uczniowie mieli do wykonania określone zadania, za które cała klasa zbierała punkty. W poszczególnych dniach obowiązywał inny kolor ubioru, który obligował zarówno uczniów, jak i nauczycielki. Klasa, której uczniowie uzyskali największą liczbę punktów otrzymała dyplom i nagrodę.
Każdy dzień tygodnia przebiegał pod innym hasłem.
Poniedziałek – był dniem natury i obowiązywał zielony kolor ubioru, ponadto każda klasa musiała dostarczyć przynajmniej trzy zabawki wykonane z materiałów wtórnych. Powstały przecudne postacie z butelek plastikowych, roboty z opakowań tekturowych , motyle, pociągi i wiele jeszcze innych rzeczy, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym na II piętrze aby wszyscy mogli je podziwiać.
Wtorek – to dzień poświęcony słońcu i obowiązywał żółty kolor ubioru. W każdej klasie „świeciły uśmiechnięte słoneczka”, bo wszyscy uczniowie wykonali zadanie. Dodatkowo dzieci przynosiły w tym dniu nakrętki, które zostały przekazane do świetlicy szkolnej, w której od początku roku szkolnego trwa ich zbiórka.
Środa – była dniem wody i obowiązywał niebieski kolor ubioru, a dodatkowym zadaniem było wykonanie plakatu zachęcającego do oszczędnego gospodarowania wodą. Plakaty zostały dodatkowo ocenione przez komisję w składzie: p. E. Łoniewska i p. J. Witkowska, przyznane punkty zostały doliczone do ogólnej punktacji klas.
Czwartek – to dzień ziemi i obowiązywał brązowy kolor ubioru. W tym dniu dla uczniów klas I i III był zaplanowany quiz ekologiczny, natomiast klasy drugie miały „ bieg po zdrowie z ekologią w tle”, który przygotowały i przeprowadziły p. E. Kucka, p. M. Gratunik, p. B. Waloszek. Ponadto klasy III a, III b, i III d wraz ze swoimi paniami sprzątały teren szkolny.
Piątek – dzień zdrowia, obowiązywał czerwony kolor ubioru. W tym dniu wszyscy uczniowie spotkali się na dużej sali gimnastycznej, gdzie nastąpiło podsumowanie działań całego tygodnia. Spotkanie rozpoczęło przedstawienie o tematyce ekologicznej pt „ Spacer po lesie” przygotowane przez p. B Merchel ze swoimi uczniami z kl. III a. Po przedstawieniu, które jak sądząc po gromkich oklaskach bardzo się podobało, zaproszony na spotkanie leśniczy p. Maciej Juras krótko podsumował naszą akcję, dziękując jednocześnie organizatorkom za podjęcie tematyki ekologicznej wśród najmłodszych uczniów.
Jednak wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na rozstrzygnięcie konkursu. Nagrody ufundowane przez radę rodziców wręczała pani Maria Sawczuk, w-ce dyrektor naszej szkoły. I miejsce uzyskała kl. I e, II miejsce kl. I a, III miejsce kl. III d – wyróżnione klasy otrzymały dyplomy, gry planszowe oraz słodkości dla całej klasy. Pozostałe klasy również zostały nagrodzone, każda otrzymała słodki rożek, grę bierki oraz dyplom.
W imieniu własnym i moich współorganizatorek chciałam serdecznie podziękować wszystkim moim koleżankom, które zaangażowały się w naszą akcję, mobilizowały i dopingowały swoich uczniów do aktywnego uczestnictwa w naszej akcji. Dziękuję
Bożena Merchel
ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ ZIEMI – klasa II c
Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły by promować postawy ekologiczne. To właśnie tego dnia uczniowie klasy II c odwiedzili uczniów Szkoły Filialnej w Królikowie, by zaprezentować im montaż słowno-muzyczny zachęcający do ekologii. Wśród wierszy i piosenek były również tańce, oraz melodie zagrane przez uczniów na swoich ulubionych instrumentach muzycznych. Na koniec przedstawienia uczniowie klasy II c przekazali na ręce Pani Marzenki mały prezent, książkę o ekologii.
