•  

          Procedury dotyczące organizacji oddziałów   przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku
          w roku szkolnym 2021/2022

          Opracowane na podstawie wytycznych MEiN, MZ i GIS dla przedszkoli 
                                                     – tryb pełny stacjonarny
          .                                                 

          1. Do szkoły może uczęszczać dziecko bez objawów chorobowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
          2. Dzieci mogą być przyprowadzone do oddziału przedszkolnego i z niego odbierane przez 1 rodzica/opiekuna bez objawów chorobowych, sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i z budynku szkoły rodzic/opiekun  z dzieckiem  przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
          3. Przy wejściu do budynku szkoły należy zdezynfekować ręce (rodzic/opiekun).
          4. Na terenie budynku szkoły pracownicy używają maseczek  (przed i po zajęciach, w trakcie przerw).
          5. Rodzic/opiekun odprowadzający dziecko do sali przedszkola  może wejść do przestrzeni wspólnej szkoły, stosując się do następujących zasad:

          - 1 rodzic/opiekun z dzieckiem/dziećmi,

          - dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

          - dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,

          Rodzice/opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk).

          1. W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz.
          2. Komunikacja z rodzicami lub opiekunami ucznia będzie się odbywała z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość (dziennik elektroniczny Librus  i telefon).
          3. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u dziecka objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, jest zobowiązany do odizolowania dziecka  w odrębnym pomieszczeniu ( sala 214),  zapewniając min.  2 m odległości od innych osób (opiekuna) i niezwłocznego powiadomienia rodzica/opiekuna o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
          4. Rodzic zobowiązany jest do przekazania kontaktu telefonicznego i gotowości do odbioru rozmowy telefonicznej ze strony wychowawcy oddziału przedszkolnego  w sprawie informacji o stanie zdrowia dziecka.
             
          5. W sytuacji, gdy jedno z dzieci oddziału przedszkolnego zachoruje na COVID-19 kwarantannie będą musiały zostać  poddane  pozostałe dzieci z tej grupy przedszkolnej.  
             
          6. Decyzja przejścia na kształcenie w formie mieszanej (hybrydowej) będzie przedmiotem indywidualnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego na podstawie przedstawionych przez Dyrektora szkoły konkretnych rozwiązań dotyczących organizacji zajęć przedszkolnych.
          7. Nauczyciele grup przedszkolnych będą oczekiwać na uczniów w sali od godziny 6.30.
          8. Jeżeli pozwoli na to pogoda, dzieci będą spędzać 1 h na świeżym powietrzu. Dzieci będą wychodziły wyjściem przy sali gimnastycznej. W razie niepogody dzieci spędzają czas w swoich salach.
          9. Dzieci do toalety będą odprowadzani i przyprowadzani przez pomoc nauczyciela.   
          10. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, będą usunięte. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć będą  dezynfekowane.
          11. Dziecko musi posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się we własnej szafce/w miejscu wyznaczonym przez nauczyciela. Dzieci nie powinny wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
          12. Książki, ćwiczenia i przybory dziecko może pozostawiać w szkole.
          13. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga będzie umyta z  użyciem detergentu lub zdezynfekowana po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
          14. Sale będą wietrzone, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę.
          15. Podczas realizacji zajęć sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy w miarę możliwości ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
          16. Dziecko nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów, zabawek.
          17. W szatni każda klasa ma swój boks, rodzice/opiekunowie nie powinni tam wchodzić (poza rodzicami przedszkolaków).
          18. Gabinet pielęgniarski i stomatologiczny funkcjonuje zgodnie z wymaganiami ustalonymi w przepisie prawa oraz aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Fundusze Zdrowia.  
          19. W sekretariacie szkoły może przybywać jedna osoba posiadająca maseczkę z zachowaniem dystansu społecznego.

