Świetlica

PODSTAWOWEJ NR 2 im. ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO

W OLSZTYNKU

1. ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE

1. Godziny pracy świetlicy szkolnej są dostosowane do potrzeb środowiska lokalnego.
          2. Liczba wychowanków w grupie nie może przekraczać 25 uczniów.
          3. Do świetlicy mogą uczęszczać uczniowie klas I–VIII, których rodzice pracują, dzieci oczekujące na dowóz oraz uczniowie oczekujący na zajęcia dodatkowe.[1]
          4. Przyjęcie do świetlicy szkolnej odbywa się na podstawie wypełnionej przez rodziców Karty Zgłoszenia Dziecka:
          • rodzic (opiekun) składa kartę zgłoszeń zawierającą  dane dziecka i rodziców (opiekun)
          1. Kwalifikację i przyjmowanie uczniów do świetlicy dokonują  wychowawcy.
          2. Warunkiem przyjęcia dziecka do świetlicy szkolnej jest całkowite wypełnienie karty zgłoszenia. Karty nieuzupełnione będą zwracane rodzicom do uzupełnienia.
          3.  Świetlica zapewnia uczniom opiekę przed i po zajęciach edukacyjnych.
          4. Uczniowie nie są odprowadzani i przyprowadzani z zajęć lekcyjnych przez nauczycieli świetlicy.
          5. Cele i zadania świetlicy zawarte są w programie świetlicy.
          6. Świetlica realizuje swoje zadania według rocznego planu pracy dydaktyczno - opiekuńczo –wychowawczej.
          7. Uczniowie mogą uczestniczyć w różnych zajęciach organizowanych przez nauczycieli świetlicy.
          8. Zajęcia świetlicowe mogą odbywać się w innym pomieszczeniu lub na boisku szkolnym.
          9. Świetlica nie odpowiada za zgubione rzeczy dzieci.
          10. Dzieci korzystają ze stołówki pod opieką wychowawców świetlicy w wyznaczonych godzinach.
          11. Dzieci dowożone są odprowadzane do autobusów szkolnych.
          12. Wychowawca świetlicy odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo uczniów od chwili ich zgłoszenia się do świetlicy do momentu wyjścia na zajęcia lekcyjne lub odjazdu bądź przekazania rodzicom/opiekunom.

1. Prawa i obowiązki ucznia.
          1. Uczeń zobowiązany jest do zgłoszenia każdego wyjścia nauczycielowi świetlicy oraz poinformowaniu   wychowawcy o swoim powrocie.
          2. Uczniowie, którzy posiadają pisemne pozwolenie rodziców mogą samodzielnie wychodzić ze świetlicy do domu, muszą swoje wyjście zgłosić wychowawcy świetlicy.
          3. Za wzorowe zachowanie, pomoc innym dzieciom, wykonywanie dodatkowych prac na rzecz świetlicy uczeń może otrzymać dyplom lub nagrodę.
          4. Uczniowie zobowiązani są do przestrzegania ustalonych zasad zachowania w świetlicy:

# wszyscy dbamy o estetyczny wygląd sal, nie niszczymy sprzętu, zabawek, gier

# nie biegamy w salach świetlicowych, nie bijemy kolegów  i koleżanek, nie używamy brzydkich słów

# nie przeszkadzamy sobie nawzajem podczas zabawy oraz zajęć

# po skończonej zabawie lub zajęciach pozostawiamy po sobie porządek

# nie oddalamy się podczas zabaw na boisku, jesteśmy zawsze z zasięgu wzroku nauczyciela

# dbamy o higienę i czystość podczas spożywania posiłków

# za zniszczenia powstałe z winy dziecka odpowiadają materialnie rodzice/opiekunowie

1. W przypadku naruszenia regulaminu nauczyciel może zastosować: upomnienie,   wpis do dziennika, wezwanie rodziców, rozmowa z pedagogiem, rozmowa z p. Dyrektor. Oprócz w/w środków nauczyciel może zastosować okresowy zakaz zabawy, drobne prace (układanie zabawek, porządkowanie sali).
          2. W świetlicy obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych, urządzeń elektronicznych typu tablet. Uczeń może skorzystać z telefonu tylko w celu kontaktu z rodzicami (za zgodą wychowawcy).

1. Prawa i obowiązki rodzica.
          1. Uczniowie odbierani są ze świetlicy przez rodziców, osoby upoważnione lub wychodzą samodzielnie za pisemną zgodą rodziców. Osoba odbierająca dziecko zobowiązana jest powiadomić o tym wychowawcę świetlicy.
          2. Dzieci 6 - letnie nie mogą samodzielnie wychodzić ze świetlicy, mogą być odbierane przez rodziców, osoby upoważnione, rodzeństwo które ukończyło 10 lat (wymagane oświadczenie rodziców).
          3.  O wszelkich zmianach dotyczących trybu odbierania dziecka ze świetlicy (np. odbieranie dziecka przez osobę dotąd nieupoważnioną lub samodzielne wyjście itp.) rodzice muszą powiadomić wychowawcę świetlicy na piśmie (z datą i czytelnym podpisem).
          4.  Przyjście rodzica, opiekuna po dziecko jest jednoznaczne z jego odebraniem ze świetlicy.
          5. Wychowawcy świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności za pozostawione, zagubione rzeczy uczniów.
          6. W przypadku zniszczenia przez dziecko mienia świetlicy rodzice
            (opiekunowie) ponoszą koszty naprawy.
          7. Rodzic jest zobowiązany do punktualnego odbioru dziecka ze świetlicy.
          8. W razie nieodebrania ucznia ze świetlicy oraz braku kontaktu z jego rodzicami/ opiekunami dziecko będzie przekazane odpowiednim organom (policji).
          9. W momencie zapisu dziecka do świetlicy rodzice zapoznają się i akceptują Regulamin Świetlicy.

[1] Zgodnie z art. 105 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r.