PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

ROK SZKOLNY 2023/2024

OPIEKUNOWIE: Marzena Obuchowicz, Małgorzata Szelugowska, Ewa Zarzecka

Cele Samorządu Uczniowskiego:

• Reprezentowanie ogółu uczniów.
          • Działanie na rzecz społeczności uczniowskiej i obrona jej praw.
          •  Uczestnictwo uczniów w samodzielnym rozwiązywaniu własnych problemów oraz partnerstwo w stosunkach uczniów z nauczycielami w realizacji celów wychowawczych szkoły.
          •  Rozwijanie demokratycznych form współżycia, współdziałania uczniów oraz przyjmowania współodpowiedzialności za jednostkę i grupę.
          •  Kształtowanie umiejętności zespołowego działania, wyrabianie samokontroli, samooceny i zdyscyplinowania uczniów.
          •  Dbanie o dobre imię i honor szkoły, kultywowanie i wzbogacanie jej tradycji.

Zadania wychowawczo – profilaktyczne:

• Inspirowanie i organizowanie życia kulturalnego i intelektualnego na terenie szkoły,
          • Reprezentowanie postaw i potrzeb środowiska uczniowskiego wobec dyrekcji i grona pedagogicznego,
          • Propagowanie idei samorządności oraz wychowania w demokracji.

Samorząd Uczniowski działa w następujących obszarach:

DZIAŁALNOŚĆ STATUTOWA:

• poznawanie i uzupełnianie wiadomości o szkolnych dokumentach, informowanie społeczności szkolnej o działaniach organu poprzez prowadzenie gazetki ściennej, umieszczanie informacji na stronie internetowej szkoły, współpraca z dyrekcją i gronem pedagogicznym, diagnozowanie potrzeb, sporządzanie sprawozdań, organizacja wyborów przedstawicieli organu, popularyzowanie wiedzy o prawach dziecka;

DZIAŁALNOŚĆ CHARYTATYWNA:

•  współpraca ze Szkolnym Kołem Wolontariusza,  udział w różnorodnych akcjach charytatywnych

DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNO-OŚWIATOWA:

• uatrakcyjnianie uczniom czasu pozalekcyjnego, poprzez organizowanie imprez okolicznościowych, w tym m. in.  z okazji Dzień Chłopaka,  Andrzejek, zabawy karnawałowej, Walentynek,  propagowanie wartości i tradycji kultury polskiej, poprzez organizację apeli okolicznościowych oraz pielęgnowanie ceremoniału
             i tradycji szkolnej, organizowanie okolicznościowych konkursów plastycznych
             i przedmiotowych oraz akcji, tj.: „Mikołajki”, Walentynki, które mają uatrakcyjnić życie szkolne.

Zadaniem opiekuna Samorządu Uczniowskiego jest:

•  czuwanie nad całokształtem prac Samorządu Uczniowskiego,
          •  pośredniczenie między uczniami a nauczycielami,
          • doradzanie i wspomaganie inicjatyw uczniowskich.

Efekty działań przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły:

• wzrost aktywizacji i uspołecznienia uczniów oraz wdrożenie ich do samodzielności poprzez rozwój samorządności, kształtowanie postaw prospołecznych, obywatelskich i patriotycznych, poszerzenie znajomości Praw Człowieka, Dziecka i Ucznia,
          • wypracowanie schematu działań, który z powodzeniem można corocznie powtarzać, wypełniając go pomysłami i działaniami wynikającymi z oczekiwań  uczniów
            i potrzeb szkoły,
          • pielęgnowanie tradycji szkolnej i ceremoniału,
          • reprezentowanie interesów młodzieży szkolnej wobec Rady Pedagogicznej,
          • stwarzanie możliwości rozwijania demokratycznych form współżycia, współdziałania uczniów i przyjmowania współodpowiedzialności za jednostki i grupy oraz wzrost umiejętności pracy w zespole i komunikacji interpersonalnej,
          •  wzrost empatii - podejmowanie konkretnych działań na rzecz osób będących
            w szczególnie trudnej sytuacji i na rzecz zwierząt.

MIESIĄC

RODZAJ ZADANIA

WRZESIEŃ

1.Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego – powitanie pierwszoklasistów                       oraz przedszkolaków.

2. Wybory Samorządu Uczniowskiego.

3. Omówienie i zatwierdzenie planu pracy SU.

4. Dzień Chłopaka.

5.Wybory przedstawicieli do Młodzieżowej Rady Miasta.

1.Wykonanie plakatów dotyczących używania telefonów na terenie szkoły.

2. Skrzynka pomysłów – zbieranie pomysłów od wszystkich uczniów szkoły  dotyczących organizacji pracy SU.

3. Udział o obchodach Dnia Edukacji Narodowej – życzenia dla pracowników szkoły; wykonanie dekoracji.

4. Przeprowadzenie wyborów do MRM.

5.Udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła Pamięta”– porządkowanie zapomnianych mogił, zapalenie zniczy na grobach zmarłych pracowników.

1.Udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

2. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – dekoracja oraz gazetka okolicznościowa.

3. Dzień tematyczny (wybór uczniów).

4. Zabawa andrzejkowa ( integracja uczniów, wspólna zabawa i konkursy).

1. Mikołajki - świąteczne dekorowanie szkoły.

2. Przyłączenie się do akcji charytatywnej  - zbiórka karmy dla psów i kotów.

3. Redagowanie artykułu do szkolnej gazetki (sondaż uczniowski).

1.Podsumowanie pracy SU w I półroczu – zebranie członków.

2. Kwesta w ramach WOŚP.

3.Dzień tematyczny (wybór uczniów).

4. Zabawa karnawałowa uczniów kl. 4-8.

1.Dzień gofra – wspólne pieczenie. Karnawałowa integracja członków SU.

2.Walentynki  (poczta walentynkowa, kiermasz kwiatków – możliwość zakupu kartek, kwiatków – dochód przeznaczony na wyposażenie sali wycieszenia).

3. Aktywna przerwa – integracja uczniów (wspólny taniec Belgijka).

1.Dzień Kobiet (dekoracja, ankieta szkolna – cechy superkobiety).

2.Pierwszy Dzień Wiosny – dzień bez plecaka.

3. Dzień solidarności z osobami z Zespołem Downa (skarpetki nie do pary). 4. Świąteczne dekorowanie szkoły.

1.Apel pamięci – Katyń.

2. Dzień Ziemi – gazetka ścienna, dekoracja szkoły.

3. Dzień tematyczny (wybór uczniów).

1.Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

2.Redagowanie artykułu do szkolnej gazetki (sondaż uczniowski).

2. Święto patrona – gazetka ścienna, quiz dla najmłodszych.

3. Aktywna przerwa  - integracja uczniów.

CZERWIEC

1.Obchody Dnia Dziecka – piknik, loteria fantowa (w ramach wyposażenia sali wyciszenia).

2.Dzień lemoniady.

3. Podsumowanie pracy w II półroczu.