22.06.2022 klasy 7 biorą udział w ramach spotkania z zawodem w zajęciach z urbanistą panem Adamem Korgulem. Uczniowie poznają ścieżkę kształcenia, możliwości zatrudnienia w tym zawodzie. Pan Adam bardzo ciekawie prezentuje czym zajmuje się planowanie przestrzenne w gminach, jakie dokumenty obowiązują w naszej gminie i jakie programy komputerowe warto znać w tej pracy. Dziękujemy bardzo za ciekawe spotkanie i poświęcony czas😍
Spotkanie z zawodem w klasach VII
Wycieczka III klas do Gietrzwałdu
20 czerwca uczniowie klas trzecich pojechali do Gietrzwałdu, aby podziękować za dar Komunii świętej🙏, do której w ostatnim czasie przystąpili. Po wspólnej mszy świętej, podczas której uczniowie przepięknie chwalili Boga śpiewem, poznali historię tego miejsca oraz zabrali do domu wodę z gietrzwałdzkiego źródełka.
Komunikat!
THE BIG CHALLENGE 2022
Po raz kolejny z ogromną radością przyjęliśmy tegoroczne wyniki naszych uczniów w międzynarodowym konkursie z języka angielskiego The Big Challenge. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 43 uczniów naszej szkoły, 979 uczniów województwa warmińsko-mazurskiego (33 szkoły), 19 959 uczniów z całej Polski (631 szkół) oraz 439 548 uczniów z Europy (4 873 szkoły z Niemiec, Francji, Polski, Austrii, Włoch, Hiszpanii, Beneluxu).
Nasi uczniowie wystartowali w 4 poziomach konkursu. Maksymalna liczba punktów na każdym poziomie wynosiła 350 punktów. Jeden uczeń z naszej szkoły przekroczył barierę 300 punktów.
Na szczególne wyróżnienie zasłużyli następujący uczniowie. Antoni K. (level 3 – 311,25 pkt) co pozwoliło mu zająć 9 miejsce w województwie i 185 w kraju. Maja J. uzyskała 277,75 pkt (level 1) co uplasowało ją na 28 miejscu w regionie i 506 w kraju. W związku z tym, że na tym poziomie wystartowało 20 uczniów naszej szkoły (powyżej 15), to Maja otrzymała honorowy medal (pierwszy w historii szkoły). Wysokie miejsca zajęli także: na poziomie 2 – Wiktoria Ł. z wynikiem 271,75 pkt (22 miejsce w regionie i 361 w kraju) oraz na poziomie 4 – Zuzia K. z wynikiem 269,25 pkt (28 miejsce w regionie i 856 w kraju) i Jakub W. z wynikiem 261,50 pkt (33 miejsce w regionie i 1083 w kraju). Dodatkowo Lena D. wylosowała dodatkową nagrodę w postaci kultowego kubka z logo organizatora konkursu.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
koordynator konkursu
n-l języka angielskiego
Jerzy Flisikowski
1
Uroczystość wręczenia nagród w konkursie "Na znojną walkę"
Spośród naszych uczniów Lena D. z 6a otrzymała wyróżnienie👍, a Roksana Ś. z kl.8 a została nagrodzona 2 miejscem.🥈 Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe. Podczas spotkania mogliśmy wysłuchać wykładu na temat życia partyzanckiego oraz obejrzeliśmy pokaz broni, z której korzystali żołnierze wyklęci podczas walki. Konkurs został zorganizowanym przez IPN, odział w Olsztynie.
Ogólnopolski turniej Football3 Global Goals 2022.
Nasza szkoła również miała tam swoją reprezentację 💪
Dlaczego warto czytać dzieciom książki?
