Biblioteka

        •  

           

          Nowinki z biblioteki

          Podsumowanie czytelnictwa za I semestr

           

          Przedstawiamy wyniki czytelnictwa za I semestr. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że odnotowaliśmy wzrost czytelnictwa w porównaniu z rokiem ubiegłym. Na wyróżnienie zasługują dzieci z  klas młodszych, gdzie jeden uczeń przeczytał średnio ponad 15 książek. Spośród wszystkich uczniów klas I-VIII wyłoniono 26 osób, które otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki za najwięcej przeczytanych książek.

          Wkrótce ferie zimowe. Zapraszamy po książki do biblioteki na długie zimowe wieczory.

          Nauczyciele bibliotekarze

           

          Stan czytelnictwa. Semestr I

          Rok szkolny 2022/2023

          Klasy I-III
          Klasa Liczba uczniów Średnia na ucznia
          I a 20 I miejsce           18,90
          I b 22 10,82
          II a 24 II miejsce          17,50
          II b 24 15,62
          III a 21 III miejsce         17,10
          III b 24 13,42
          Razem klasy I-III 135 15,56

           

          Klasy IV-VIII
          Klasa Liczba uczniów Średnia na ucznia
          IV a 20 I miejsce                6,65
          IV b 22 III miejsce              5,14
          V a 26 2,42
          V b 27 2,44
          VI a 17 2,53
          VI b 16 4,19
          VII a 15 2,13
          VII b 16 II miejsce               5,25
          VIII a 23 2,65
          VIII b 22 2,55
          VIII c 15 2,00
          VIII d 18 4,17
          Razem klasy IV-VIII 237 3,51

           

          Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwo Edukacji i Nauki  Biblioteka Narodowa Instytut Książki Narodowe Centrum Kultury

          Sprawozdanie

          z działań podjętych przez bibliotekę szkolną w ramach 

          „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

          na lata 2021-2025”

           

          Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

           

          Kwota przyznanego wsparcia finansowego:

          • 15 000,00 zł (w tym kwota dotacji 12 000,00 zł, wkład własny organu prowadzącego – 3 000,00 zł)

           

          Wykorzystanie środków:

          • zakup nowych książek do biblioteki – 439 książek (w tym lektury – 143 książki (33%), literatura historyczna – 30 książek (7%) – wydano 9 801,00 zł
          • zakup komputera stacjonarnego do pracy dla drugiego nauczyciela bibliotekarza – wydano 4 349,00 zł
          • dofinansowanie spotkania autorskiego – wydano 1 300,00 zł

           

          Liczba wszystkich uczniów w szkole objętych Programem:

          • 369 uczniów (100%)

           

          Liczba uczniów korzystających z zakupionych nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej:

          • 260 uczniów (70%)

           

          Działania podjęte przez bibliotekę:

           

          1. Konsultacje z rodzicami i uczniami przy tworzeniu listy książek planowanych do zakupienia:
          1. Ankieta wśród uczniów klas I-VIII  na temat zamiłowań i zainteresowań czytelniczych. W ankiecie uczestniczyło 120 uczniów (89%) klas I-III i 155 uczniów (61%) klas IV-VIII. Analiza ankiety dostarczyła istotnych informacji na temat ulubionych książek dzieci i młodzieży.
          2. Zbierano informacje o zainteresowaniach czytelniczych podczas indywidualnych rozmów z uczniami w czasie wypożyczania książek i na zajęciach w bibliotece.
          3. Przygotowano listę książek planowanych do zakupienia, w której oprócz książek zaproponowanych przez uczniów, uwzględniono potrzeby i sugestie nauczycieli, kanon nowych lektur, zapotrzebowanie biblioteki na literaturę historyczną oraz potrzeby osób niepełnosprawnych. Listę książek udostępniono na stronie internetowej szkoły (głównej i w zakładce Biblioteka NPRCz) - maj 2022r.
          4. Spotkanie z Samorządem Uczniowskim odbyło się 12 maja 2022r. Samorząd zaakceptował listę książek planowanych do zakupienia.
          5. Spotkanie z Radą Rodziców odbyło się 22 czerwca 2022r. Rada Rodziców zaakceptowała listę książek planowanych do zakupienia.

