Regulamin biblioteki Szkoły Podstawowej nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku

Zasady ogólne

1. Regulamin biblioteki określa prawa i obowiązki czytelników.
          2. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice i opiekunowie dzieci.
          3. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.
          4. Udostępnianie zbiorów odbywa się przez 5 dni w tygodniu, w wyznaczonych godzinach, zgodnie z organizacją roku szkolnego.
          5. Ze zgromadzonych w bibliotece książek korzystać można: wypożyczając je do domu, czytając lub przeglądając na miejscu bądź wypożyczając na lekcje.
          6. W bibliotece należy zachować ciszę.
          7. Na terenie biblioteki obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków, picia napojów oraz korzystania z telefonów komórkowych.
          8. Użytkownicy zobowiązani są do dbania o wypożyczone książki i poszanowania sprzętu znajdującego się w bibliotece.

Zasady korzystania z wypożyczalni

1. Czytelnik może wypożyczyć książki jedynie na swoje nazwisko.
          2. Uczniowie i inni czytelnicy korzystają z wolnego dostępu do półek.
          3. Jednorazowo można wypożyczyć 5 książek na okres 1 miesiąca.
          4. Wypożyczonych książek nie wolno przekazywać innym osobom.
          5. Książki należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem.
          6. W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki należy ją odkupić lub oddać inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza.
          7. Przed zakończeniem roku szkolnego należy zwrócić wypożyczone książki i inne materiały.
          8. Uczeń ma możliwość wypożyczenia książek na okres ferii zimowych i wakacji.
          9. Możliwość wypożyczenia książek na okres wakacji przysługuje uczniom, którzy kontynuują naukę w szkole i nie są dłużnikami biblioteki.
          10. Każdy czytelnik opuszczający szkołę (uczeń, nauczyciel, pracownik szkoły) zobowiązany jest do zwrotu wszystkich materiałów wypożyczonych z biblioteki.

Zasady korzystania z czytelni

1. Z czytelni mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.
          2. Korzystający z czytelni wpisują się do zeszytu odwiedzin.
          3. Zabrania się wnoszenia jedzenia, picia, telefonów komórkowych i plecaków do czytelni.
          4. W czytelni można korzystać z księgozbioru podręcznego, czasopism i zbiorów multimedialnych.
          5. Zbiory biblioteczne znajdujące się w księgozbiorze podręcznym podaje nauczyciel bibliotekarz.
          6. Przeczytane czasopisma odnosi się na odpowiedni regał, a książki oddaje nauczycielowi bibliotekarzowi.
          7. W czytelni istnieje możliwość korzystania ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu. Sposób korzystania ze stanowisk komputerowych określają odrębne zasady.

Zasady korzystania z Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej

1. Stanowiska komputerowe w bibliotece służą do: korzystania z Internetu jako źródła informacji gromadzonych w celach edukacyjnych, przeglądania programów multimedialnych, przygotowywania prac z wykorzystaniem oprogramowania zainstalowanego na komputerach.
          2. Z komputera można korzystać jedynie za zgodą i pod opieką nauczyciela bibliotekarza.
          3. Dostęp do Internetu i komputerów jest możliwy w godzinach pracy biblioteki.
          4. Nie wolno zmieniać ustawień komputera, wgrywać własnych programów, kasować zainstalowanych.
          5. W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązujących zasad, nauczyciel bibliotekarz ma prawo do natychmiastowego przerwania pracy użytkownika.
          6. Wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości w pracy komputera należy zgłaszać nauczycielowi bibliotekarzowi.