Kolejną atrakcją tego dnia był przygotowany przez nauczycielki Szkoły Filialnej w Królikowie quiz ekologiczny, w którym dzieci mogły wykazać się wiedzą dotyczącą ochrony środowiska. Uczniowie podzieleni na pięć mieszanych grup, mogli nie tylko zintegrować się, ale również podzielić swoją wiedzą i umiejętnościami. Zmagania były zacięte, a ekologiczne punkty w postaci plastikowych nakrętek skrupulatnie liczone przez komisję. Po wręczeniu przez organizatorki nagród był czas na posiłek i zabawę na świeżym powietrzu.
Przed budynkiem szkoły dzieci miały możliwość wspólnej zabawy oraz zjedzenia pieczonych na ognisku kiełbasek, których sponsorem był Burmistrz Miasta Olsztynek, za co wszyscy serdecznie dziękujemy.
Najważniejszym jednak punktem całego dnia był prezent jaki dali uczniowie Ziemi. To sadzonki drzew, które dzięki nauczycielkom z Królikowa uczniowie posadzili na terenie szkoły.
Miejmy nadzieję, że tak uroczyste przeżywanie tego dnia zaowocuje w nas większą świadomością ekologiczną, a posadzone przez nas drzewa pozwolą wszystkim oddychać świeższym powietrzem.
Serdecznie dziękujemy nauczycielkom ze Szkoły Filialnej w Królikowie: Pani Marzenie Stefanowicz, Pani Beacie Sawońskiej i Pani Barbarze Wysockiej za miłe przyjęcie w murach szkoły oraz wspaniale spędzony dzień w Królikowie.
- uczniowie klasy II c wraz z wychowawcą
Sprawozdanie ze szkolnego konkursu recytatorskiego
15 kwietnia 2015r. w naszej szkole, jak co roku odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. Organizatorem konkursu, który cieszy się ogromną popularnością wśród wszystkich uczniów, były panie Anna Duda, Bogumiła Kidawa oraz Dorota Flisikowska. W konkursie udział wzięło dwudziestu dziewięciu uczniów z kl. I – III. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.
Celem konkursu było:
- promowanie polskiej poezji dziecięcej wśród dzieci
- popularyzacja szeroko rozumianej kultury słowa
- uwrażliwienie na piękno poezji
- nabywanie doświadczenia w wystąpieniach publicznychWszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, które wręczyła dzieciom pani wicedyrektor. Podziękowania za solidną pracę otrzymało również jury. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w Gminnym Konkursie Recytatorskim!
WIELKI SUKCES „SKARBU”
Nasza gazetka szkolna „SKARB” została wyróżniona I miejscem w XII Wojewódzkim Konkursie Gazetek Szkolnych w Olsztynie ( w kategorii klas IV –IV). 17 kwietnia przedstawiciele redakcji wraz z opiekunem gazetki panią Anną Ciesielską mieli okazję odwiedzić szkołę nr 29 im. Jana Liszewskiego (założyciela „Gazety Olsztyńskiej”), w której odbyło się wręczenie nagród.
Mogliśmy obejrzeć wspaniały program artystyczny przygotowany przez uczniów tamtej szkoły przygotowany z okazji obchodów Dnia Patrona. Otrzymaliśmy dużo ciekawych nagród, książki i inne drobne upominki dla wszystkich członków redakcji. Ale najważniejszym dla nas wyróżnieniem jest zaproszenie do redakcji „Gazety Olsztyńskiej” na warsztaty dziennikarskie. Czeka nas kolejna wielka przygoda połączona ze szlifowaniem umiejętności pisarskich!
Po otrzymaniu nagród udzieliliśmy krótkiego wywiadu na temat pracy w gazetce. Członkowie redakcji zostali uwiecznieni na wielu zdjęciach. Mogliśmy też z dumą przeczytać artykuł o nas, który 20 kwietnia ukazał się w „Gazecie Olsztyńskiej”.
Gazetkę „SKARB” tworzymy od września. Dziękujemy bardzo naszej polonistce, która pomaga nam w układaniu artykułów, czuwa nad kształtem pisma i jest dla nas bardzo cierpliwa.