           

          1. Współpraca szkoły z biblioteką publiczną:
          1. Podjęto współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną w Olsztynku. W ramach tej współpracy: konsultowano zakupy nowości wydawniczych (29 kwietnia, 10 maja 2022r.), wymieniano informacje o wydarzeniach promujących czytelnictwo, o kanonie nowych lektur, prowadzono wypożyczenia międzybiblioteczne. Uczestniczono w imprezach czytelniczych organizowanych przez miejską bibliotekę.
          2. Angażowano bibliotekarzy miejskiej biblioteki przy organizacji konkursów szkolnych. Bibliotekarze byli gośćmi honorowymi, członkami komisji i współorganizatorami 3 konkursów: Szkolny Konkurs Czytelniczy dla klas II „Wiersze o zwierzętach” (29 kwietnia 2022r.), Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas IV-VIII (18 maja 2022r.), Szkolny Konkurs Czytelniczy dla klas I „Wiersze o mojej Ojczyźnie” (20 maja 2022r). Celem organizacji konkursów było zachęcenie dzieci do czytania wierszy, promocja czytelnictwa oraz reklama bibliotek szkolnej i miejskiej.

           

          1. Wydarzenia promujące czytelnictwo z udziałem uczniów:
          1. Impreza środowiskowa „Gminne czytanie pod Lipą” (10 maja 2022r.) organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Olsztynku we współpracy z bibliotekarzami szkół olsztyneckich. Celem akcji było propagowanie wśród dzieci i młodzieży czytania książek. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas III naszej szkoły.
          2. Projekt „Czytamy w Dniu Dziecka”(1 czerwca 2022r.).  Celem przedsięwzięcia było rozbudzanie potrzeb czytelniczych uczniów i możliwość zaprezentowania się szerszej publiczności. Grupa uczniów z klas trzecich pod opieką nauczycieli bibliotekarzy przygotowała inscenizację i rekwizyty do bajki Janiny Porazińskiej „Kozucha kłamczucha”. Następnie podczas spotkania w bibliotece dzieci zaprezentowały utwór swoim koleżankom i kolegom z klas I-III i dzieciom z oddziałów przedszkolnych. 
          3. Środowiskowa impreza czytelnicza – spotkanie autorskie „Czytanie łączy pokolenia. Strofy, wersy, rymy i… Olsztynek” (3 czerwca 2022 r.). Cel: propagowanie twórczości regionalnych poetów: Alicji Chrzanowskiej, Janiny Gancarz, Janiny Dobrowolskiej i Marcina Cieleckiego. W uroczystości udział wzięły dwie pierwsze wymienione poetki, zaproszeni goście oraz  dzieci i młodzież z olsztyneckich szkół. Organizatorzy lokalni poeci: Alicja Chrzanowska, Janina Gancarz, bibliotekarze olsztyneckich szkół, Referat Promocji i Muzeum Historii Olsztynka. Uroczystość odbyła się w Zabytkowej Wieży Ciśnień.
          4. Spotkania autorskie z panią Ewą Nowak (6 października 2022r.). W bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z panią Ewą Nowak, pisarką książek dla dzieci i młodzieży. Uczestniczyli w nim uczniowie klas V naszej szkoły. Na spotkaniu autorka bardzo ciekawie opowiadała o swoim dzieciństwie i młodzieńczym życiu, które miało wpływ na jej miłość do książek i karierę literacką. Nasi uczniowie aktywnie i z zainteresowaniem uczestniczyli w tym wydarzeniu.
          5. Spotkania autorskie z panem Arturem Maciakiem (13 października 2022r.). W bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z panem Arturem Maciakiem – pisarzem książek dla dzieci, poetą, aktorem i muzykiem. Uczestniczyli w nim uczniowie klas drugich i trzecich. Spotkanie miało charakter  warsztatów czytelniczych. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści pisarza o tym, jaka jest droga książki „od autora do czytelnika” i jakie zawody związane są z jej powstawaniem. Poznały kilka  historii detektywistycznych opisanych w książce „Odlotowa Sąsiedzka Agencja Detektywistyczna”.
          6. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania (29 września 2022r.). Bibliotekarze we współpracy z wychowawcami klas II przygotowali akcję głośnego czytania książek. Podczas spotkania dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III słuchały opowiadań z książki Doroty Gellner „Wścibscy”, zaprezentowanych przez rówieśników i panią dyrektor.  Natomiast nauczyciele bibliotekarze czytali dzieciom opowiadanie Edyty Zarębskiej „Zosia i fiołkowy kapelusz”.
          7. Projekt „Czytam i tworzę” dla klas I-III i dzieci z oddziałów przedszkolnych. W ramach promocji czytelnictwa i rozwijania zainteresowań przed ważniejszymi uroczystościami i świętami nauczyciele bibliotekarze organizowali dzieciom warsztaty czytelniczo-plastyczne trwające około 45 minut. Najpierw dzieci słuchały krótkiego utworu nawiązującego do zbliżającego się wydarzenia. Następnie wykonywały prace artystyczne (dekoracje, upominki). Odbyły się:

          - warsztaty czytelniczo-plastyczne wielkanocne – kwiecień 2022 r.

          - warsztaty czytelniczo-plastyczne z okazji Dnia Matki – maj 2022 r.

          - warsztaty czytelniczo-plastyczne bożonarodzeniowe – grudzień 2022 r.

          1. Projekt „Bajkowy teatrzyk”. Teatrzyk kukiełkowy jako jedna z form interpretacji tekstu. Projekt realizowany w I semestrze roku szkolnego 2022/23, przeznaczony dla klas I-III i dzieci z dwóch oddziałów przedszkolnych. Spotkania miały na celu ukazania dzieciom, że teatrzyk kukiełkowy może być źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, niezastąpionym sposobem wzbogacania wyobraźni oraz rozbudzania zainteresowań czytelniczych. Dzieci oglądały przedstawienia kukiełkowe: „Jaś i Małgosia”, „Trzy świnki”, „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Jarzębinka”.
          2. Zajęcia czytelniczo-plastyczne w bibliotece. Zajęcia prowadzone były w roku szkolnym 2022/2023 dla chętnych uczniów klas II i III. Odbywały się w każdą środę na piątej i szóstej lekcji. Celem spotkań było rozwijanie zainteresowań i zamiłowań czytelniczych dzieci oraz ich wyobraźni i fantazji plastycznej. Podczas zajęć bibliotekarze wspólnie z dziećmi czytali wybrane książki znajdujące się w zasobach biblioteki, w tym zakupione w ramach Programu. Następnie dzieci tworzyły prace artystyczne w oparciu o czytane teksty.
          3. Szkolne konkursy plastyczne, recytatorskie, czytelnicze. Cel: zachęcanie uczniów do czytania książek, poznawania ich twórców, promocja czytelnictwa i biblioteki. W czasie realizacji programu odbyło się 8 konkursów, których organizatorem lub współorganizatorem była biblioteka szkolna. Odbyły się:

          - Szkolny Konkurs Czytelniczy dla klas II „Wiersze o zwierzętach” (29 kwietnia 2022r.)

          - Szkolny Konkurs Czytelniczy dla klas I „Wiersze o mojej Ojczyźnie” (20 maja 2022r.)

          - Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III (16 maja 2022r.)

          - Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas IV-VII (18 maja 2022r.)

          - Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla klas I-III (23 maja 2022r.)

          - Szkolny Konkurs Plastyczny dla klas 0-III „Bohater wierszy Marii Konopnickiej” (28 października 2022r.)

          - Szkolny Konkurs Plastyczny dla klas IV-VIII „Mój ulubiony bohater w książkach Marii Konopnickiej” (28 października 2022r.)

          - Szkolny Konkurs dla klas 1-8 „Książkowa klasa” (9 listopada 2022r.). Konkurs na klasę, która w październiku przeczytała najwięcej książek.