Codzienne czytanie książek:
- wspiera rozwój psychiczny dziecka,
- wzmacnia poczucie własnej wartości,
- uczy poprawnego języka, rozwija zasób słów, daje swobodę w mówieniu,
- ćwiczy pamięć, rozwija wyobraźnię,
- uczy samodzielnego myślenia, poprawia koncentrację,
- przynosi ogromną wiedzę ogólną,
- ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole,
- uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną,
- jest znakomitą rozrywką, rozwija poczucie humoru,
- zapobiega uzależnieniu od telewizji, telefonu i komputera,
- jest zdrową ucieczką od nudy i niepowodzeń,
- kształtuje na całe życie nawyk czytania i poszerzania wiedzy.
Kilka porad:
- najlepiej czytać codziennie o stałej porze,
- warto też czytać przy różnych okazjach: np. w podróży pociągiem, w poczekalni u lekarza itp.,
- nie zmuszać dziecka do długiego słuchania,
- pozwolić dziecku na cichą zabawę podczas czytania,
- wybierać książki odpowiednie do wieku dziecka,
- pozwolić dziecku na samodzielny wybór lektury do wspólnego czytania,
- stworzyć wygodne miejsce do czytania,
- uzupełniać i wzbogacać czytanie np. przez rozmowy, rysowanie, zabawy nawiązujące do przeczytanych tekstów.
Nauczyciele bibliotekarze
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwo Edukacji i Nauki Biblioteka Narodowa Instytut Książki Narodowe Centrum Kultury.
Nowinki z biblioteki - „Czytanie łączy pokolenia. Strofy, wersy, rymy i … Olsztynek”
W piątek 3 czerwca 2022 roku grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w przepięknej uroczystości „Czytanie łączy pokolenia. Strofy, wersy, rymy i … Olsztynek”. Impreza odbyła się w Zabytkowej Wieży Ciśnień. Celem spotkania było propagowanie twórczości poetów regionalnych: Alicji Chrzanowskiej, Janiny Gancarz, Janiny Dobrowolskiej i Marcina Cieleckiego. W uroczystości udział wzięły dwie pierwsze wymienione poetki, zaproszeni goście oraz dzieci i młodzież z olsztyneckich szkół. Podczas spotkania przybliżono zebranym sylwetki wymienionych twórców i słuchano recytacji ich wierszy w wykonaniu starszego i młodszego pokolenia. Całości dopełniła poezja śpiewana w wykonaniu uczniów i nastrojowa muzyka. Uczniowie z naszej szkoły przygotowali cudowne prace plastyczne na wystawę o zabytkach Olsztynka, które stanowiły tło wydarzenia. Ponadto dwie ósmoklasistki z naszej szkoły pięknie i nastrojowo zaprezentowały wiersze napisane przez lokalne poetki. Była to miła, wyjątkowa i niezapomniana uroczystość integrująca pokolenia. Organizatorzy imprezy: Lokalne poetki: Alicja Chrzanowska, Janina Gancarz Zespół Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza w Olsztynku Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynku Referat Promocji i Muzeum Historii Olsztynka Szkoła Podstawowa nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku Szkoła Podstawowa nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Program realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Bibliotekę Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury.
20
Nasi cudowni Ósmoklasiści🎉🎈
- 10
Dzień Dziecka w bibliotece
W środę 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka biblioteka zorganizowała spotkanie z książką Uczniowie z klasy IIIa i IIIb czytali bajką „Kozucha Kłamczucha” Janiny Porazińskiej dzieciom z oddziałów przedszkolnych i swoim koleżankom i kolegom z klas I-III. Uczestnicy z przejęciem oraz zadowoleniem wysłuchali przygód „niesfornej kozy”, a ich skupienie i zainteresowanie było najlepszym podziękowaniem dla czytających.
Celem akcji było promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów szkoły i dzieci
w wieku przedszkolnym.
Było to kolejne z wielu działań realizowanych w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” – Priorytet 3.
Serdecznie dziękujemy dzieciom czytającym za zaangażowanie się w naszą akcję czytelniczą!