Laura Brzozowska, Dagmara Michalak
W rytmie Abby i The Beatels…… dyskoteka kl. I-III
17 kwietnia 2015 r. uczniowie wczesnej edukacji mieli przyjemność bawić się na DYSKOTECE zorganizowanej przez ich opiekunów. Zabawa, przy piosenkach Abby , The Beatels, Majki Jeżowskiej oraz Natalii Kukulskiej, odbyła się na korytarzu, który odpowiednio przystrojony spełnił znakomicie swoje zadanie. Dzieci wczuwały się w rytm muzyki i bawiły się znakomicie. Podczas przerw w „wyginaniu się” uczestniczyły w konkursach oraz korzystały z bufetu przez siebie przygotowanego.
Organizatorzy dyskoteki serdecznie dziękują tym Rodzicom i wychowawcom (H. Kostrzewa, G. Figielska), którzy wspólnie ze swoimi pociecha i wychowankami aktywnie spędzili czas wolny oraz Rodzicom klasy II a, którzy po zabawie pomogli doprowadzić pomieszczenia szkoły do stanu właściwego.
Organizatorzy: M. Gratunik, K. Hacia, M. Hacia, J. Witkowska, E. Wronka
Dyskoteka dla uczniów klas I-III
Konkurs
Ostatnio w naszej szkole został zorganizowany konkurs pod tytułem „Odwołujemy zimę”. Był on skierowany do uczniów klas IV-VI. Polegał na napisaniu wiersza lub piosenki o tematyce wiosennej. Został on rozstrzygnięty w pierwszy dzień wiosny, a spośród prac uczniów zostały wybrane najlepsze. Nagrodą główną był bilet do Filharmonii w Olsztynie, a pozostałe dzieci zostały wyróżnione w postaci nagród książkowych. Oto zwycięzcy:
I miejsce: Paulina Winiarczyk, uczennica klasy Vb
II miejsce: Katarzyna Kejner, uczennica klasy Vb
III miejsce: Kacper Świder, uczeń klasy Vb
Weronika Bakiera, uczennica klasy Vb
Ola Górczyńska, uczennica klasy Vc
Damian Obycz, uczeń klasy Vc
Poniżej zamieszczamy zwycięski wiersz Pauliny:
"Pożegnanie zimy"
Wszystkie dzieci już od rana
Wykrzykują wiosno kochana!!!
Przyjdź i przegoń panią zimę
Bo popadła już w rutynę
Zimno, szaro, biało, źle
Idź już zimo, nie chcę Cię
I choć bałwan smutno ginie
Przyjdź wiosenko, zaświeć krztynę
Ogrzej słońcem zimne buzie
Bo my chcemy być na luzie
Nie w kozakach, rękawiczkach
Tylko w bluzkach i spódniczkach.
Zimo odejdź zrób ten krok
Zobaczymy się za rok.
Zimne ręce mam od rana
Zimna buzia roześmiana
I idziemy równym krokiem
Utopimy nad potokiem
Taką panią
Lub spalimy
Bo nie chcemy więcej zimy
A ta pani to Marzanna
Taka zimna wielka panna
Ta Marzanna - symbol zimy
Więc ją dzisiaj utopimy
Pierwszy dziś dzień wiosny mamy
A więc zimę wyganiamy!
Organizatorzy:
p. Monika Kowalska
p. Małgorzata Janikowska
Warsztaty Wielkanocne w Ic
26 marca 2015r. o godz. 16:30 odbyły się w naszej klasie warsztaty wielkanocne. Wzięli w nich udział chętni uczniowie i rodzice. Celem było poznanie zwyczajów i tradycji związanych z Wielkanocą. Wspólnymi siłami wykonaliśmy palmę o długości 7 metrów oraz gaik-maik z przeznaczeniem na konkurs podczas Olsztyneckiego Jarmarku Wielkanocnego. Szczęście nam dopisało, bo w obydwu kategoriach zajęliśmy zaszczytne pierwsze miejsca. Bardzo nas to cieszy i motywuje do dalszych działań. Po zakończeniu jarmarku palmę przenieśliśmy do kościoła NSPJ w Olsztynku.