           

          Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń

          oraz powierzchni

          1. Przy wejściu głównym umieszczone są numery telefonów do właściwej dla danego miejsca Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej 89 5248300, kontaktu z inspekcją sanitarną w sprawie koronawirusa +48 22 25 00 115 oraz numery alarmowe  999, 112.
          2. Osoby wchodzące do szkoły muszą dezynfekować dłonie lub zakładać rękawiczki ochronne,  zakrywać usta i nos.
          3. Dzieci myją ręce wodą z mydłem po przyjściu do sali, przed jedzeniem,  po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
          4. Codzienne prace porządkowe będą monitorowane, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal, pomieszczeń sanitarno - higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych poręczy, klamek   i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatur, włączników i w miejscach spożywania posiłków.
          5. Przeprowadzając dezynfekcję, będziemy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie  czasu  niezbędnego  do wywietrzenia  dezynfekowanych  pomieszczeń i przedmiotów tak, aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji (w czasie spaceru).
          6. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych będą wywieszone plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk instrukcje dezynfekcji.
          7. Na terenie szkoły są ustawione pojemniki na zużyte maseczki i rękawiczki.

           

          Gastronomia

          1. Przy wydawaniu posiłków będą czyszczone blaty  stołów i poręczy krzeseł.
          2. Posiłki dostarczane przez firmę cateringową będą przywożone w pojemnikach zbiorczych, następnie rozkładane i podawane z wykorzystaniem talerzy i sztućców będących  na  wyposażeniu  szkoły lub w razie potrzeby z wykorzystaniem talerzy i sztućców jednorazowego użytku.  Naczynia  i  sztućce  będą  myte  w  zmywarce z dodatkiem   detergentu,  w temperaturze   min. 60°C  lub myte  w  gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzane.

           

           

          Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia

          u pracowników szkoły

          1.  Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów chorobowych, sugerujących  infekcję  dróg  oddechowych  oraz  gdy  domownicy nie  przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
          2.  Szkoła ma zabezpieczone pomieszczenie (sala 214), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych.

          - Pracownicy szkoły powinni zostali poinformowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.

          - W przypadku wystąpienia u pracownika, będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną. Obszar, w obrębie którego poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych  zostanie bezzwłocznie  poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami, zostaną również zdezynfekowane powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosowane inne indywidualne zalecenia wydane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

           - W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Ustalona zostanie lista osób przebywających w tym samym czasie w miejscach, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zgodnie z zaleceniem przekazana odpowiednim służbom zgodnie z  wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

          38. Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej Powiatowej Stacji   Sanitarno-Epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.

           

          Zasady dla dzieci przedszkolnych

          1. Masz gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby, zostań w domu.
          2. Często myj ręce.
          3. Nie dotykaj oczu, ust i nosa.
          4. Zrezygnuj z podawania ręki na powitanie.
          5. Uważnie słuchaj poleceń nauczyciela.
          6. Używaj tylko własnych przyborów szkolnych.
          7. Unikaj kontaktu z większą grupą uczniów, np. podczas przerw.
          8. Jeżeli czujesz się źle lub obserwujesz u siebie objawy chorobowe, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela.
          9. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na zajęciach.

           

           

          Opracowane w oparciu o poniższe dokumenty:

          Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki  z dnia 17 sierpnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

          https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2021/1519

          oraz  Wytycznych MEiN, MZ i GIS

          https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-mein-mz-i-gis-dla-przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat3- V aktualizacja-od-1-wrzesnia-2021-r

           

          Opracowały: Marzena Gratunik, Beata Sawońska, Anna Duda.

          Olsztynek, 30.08.2021

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku
      • 89 5192375
      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku, ul. Ostródzka 2, 11-015 Olsztynek 11-015 Olsztynek Poland
      • Administratorem jest Szkoła Podstawowa nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku (nr tel.: 089 – 519 23 75, adres e-mail: sp2@olsztynek.pl). Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych: adres e-mail – inspektor@cbi24.pl. Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
    • Logowanie