Rok dla Niepodległej
- Do broni i do miłości
- Z flagą narodową
- 155. rocznica wybuchu Powstania styczniowego
- V Rodzinne śpiewanie piosenek patriotycznych
- Dwójka Polakom na Kresach
- Spotkanie z Kajetanem Rajskim
- Klasowy konkurs Mistrz wiedzy o Polsce
- Certyfikat "Szkoła Wierna Dziedzictwu"
- Nadanie imienia Szkole
- Konkurs "Pamięć o Katyniu kształtuje nasze dziedzictwo"
- Wizyta Pani Zosi Pileckiej w naszej szkole
- Uroczystość nadania imienia
Uroczystość nadania imienia
Święto Szkoły Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku
Gdy 20 maja 2014 r. naszą szkołę odwiedziła pani Zofia Pilecka - Optułowicz, córka rotmistrza Witolda Pileckiego, wielu uczestników spotkania po raz pierwszy usłyszało o narodowym bohaterze. Jednak tak, jak wówczas pisałam, „… Rotmistrz Witold Pilecki już na zawsze pozostanie w sercach tych, którzy poznali wartość Jego czynów, wielkość ducha, nigdy niezdradzone ideały, a zarazem prostotę i uczciwość w codziennym postępowaniu.”, Rotmistrz pozostał i „zaopiekował” się szkołą na zawsze.
Tak jak życie Rotmistrza, droga ku nadaniu szkole Jego imienia nie była łatwa, ale być może dzięki temu rosło grono zwolenników i rycerzy Witolda Pileckiego. Podejmując projekt nadania szkole imienia mieliśmy na uwadze nieskazitelność przyszłego patrona, jego przejrzystość i oddanie najwyższym wartościom, by uczniowie mogli odnieść się do Jego cnót, aby „dawał to, co posiadał”. Ścisłe powiązanie z celami wychowawczymi wymagało, żeby patron wyróżniał się nienagannym życiorysem, nie wzbudzał żadnych zastrzeżeń swą postawą moralną i zawodową. Taką postacią jest właśnie rotmistrz Witold Pilecki.
Od 1 września 2017 r. na mocy uchwały Rady Miejskiej w Olsztynku z dnia 29 czerwca 2017 r. Witold Pilecki jest już naszym patronem. Fakt nadania imienia został uhonorowany świętem szkoły w dniu 11 września 2017 r. Był to niezwykły dzień, pełen wrażeń dla społeczności szkolnej, znamienitych gości oraz mieszkańców Olsztynka.
Tym razem mieliśmy zaszczyt gościć nie tylko córkę Rotmistrza - panią Zofię, ale także syna – pana Andrzeja Pileckiego, a towarzyszyli Im prawnukowie naszego patrona. Swoją obecnością zaszczycili nas też przedstawiciele MEN, wojewody warmińsko – mazurskiego, władz samorządowych i Rady Miejskiej Olsztynka. Obecni byli również Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty, wicestarosta olsztyński, dyrektorzy olsztyneckich szkół i reprezentanci zaprzyjaźnionych instytucji.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego, gdzie w pięknej homilii ks. Stanisław Pietkiewicz przypomniał idee, którymi kierował się Witold Pilecki: Bóg, Honor, Ojczyzna. Nawiązując do prawego życia Rotmistrza wskazywał obecnym, że proces wychowania młodego pokolenia powinien opierać się na solidnym fundamencie. Dlatego właśnie wybraliśmy patrona, który będzie ostoją; nie możemy i nie chcemy budować na piasku.
Po przemarszu z kościoła do szkoły, na jednym z sześciu głazów „Kręgu Pamięci” odsłonięto tablicę pamiątkową patrona i złożono wiązanki kwiatów. Dalsze uroczystości odbywały się w sali gimnastycznej: wręczenie aktu nadania imienia, przemówienia, spektakl słowno-muzyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów. Wcześniej wszyscy goście witani przez uczniów otrzymywali okolicznościowe egzemplarze gazetki szkolnej „Skarb”. Wyjątkowego znaczenia i powagi całemu wydarzeniu nadawała obecność pocztów sztandarowych ze szkół olsztyneckich, a także zaprzyjaźnionych szkół imienia rotmistrza Witolda Pileckiego z Białegostoku, Dobrego Miasta, Przodkowa oraz bursy w Olsztynie.
To, co szczególnie urzekło w wyjątkowym dla szkoły dniu, to przekonanie wyrażane w przemówieniach gości, że dokonaliśmy słusznego wyboru. To, co pozostanie i na trwałe będzie towarzyszyć uroczystościom szkolnym, to duma z naszego patrona i napisany przez p. Macieja Hacia hymn szkoły pt. „Pieśń o rotmistrzu Pileckim”. To, do czego będziemy się odnosić w wychowywaniu i edukacji naszych uczniów, to pięć zasad życiowych Rotmistrza, które przekazywał swoim dzieciom. 1) Trzeba być odważnym. 2) Prawdę stawiać na pierwszym miejscu. 3) Umieć przyznać się do błędu. 4) Nie dopuszczać kłamstwa ani żadnego koloryzowania. 5) Radzić sobie w każdej sytuacji.
- Ukochałam waszą szkołę, kocham moją patriotyczną klasę (obecna kl. 5a, gdzie uczniowie od trzeciej klasy, dzięki wychowawczyni pani Kasi Hacia, utrzymują stały kontakt) – usłyszeliśmy od pani Zofii. Podczas przemówienia nie szczędziła też ciepłych słów pod adresem dyrektora szkoły pani Beaty Bukowskiej. Poza imieniem to chyba największa nagroda dla wszystkich, którzy dołożyli starań, aby szkoła miała swoją tożsamość.
Elżbieta Łoniewska
link do galerii http://sp-olsztynek.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=511