Za ogromne zaangażowanie i pomoc dziękuję rodzicom : p. G. Balickiej, p. D. Krakowskiej, p. A. Murawskiej, p. E. Karol, państwu Bartosiakom, Chomyj, Kotwickim, Majewskim, Sadocha.
WIELKI SUKCES PIŁKARSKICH PEREŁ Z OLSZTYNKA
Doskonale zaprezentowały się dziewczęta z UKS Perły Olsztynek, odnosząc zwycięstwo w IX Ogólnopolskim Wiosennym Turnieju Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt o Puchar Burmistrza Olsztynka.
W sobotę 21marca w hali sportowej Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku już po raz dziewiąty odbył się Ogólnopolski Wiosenny Turniej Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt o Puchar Burmistrza Olsztynka. Organizatorem Turnieju był Uczniowski Klub Sportowy Perły Olsztynek. W rozgrywkach wzięło udział 19 drużyn dziewczęcych (łącznie ponad 200 zawodniczek) reprezentujące pięć województw: pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie. Rywalizowano o puchar Burmistrza Olsztynka, który był głównym sponsorem imprezy.
Patronat medialny nad całą imprezą objęła TVP Olsztyn. Na turniej przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Olsztynka Artur Wrochna, Zastępca Burmistrza Krzysztof Wieczorek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Olsztynku Andrzej Wojda, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku Ewa Szerszeniewska, Dyrektor Zespołu Administracji Szkół i Przedszkoli w Olsztynku Mirosław Obrębski, Przedstawiciel Sportowy R-GOL football center Jakub Rosołowski, Przewodniczący Rady Rodziców Radosław Lewandowski. Opiekę medyczną zapewnił dyplomowany ratownik medyczny Piotr Sokół. Nad przebiegiem turnieju czuwali Grzegorz Lemański i Daniel Bugajski z Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej – sędziowie zawodów oraz Mariusz Dąbrowski członek Zarządu UKS Perły Olsztynek – spiker zawodów. Wszystkich uczestników turnieju powitał prezes zarządu UKS Perły Olsztynek Zbigniew Serowiński, a uroczystego otwarcia turnieju dokonał Burmistrz Olsztynka Artur Wrochna.
Turniej był rozgrywany w dwóch kategoriach wiekowych: młodziczki rocznik 2002-2003 i młodziczki rocznik 2004 i młodsze. Najpierw rozgrywano mecze eliminacyjne w grupach a potem spotkania pucharowe.
Rywalizacja na olsztyneckiej hali przebiegała na wysokim poziomie a zespoły pokazały nieprzeciętne umiejętności na parkiecie. Aby wyłonić zwycięzców rozegrano ponad 40 meczów, w których strzelono 102 gole, gra prowadzona była w duchu Fair Play. Atmosfera podczas zawodów była jednocześnie wspaniałą zabawą, dlatego też już dziś zapraszamy na kolejne piłkarskie święto w Olsztynku.
Emocji było wiele. W kategorii 2004 w fazie grupowej Perełki dominowały, nie przegrały żadnego swojego meczu pokonując kolejno: UKS Kozłowo (1:0), UKS Mroczno( 3:0), UKS Mielno (7:0). Prawdziwe emocje zaczęły się półfinałach, gdzie na młode Perły czekała już drużyna z wysokiej półki - mistrz województwa pomorskiego KS Sztorm Gdynia. Bardzo licznie zgromadzona publiczność żywiołowo dopingowała nasze piłkarki. Od początku spotkania to Sztormianki atakowały i zepchnęły nasz zespół do defensywy. Jednak Perły bardzo dobrze się broniły. W bramce świetnymi interwencjami popisywała się Alicja Szelugowska, która musiała kilka razy ratować naszą drużynę. Szczególnie po mocnych strzałach z dystansu Gdynianek. Raz naszą bramkarkę uratował słupek po potężnym strzale Królak. Perły grały rozważnie, dały się wyszaleć faworyzowanym przeciwniczkom i kiedy tylko Gdynianki zapomniały o obronie, to podopieczne Zbigniewa Serowińskiego przechodziły do ataku. Po niespełna 8 minutach gry piłkę w polu karnym dostała Aleksandra Nowicka, która strzałem w długi róg dała Perłom prowadzenie. Zawodniczki z Gdyni do ostatniej akcji szukały okazji do wyrównania, ale nie zdołały już odmienić losów rywalizacji o złoty medal. Wielki finał to powtórka z ubiegłorocznej edycji turnieju. Piłkarki SP Olsztynek spotkały się z KKPN Olimpico Malbork. Od pierwszych minut dało się zauważyć, że na boisku rządzą Perły. Już w 3' perfekcyjnym okazało się dośrodkowanie Darii Gutkowskiej do Korneli Szczepkowskiej, która umieszcza piłkę w siatce tym samym otwierając wynik spotkania (1:0). W ostatnich sekundach meczu ładnym rajdem popisała się Daria Gutkowska umieszczając futbolówkę w siatce, ustanawiając wynik spotkania (2:0). Jednak udało się !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pierwsze miejsce stało się faktem !!!!!!! Dziewczynki jesteście WIELKIE i NIEZWYCIĘŻONE !