Nauczyciele bibliotekarze
3
Uczniowie naszej szkoły wzięli dzisiaj udział w XIX edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodach Matematycznych organizowanych przez UWM w Olsztynie📚👍
Radosnego Dnia Dziecka🎈🎉
Jesteśmy dumni, że nasza szkoła stoi na straży pamięci o ważnych historycznych wydarzeniach❤️
- 11
Dzisiaj odbędzie się uroczystość odsłonięcia Kamieni Pamięci
Nowinki z biblioteki: Warsztaty czytelniczo-plastyczne „Dzień Matki”
Biblioteka szkolna przeprowadziła kolejne warsztaty czytelniczo – plastyczne dla uczniów klas I-III i dzieci z oddziałów przedszkolnych w ramach wspólnego projektu „Czytam i tworzę”. Tym razem dzieci najpierw wysłuchały opowiadania „Dzień Matki” z książki R. Piątkowskiej „Nie ma nudnych dni”, a następnie wykonały upominki dla mam.
Były to, jak zawsze przemiłe spotkania z naszymi najmłodszymi czytelnikami.
Nauczyciele bibliotekarze
12
25 maja 2022 r. o 21.30 – w godzinę śmierci rtm. Witolda Pileckiego w całym kraju zapłoną znicze pamięci🇵🇱
Minister Edukacji Narodowej do Ósmoklasistów👍❗️
Nasi cudowni Ósmoklasiści😍👍
Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas I-III
Dnia 23 maja 2022 roku w bibliotece szkolnej reprezentanci klas I-III wzięli udział w konkursie pięknego czytania. Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie fragmentu nieznanego tekstu przygotowanego przez organizatora. Dzieci czytały fragmenty książki Marii Krüger „Karolcia”. Uczestnicy wspaniale poradzili sobie z nowym tekstem, dlatego wszyscy otrzymali dyplomy i upominki od organizatorów. Organizator konkursu: nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej - Anna D. i Bogumiła K. Współpraca: nauczyciele bibliotekarze - Dorota F. i Danuta W.
4
Egzamin 8 klas z języka polski. Trzymamy kciuki 🤞👍
Kochani, głowa do góry! Będzie dobrze💪👍 Dzisiaj uczniowie zmierzą się z językiem polskim. Dacie radę🌞🙂
Nowinki z biblioteki – Szkolny Konkurs Czytelniczy dla uczniów klas I „Wiersze o mojej Ojczyźnie”
Dnia 20 maja 2022 roku w bibliotece szkolnej odbył się konkurs „Wiersze o mojej Ojczyźnie” dla uczniów klas I. Celem przedsięwzięcia było rozwijanie zainteresowań
i zamiłowań czytelniczych uczniów oraz popularyzacja wierszy patriotycznych.Do konkursu przystąpiło 20 uczniów, którzy wcześniej w ramach przygotowań, zapoznali się z kilkoma wierszami wybranymi przez organizatorów i dostosowanymi do wieku uczniów. Podczas spotkania dzieci miały do wykonania 7 zadań o różnorodnym stopniu trudności,
w tym: krzyżówka, puzzle, rebusy, zagadki.Dzieci były pięknie przygotowane i bez problemu poradziły sobie z zadaniami. Ich zmagania oceniała komisja w składzie: Jolanta P. bibliotekarz z Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Olsztynku, której pomoc po raz kolejny okazała się nieoceniona i nauczyciele bibliotekarze naszej biblioteki szkolnej.Laureaci konkursu:
I miejsce: Eliza S. klasa Ib
I miejsce: Szymon S. klasa Ia
II miejsce: Michalina W. klasa Ib
III miejsce: Wiktor L. klasa Ia
III miejsce: Franciszek J. klasa Ib
Gratulujemy!
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i upominki. Fundatorem nagród była Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego
w Olsztynku i sponsorzy.Konkurs był jednym z wielu przedsięwzięć podejmowanych przez bibliotekę w ramach promocji czytelnictwa i realizacji programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.
Organizator konkursu: nauczyciele bibliotekarze - Dorota F. i Danuta W.
Współpraca: Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynku - Jolanta P.
11