           

          1. Projekty edukacyjne, zajęcia z dziećmi:

          Podczas realizacji Programu przeprowadzono 27 zajęć z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki. Przykłady kilku zrealizowanych projektów edukacyjnych w oddziałach:

          1. Projekt w klasie IIIa, IIIb „Tworzymy ilustrowany katalog książek dla dzieci” (1 kwietnia2022r.). Na zajęciach dzieci nauczyły się, jakie informacje ze strony tytułowej książki są potrzebne do stworzenia jej opisu. Dowiedziały się co to jest katalog ilustrowany książek i do czego służy. Tworzyły kartę katalogową i uczyły się wyszukiwać książki na podstawie informacji z katalogu bibliotecznego.
          2. Projekt w klasie VIIc „Dzieje książki - od czasów najdawniejszych do współczesności” (27 kwietnia 2022r.). Podczas spotkania uczniowie poznali historię książki od czasów starożytnych do współczesności. W grupach uzupełniali karty pracy.
          3. Projekt w klasie Ia, Ib „Stajemy się czytelnikami naszej biblioteki – pasowanie na czytelnika”(30 września 2022r.). Podczas spotkania pierwszoklasiści zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej, zapoznali się z regulaminem obowiązującym w bibliotece i wypożyczyli swoje pierwsze książki.
          4. Projekt w klasie IVa, IVb(chłopcy) „Słowa ważne i potrzebne – patriotyzm” (27 października 2022r.) Podczas zajęć uczniowie słuchali czytanego przez nauczyciela opowiadania z książki Marka Michalaka „Opowieści o tym co w życiu ważne”. Następnie wypowiadali się na temat przeczytanego tekstu, poznali definicję patriotyzmu, określali cechy młodego patrioty i wskazywali cechy, które są przeciwieństwem patriotyzmu. Wyszukiwali wśród przygotowanych książek takich, które dotyczą patriotyzmu.
          5. Projekt w klasie VIIIa „Świat wartości – szacunek” (21 listopada 2022r.). Poszanowanie pozytywnych wartości i promowanie właściwego zachowania na podstawie opowiadania B. Kosmowskiej „Szacun i gorzka czekolada” z książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Podczas zajęć uczniowie głośno czytali opowiadanie, dyskutowali na temat pozytywnych i negatywnych zachowań oraz uzupełniali (w parach) karty pracy.
          6. Projekt w klasie IVa „Zbiory biblioteki szkolnej. Tworzymy katalog alfabetyczny” (24 listopada 2022r.). Podczas lekcji uczniowie wypowiadali się o swoich ulubionych książkach, przypomnieli sobie jaki jest układ księgozbioru w bibliotece, poznali rodzaje katalogów bibliotecznych i wykonali opis bibliograficzny książki.
          7. Projekt w klasie Ib „Bawimy się w lustratora książki” (15 grudnia 2022r.). Podczas spotkania uczniowie słuchali bajki „Śnieżynka”, oglądali bogato ilustrowane książki znajdujące się w zasobach biblioteki oraz poznali rolę i funkcje ilustratora jako współtwórcy książki. W drugiej części spotkania wykonali ilustracje do przeczytanej bajki.
          8. Projekt w klasie IIa „Książka i jej budowa” (16 grudnia 2022r.). Podczas zajęć dzieci poznały podstawowe elementy budowy książki oraz ich funkcje (informacyjną, ochronną, zdobniczą i reklamową). Poznały zawody związane z procesem powstawania książki. W drugiej części spotkania samodzielnie, bawiąc się w introligatora, składały książki.

           

          1. Organizacja spotkania z rodzicami na temat wpływu czytelnictwa na rozwój dzieci i młodzieży:
          1. Informacje o udzielonym bibliotece wsparciu finansowym i o planowanych działaniach w ramach Programu przekazano społeczności szkolnej na stronie internetowej szkoły (głównej i w zakładce Biblioteka NPRCz) i szkolnym facebooku.
          2. Podczas zebrań z rodzicami (31 maja 2022r.) przygotowano tablicę informacyjną na temat „Dlaczego warto czytać dzieciom książki” o korzyściach, jaki daje codzienne czytanie dzieciom książek oraz o wpływie czytania na rozwój dziecka. Materiały zaczerpnięto ze stron Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom. Przygotowano też kącik „Książka dla każdego” gdzie wystawiono książki, które każdy zainteresowany mógł wziąć ze sobą.
          3. Opracowano ulotkę dla rodziców promującą czytanie, którą wręczano rodzicom podczas zebrań w dniu 31 maja 2022 roku. Ulotka była udostępniana na stronie szkoły.
          4. Na początku roku szkolnego 2022/2023 przygotowano ulotki zachęcające do czytania dzieciom książek dla rodziców uczniów klas I i oddziałów przedszkolnych, które przekazano podczas zebrań (12 grudnia 2022r.).

           

          1. Dostosowanie organizacji pracy biblioteki do potrzeb uczniów, w tym umożliwienie wypożyczania książek na okres ferii i wakacji:
          1. Organizacja pracy biblioteki została dostosowana do potrzeb uczniów. Biblioteka czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30. Uczniowie mają możliwość wypożyczania książek na przerwach, przed lekcjami i po lekcjach. W wypożyczalni uczniowie mają wolny dostęp do półek.
          2. Umożliwiono uczniom wypożyczenie książek na wakacje i ferie (biblioteka czynna podczas wakacji przez 2 pierwsze tygodnie lipca i 2 ostatnie tygodnie sierpnia).
          3. Umieszczano na stronie szkoły i szkolnym facebooku plakaty zachęcające do wypożyczania książek na okres wakacji i ferii „Wakacje z książką”, „Książka na święta”.
          4. O wszystkich wydarzeniach i uroczystościach promujących czytelnictwo, o zakupionych nowościach na bieżąco informowano społeczność szkolną i środowisko na stronie internetowej szkoły (głównej i w zakładce Biblioteka NPRCz) i szkolnym facebooku.

           

          1. Przykłady zakupionych lektur szkolnych do biblioteki:
          1. John Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”
          2. Dorota Gellner „Wścibscy”
          3. Tom Justyniarski „Psie troski”
          4. Ewa Nowak „Pajączek na rowerze”
          5. Jacek Podsiadło „Czerwona kartka dla Sprężyny”

           

          1. Przykłady zakupionych nowości (oprócz lektur szkolnych) najczęściej wypożyczanych przez uczniów:

          dziewczęta:

          1. Zofia Stanecka „Basia” (seria)
          2. PaulettteBougeois “Frankilin” (seria)
          3. Mona Kasten „Save You” (seria)
          4. Komiks „Sisters”
          5. Agnieszka Mielech „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn” (seria)
          6. Seria książek dla najmłodszych „Czytam sobie”
          7. Rafał Skarżyski „Hej Jędrek” (seria)
          8. Seria książek o zwierzętach „Zaopiekuj się mną” oraz „Zosia i jej ZOO”
          9. John Flanagan „Zwiadowcy” (seria)
          10. Paweł Beręsewicz i inni „Gorzka czekolada i inne opowiadania o trudnych sprawach”

          chłopcy:

          1. Jeff Kinney „Dziennik Cwaniaczka” (seria)
          2. Rafał Skarżyski „Hej Jędrek” (seria)
          3. Tomasz Rogaczewski „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego”
          4. Brandon Mull „Pozaświatowy” (seria)
          5. Holly Black „Elfy ziemi i powietrza” (trylogia)
          6. Seria książek dla najmłodszych „Czytam sobie”
          7. Seria książek o zwierzętach „Zaopiekuj się mną” oraz „Zosia i jej ZOO”
          8. Magda i Artur Maciak „Odlotowa agencja detektywistyczna”
          9. Gunilla Bergstrom „Albert” (seria)

           

          1. Przykłady zakupionych książek historycznych, w tym poświęconych historii Polski XX wieku:
          1. Michał Konarski „Wojenna odyseja Antka Srebrnego. Ucieczka z nieludzkiej ziemi” (komiks)
          2. Michał Konarski „Wojenna odyseja Antka Srebrnego. Szczury Tobruku” (komiks)
          3. Anna Matusiak „Prymas tysiąclecia. Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”
          4. Andrzej Perepeczko „Jędruś chłopak ze Lwowa”
          5. Małgorzata Strękowska-Zaremba „Polscy superbohaterowie. Marszałek Józef Piłsudski”
          6. Małgorzata Strękowska-Zaremba „Polscy superbohaterowie. Rotmistrz Pilecki”
          7. Aileen Orr „Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa”
          8. Jan Paweł II „Nie lękajcie się” (komiks)

           

          Wnioski z realizacji programu:

          1. W ramach Programu zakupiono atrakcyjne książki, zgodne z zainteresowaniami i potrzebami uczniów. Przy zakupie książek uwzględniono potrzeby uczniów ze specjalnymi problemami edukacyjnymi (książki o treści terapeutycznej). Wzbogacono też księgozbiór o literaturę dla dzieci najmłodszych (książki z dużą czcionką, napisane prostym językiem).
          2. Podjęcie przez nauczycieli bibliotekarzy różnorodnych działań promujących czytelnictwo, wpłynęło na większe zintegrowanie całej społeczności szkolnej. Zwiększył się prestiż biblioteki w środowisku szkolnym i lokalnym.
          3. Realizacja programu przyczyniła się do wzrostu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły, szczególnie wśród uczniów klas I-III. W klasach starszych zakupionymi nowościami interesuje się mniejsza grupa, za to jest to grupa systematycznie odwiedzająca bibliotekę i z pasją czytająca książki.
          4. Udało się zrealizować w każdej klasie projekt edukacyjny, ale przy 18 oddziałach szkolnych i 2 przedszkolnych na realizację Programu było bardzo mało czasu.
          5. Dużo satysfakcji dawała realizacja projektów w klasach I-III i w oddziałach przedszkolnych, gdyż dzieci chętnie uczestniczyły w spotkaniach i bardzo je przeżywały.
          6. Znacząco wzrosła współpraca z innymi bibliotekami działającymi w środowisku lokalnym. Współpraca ta będzie kontynuowana przy realizacji kolejnych projektów.
          7. Ciekawą i udaną formą promocji czytelnictwa były spotkania autorskie, podczas których uczniowie osobiście poznali twórców książek i dowiedzieli się więcej o zawodzie pisarza. Spotkania takie będą nadal kontynuowane.
          8. Doposażenie biblioteki w nowy sprzęt komputerowy do wykorzystania dla drugiego nauczyciela bibliotekarza i przejście na MOL NET+ znacznie polepszyło warunki pracy. Praca na dwóch stanowiskach umożliwia sprawniejszą obsługę czytelników.

          Nauczyciele bibliotekarze

          Dorota Flisikowska

          Danuta Wyszyńska

          Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. Program realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji i Nauki,  Bibliotekę Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury.

          Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 - edycja  2021r. - LO III im. Juliusza Słowackiego w Otwocku

           

           

           

           

           

           

               

             

              

            

          .......................................................................................................................................................................................................

          ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW PLASTYCZNYCH

            

           

           

           

           

           

               

           

           

           

          Nowinki z biblioteki – Wakacje z książką

          Wakacje to idealny czas na wypoczynek oraz czytanie książek. Życzymy wszystkim cudownych, słonecznych i radosnych wakacji. Miłośnikom czytania chętnie wypożyczymy książki na wakacje. W dniach od 27 czerwca do 1 lipca w godz. 800-1400 jesteśmy w bibliotece.

                      Nauczyciele bibliotekarze

           


           

          Nowinki z biblioteki - „Gminne czytanie pod lipą”

               Dnia 10 maja grupa uczniów z klas III wzięła udział w akcji „Gminne czytanie pod lipą”, której organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynku. Podczas spotkania, które miało formę pikniku na trawie, uczniowie wszystkich szkół Gminy Olsztynek zaprezentowali przygotowane fragmenty utworów literackich. Dzieci z naszej szkoły  przeczytały z podziałem na role bajkę "Kozucha Kłamczucha" J. Porazińskiej. Trzecioklasiści cudownie reprezentowali szkołę podczas spotkania. Było to dla wszystkich uczestników bardzo miłe i ciekawe wydarzenie promujące czytelnictwo.

          Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej za ciepłe przyjęcie i słodkie niespodzianki, które sprawiły dzieciom ogromną radość.

          Nauczyciele bibliotekarze

           

           

                                                      

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku
      • 89 5192375
      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku, ul. Ostródzka 2, 11-015 Olsztynek 11-015 Olsztynek Poland
      • Administratorem jest Szkoła Podstawowa nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku (nr tel.: 089 – 519 23 75, adres e-mail: sp2@olsztynek.pl). Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych: adres e-mail – inspektor@cbi24.pl. Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
    • Logowanie