Nie przegrałyście żadnego meczu, 5 zwycięstw to ogromny sukces, który mam nadzieję będzie doskonałą motywacją do dalszej pracy i kolejnych wspaniałych sukcesów olsztyneckich piłkarek. Z nieskrywaną przyjemnością i radością jest mi dane szkolić młode piłkarki, służyć wiedzą i doświadczeniem, wspierać i motywować – podkreśla szkoleniowiec olsztyneckich Pereł. Świetna gra piłkarek UKS Perły Olsztynek okraszona pochwałami kibiców i trenerów z innych drużyn to miód na rozemocjonowane serce trenera. Bardzo Wam Dziękuje !
Triumfatorki turnieju, zawodniczki UKS Perły Olsztynek (rocznik 2004) wystąpiły w składzie: Daria Gutkowska, Kornelia Szczepkowska, Alicja Szelugowska, Alicja Gala, Aleksandra Piasecka, Julia Tymińska, Paulina Ciućmak, Nikola Szpakowska, Aleksandra Nowicka, Wiktoria Majewska, Martyna Haratym (wszystkie uczennice kl. 4d) oraz Urszula Wieczorek.
W kategorii 2002-2003, Perły zajęły IV miejsce: Kaja Łuszczak, Zuzanna Cegiełka, Aleksandra Rochoń, Aleksandra Obrębska, Magdalena Plewka, Eliza Płotnikowa, Paulina Ekiert, Aleksandra Nadratowska i Aleksandra Wojda.
Atrakcją turnieju był mecz naszych najmłodszych piłkarek w kategorii 2007 i młodsze. Perełki zagrały z rówieśniczkami, piłkarkami KKPN Olimpico Malbork (które już trenują od piątego roku życia). Wynik był zadawalający dla obu drużyn (remis). Nasze zawodniczki wystąpiły w składzie: Aleksandra Kowalska, Marika Słodownik, Emilia Syska, Julia Manków, Wiktoria Wilkaniec, Wiktoria Komuda, Julia Nachaj, Zofia Mojsik, Kornelia Zych i Dominika Miller.
Brawo! Brawo! Brawo!
Po rozegraniu wszystkich meczy nastąpiła ceremonia wręczenia nagród, której przewodniczył Zastępca Burmistrza Olsztynka Krzysztof Wieczorek, który na wstępie w ciepłych słowach gratulował zawodniczkom ich umiejętności.
Nagrody wręczali: Przewodniczący Rady Miejskiej w Olsztynku Andrzej Wojda, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Olsztynku Maria Sawczuk, oraz Członkowie Zarządu UKS Perły Olsztynek Mariusz Brzozowski, Radosław Juszczyk, Mariusz Dąbrowski oraz Jerzy Gołaszewski. Wszystkie uczestniczące w turnieju drużyny otrzymały nagrody rzeczowe a trzy najlepsze w każdej kategorii otrzymały puchary i medale. Przyznano również nagrody indywidualne.
W przygotowanie i realizację imprezy zaangażowani byli: Małgorzata Śliżewska (współorganizator i sponsor imprezy), Kinga Gutkowska-Augustin, Mariusz Brzozowski, Mariusz Dąbrowski, Radosław Juszczyk, Kamil Serowiński, Jerzy Gołaszewski, Krzysztof Miller, Zbigniew Serowiński, Anna i Krzysztof Obrębscy, Rodzice zawodniczek grających na co dzień w UKS Perły Olsztynek oraz TVP Olsztyn.
Klasyfikacja Końcowa:
W kategorii 2004 W kategorii 2002-2003
I miejsce UKS Perły Olsztynek I miejsce KS Sztorm Gdynia
II miejsce KKPN Olimpico Malbork II miejsce LUKS Kormoran Brzydowo
III miejsce UKS Kozłowo III miejsce UKS Delta Nowy Staw
IV miejsce KS Sztorm Gdynia IV miejsce UKS Perły Olsztynek
V miejsce UKS Delta Nowy Staw V miejsce UKS Kozłowo
VI miejsce MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki VI miejsce UKS Mroczno
VII miejsce UKS Mroczno VII MUKS Dargfil Tomaszów Mazow.
VIII miejsce UKS 1 Mielno VIII miejsce UKS Gol Brodnica
IX miejsce GOSiRKI Piaseczno IX miejsce UKS 1 Mielno
X miejsce GOSiRKI Piaseczno
Młodziczki 2004 - nagrody indywidualne
Królowa strzelczyń - Aleksandra Nowicka – UKS Perły Olsztynek
Najlepsza zawodniczka - Katarzyna Deranek - KKPN Olimpico Malbork
Najlepsza bramkarka - Alicja Szelugowska - UKS Perły Olsztynek
Młodziczki 2002 - nagrody indywidualne
Królowa strzelczyń - Wiktoria Szczecińska – UKS Delta Nowy Staw
Najlepsza zawodniczka - Martyna Tryka - KS Sztorm Gdynia
Najlepsza bramkarka - Dominika Śledź – LUKS Kormoran Brzydowo
Szczególne podziękowania kierujemy jak zwykle niezawodnym i hojnym sponsorom: Burmistrzowi naszego miasta Panu Arturowi Wrochnie, Dyrektor MOPS w Olsztynku – Pani Ewie Szerszeniewskiej, Państwu Śliżewskim - Carrefour express w Olsztynku, Państwu Słodownik – sklep TOP-MARKET, NUTRIPOL, Nadleśnictwu Olsztynek, Radzie Rodziców SP w Olsztynku, Andrzejowi Szałkowskiemu – Baza Zaplecza Technicznego, Firmie R-GOL, Firmie Tymbark, Firma GEO EXSPRES, Firmie JBB, Urząd Marszałkowski, Huta Szkła Artystycznego w Olsztynku, SHP w Olsztynku, Restauracji „Pod Zamkiem”, Bank Spółdzielczy, Bank Zachodni WBK, Eugeniuszowi Ziątkowi, TVP Olsztyn, Dyrektor Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku Irenie Jędruszewskiej i Wicedyrektorowi Markowi Bartkowskiemu oraz pracownikom gimnazjum za zaangażowanie i pomoc w organizacji turnieju. Podziękowania należą się również rodzicom, dyrekcji i pracownikom Szkoły Podstawowej w Olsztynku. Bez Was nasz sukces nie miałby miejsca.
Szef sztabu organizacyjnego
Zbigniew Serowiński
Witamy wiosnę – klasa II c
20 marca uczniowie klasy IIc świętowali Pierwszy Dzień Wiosny. Już od samego rana trwały przygotowania by pożegnać zimę. Dzieci wykonały tradycyjną Marzannę, a następnie wszyscy pojechaliśmy na wycieczkę do Mycyn. Po dotarciu na miejsce, poszliśmy nad rzekę aby pożegnać zimę, której symbolem była nasza kukła. Po długim spacerze urządziliśmy wiosenny piknik przy ognisku, gdzie z wielkim apetytem zjedliśmy pieczone kiełbaski i bułki. Po posiłku był czas na wspólne gry i zabawy na świeżym powietrzu.
Dzień ten minął wszystkim przyjemnie i bardzo aktywnie. Mamy nadzieję, że po takim powitaniu, wiosna będzie nas cieszyć ciepłem, słońcem i zielenią przyrody aż do lata.
Serdecznie dziękujemy Pani Marzenie Laskowskiej za zorganizowanie ogniska, Państwu Jastrzębowskim za bezpieczny i bezpłatny dojazd na miejsce, oraz rodzicom za uczestnictwo
w wycieczce.- klasa II c wraz z wychowawcą
Pierwszy dzień wiosny w kl. I - III
W piątek 20 marca już po raz drugi uczniowie klas młodszych naszej szkoły spotkali się na sali gimnastycznej, aby w ramach „ Wiosennego pokazu talentów”, śpiewem i tańcem powitać wiosnę. Organizatorkami całej imprezy były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: p. Grażyna Figielska, p. Hanna Kostrzewa i p. Renata Szczepańska, które min. przygotowały wspaniałą dekorację sali oraz małe, słodkie niespodzianki dla każdej klasy.
Niewątpliwy wkład w przebieg i oprawę imprezy miały pozostałe panie pracujące w klasach młodszych, które przygotowały dzieci do wspaniałych występów oraz pomysłowe elementy dekoracyjne i rekwizyty do występów.
Największe jednak słowa uznania należą się dzieciom, które bez tremy, za to z pięknym uśmiechem, zaprezentowały własne zdolności i wykazały się niezwykłymi, często zaskakującymi talentami. Pomysły było różne a każdy wyjątkowy i niepowtarzalny. Dzieci śpiewały piosenki związane z wiosną oraz tańczyły do znanych przebojów. W czasie występów mogliśmy podziwiać dostojnie spacerującego bociana, spotkać rozśpiewaną panią wiosnę, podziwiać pokaz mody ekologicznej a także zatańczyć w rytm wiosennego walczyka.
Wszyscy uczestnicy, bawili się świetnie – o czym świadczą zdjęcia z naszej imprezy.
Opracowała Bożena Merchel
BABCIU, ZACHOWAŁAM SIĘ JAK TRZEBA…
26 i 27 lutego 2015r. uczniowie naszej szkoły, innych szkół oraz mieszkańcy Olsztynka mogli obejrzeć w kinie Grunwald przedstawienie oddające cześć Żołnierzom Wyklętym, których święto przypada na 1 marca.
Tytuł tego spektaklu brzmiał „Babciu, zachowałam się jak trzeba…”. Na początku oraz na końcu mogliśmy obejrzeć krótki film o Żołnierzach Wyklętych i Ince (Danucie Siedzikównie), której poświęcona była ta uroczystość. Kilka słów na temat przedstawienia powiedziała p. Ewa Zarzecka, która razem z p. Justyną Dąbrowską wyreżyserowała ten piękny spektakl. Brali w nim udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Olsztynku. Oprawą muzyczną zajął się p. Maciej Hacia wraz ze swoim chórem.
Spektakl pokazywał trzy wymiary czasowe: dzieciństwo Inki, kiedy bawiła się lalkami w lekarza, smutne życie podczas II wojny światowej (młodych żołnierzy przelewających krew za ojczyznę, sanitariuszki i dzieci pozbawione dzieciństwa), a także zaświaty. Paulina Gilarska, która wystąpiła gościnnie, czytała fragmenty baśni H.Ch. Andersena ,,Dziewczynka z zapałkami’’. Przedstawienie było hołdem dla głównej bohaterki – sanitariuszki AK oraz dla innych „wyklętych”, o których prawdę zaczęto odkrywać dopiero niedawno.
Nie był to teatr realistyczny, a wydarzenia nie były przedstawione chronologicznie. Spektakl poruszał smutną tematykę i wzruszał, o czym świadczyła cisza na widowni oraz łzy wielu widzów.
Była to piękna i niezapomniana lekcja historii naszej ojczyzny.
ZAPROSZENIE
SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH KIBICÓW
na
IX OGÓLNOPOLSKI WIOSENNY TURNIEJ
HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ DZIEWCZĄT
O PUCHAR BURMISTRZA OLSZTYNKA
21.03.2015r., w godz. 10:00 - 18:00
Hala Sportowa Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku