
Dziękujemy
Dziękujemy
Święto Niepodległości
Uroczystym apelem cała społeczność szkolna upamiętniła w dniu wczorajszym 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki uczniom z klasy IVa, VIIIb, chórzystom, przedszkolakom i ich opiekunom mogliśmy przypomnieć sobie najpiękniejsze i najtrudniejsze wydarzenia z historii naszego narodu.
4
Nowinki z biblioteki
Podsumowanie konkursu „Książkowa Klasa”
Zakończyła się tegoroczna edycja konkursu dla klas 1-8 „Książkowa klasa”. Tradycyjnie najwierniejszymi czytelnikami biblioteki szkolnej okazały się dzieci z klas 1-3. Wyłoniono trzy klasy, które w październiku wypożyczyły najwięcej książek:
- I miejsce - klasa 1b (7,8 książek na ucznia)
- II miejsce - klasa 2a (7,5 książek na ucznia)
- III miejsce - klasa 1a (5,2 książek na ucznia)
Przedstawiciele wyróżnionych klas odebrali nagrody, które ufundowała Rada Rodziców i organizatorzy.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Nauczyciele bibliotekarze
1
Pilot i ja
Podsumowanie konkursu plastycznego dla klas 0-3:
Ilustracja do książki Adama Bahdaja „Pilot i Ja”
W piątek 27 października odbyło się podsumowanie konkursu dla klas 0-3: Ilustracja do książki Adama Bahdaja „Pilot i Ja”. Celem przedsięwzięcia było przybliżenie sylwetki pisarza i promowanie jego twórczości. W konkursie wzięło udział 37 dzieci. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością i zdolnościami plastycznymi. Prace dzieci można obejrzeć na wystawie w bibliotece.
Przyznane miejsca:
Oddział przedszkolny, dzieci 5-6 lat
- I miejsce – Maja G. 5 lat
- I miejsce – Aleksandra P. 5 lat
- II miejsce – Zuzanna N. 6 lat
- II miejsce – Jan P. 6 lat
- III miejsce – Joanna M. 6 lat
Klasy I:
- I miejsce – Hanna J. kl. 1b
- II miejsce – Michalina P. kl. 1a
- II miejsce – Lena Sz. kl. 1b
- III miejsce – Amelia C. kl. 1a
- III miejsce – Nikola J. kl. 1b
Klasy II:
- I miejsce – Maria M. kl. 2a
- I miejsce – Kajetan N. kl. 2a
- II miejsce – Helena Ch. kl. 2a
- III miejsce – Zofia R. kl. 2a
Klasy III:
- I miejsce – Natan S. kl. 3b
- II miejsce – Wiktoria C. kl. 3a
- II miejsce – Hanna S. kl. 3a
- III miejsce – Zofia R. kl. 3b
Pozostałe dzieci otrzymały wyróżnienia.
Nagrody i dyplomy ufundowała Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku i organizatorzy.
Dziękujemy uczniom za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.
Nauczyciele bibliotekarze
2
Dziękujemy
Dziękujemy
Piknik europejski
We wtorek w naszej sali gimnastycznej zaroiło się od kolorów, zapachów i prawdziwych Europejczyków.
Podczas "Pikniku europejskiego" poszczególne klasy od czwartych po ósme prezentowały swoje stoiska poświęcone krajom europejskim.
Było barwnie, smacznie i ciekawie. Poznaliśmy typowe dla danego kraju piosenki, potrawy, stroje i zachowania. Dzieci popisały się talentami, ale co najważniejsze - zostały zarażone bakcylem podróżowania.
Przecież mamy Europę na wyciągnięcie ręki!
12
Pierogowa królewna
W minionym tygodniu zarówno przedszkolaki jak i klasy 1-3 miały okazję uczestniczyć w prawdziwej uczcie teatralnej. Nasi uczniowie obejrzeli spektakl pt."Pierogowa królewna" w wykonaniu p.Hanny Banasiak. Spektakl dostarczył nam wiele wrażeń. W szczególności do gustu przypadła nam warmińska historia o Kłobuku. Mamy nadzieję na kolejne takie wyjątkowe spotkania.
7
Apel papieski
20 października w tygodniu szczególnie poświęconym świętemu Janowi Pawłowi II w naszej szkole odbył się apel poświęcony naszemu wielkiemu Polakowi. Uczniowie z koła teatralnego ART TEAM ukazali, jak wspominali papieża przedstawiciele różnych zawodów i grup społecznych. Przybliżono nam też znaczenie hasła tegorocznych Dni Papieskich. "Cywilizacja życia" wiele razy przywoływana była w nauczaniu św. Jana Pawła II. Uczniowie naszej szkoły wykonali też prace plastyczne prezentujące sposoby realizacji tegorocznego hasła w codziennym życiu. Prace można było obejrzeć podczas występu i po nim.
5
Piękna Nasza Polska Cała
W tym roku szkolnym klasy 1b oraz 2b biorą udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”, którego autorem jest Ludmiła Fabiszewska. Jednym z głównych założeń projektu jest kształtowanie postawy patriotycznej wśród najmłodszych, oraz uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski. Projekt polega na realizowaniu minimum 13 zadań z Bazy Pomysłów i Inspiracji zaproponowanych przez autorkę w dowolnym terminie roku szkolnego. Chcemy, by piękno tego projektu i bijący od niego patriotyzm były z nami cały czas!
Bakcyl w naszej szkole
Klasy 6-8 biorą udział w lekcjach z ekonomii i cyberbezpieczeństwa w ramach "Projektu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL". Celem projektu edukacyjnego "Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL" jest podnoszenie poziomu wiedzy z zakresu ekonomii, cyberbezpieczeństwa oraz inspirowanie świadomych działań i budowanie właściwych postaw w zakresie przedsiębiorczości.
Szkoła Wierna Dziedzictwu
11 października 2023 r. Kapituła Konkursu dokonała oceny sprawozdań nadesłanych przez szkoły i placówki ubiegające się o certyfikat Szkoła Wierna Dziedzictwu. Kapituła Konkursu rekomendowała 49 szkół/placówek z województwa warmińsko-mazurskiego do Certyfikatu Szkoła Wierna Dziedzictwu, w tym naszą szkołę.
Jesteśmy dumni i działamy dalej!
OFERTA PRACY
Spotkania z łaciną
Zapraszamy na drugie spotkanie z językiem łacińskim.
Łacina (język łaciński) ukształtowała się prawdopodobnie w II tysiącleciu przed naszą erą. Była ojczystą mową Rzymian oraz językiem urzędowym Republiki Rzymskiej, a później Cesarstwa Rzymskiego. W średniowieczu i czasach nowożytnych łacina była używana jako międzynarodowy język kościoła rzymskokatolickiego. Współcześnie łacina nie jest już językiem ojczystym dla nikogo. Jednak wciąż nauczana jest na całym świecie oraz stosowana, w niektórych dziedzinach nauki. Pozostaje też językiem urzędowym Państwa Watykańskiego. Znajomość łaciny to przepustka do zgłębiania historii europejskiego dziedzictwa kulturowego.
Na koniec kilka sentencji łacińskich o rodzinie:
Qualis pater, talis filius – Jaki ojciec, taki syn.
Memini tui, memento mei – Pamiętam o tobie, pamiętaj o mnie.
Concordia domi, foris pax – Zgoda w domu, pokój na zewnątrz.
Parentes carissimus habere debemus – Rodziców za najdroższych mieć musimy.
Za miesiąc kolejne informacje o języku łacińskim.
Nauczyciele bibliotekarze
Źródło: pl.wikipedia.org/wiki Źródło: godzinazlacina.wordpress.com Źródło: pl.wikibooks.org/wiki
Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej
„Dzieci rodzą się ze skrzydłami,
nauczyciele pomagają im je rozwijać.”
J. Korczak
14 października 2023 r. przypada 250. rocznica powołania KEN. W naszej szkole odbył się uroczysty apel, podczas którego wybrzmiały piękne życzenia dla pracowników szkoły. W swoich przemówieniach wszyscy wyrazili wdzięczność, podziękowali za dotychczasową pracę, życząc dalszej wytrwałości. Akademia była również okazją do nagrodzenia nauczycieli oraz pracowników szkoły. Wielkie brawa otrzymała Pani Anita Trochim – Wiśniewska, która może cieszyć się zasłużoną emeryturą. Uczniowie kl. 5 zaprezentowali program artystyczny „Kocham Cię Szkoło”. Uczestnicy teleturnieju wykazali się znakomitą wiedzą o naszej szkole.
To był wyjątkowy dzień, któremu towarzyszyła miła atmosfera. Oby wszystkie życzenia spełniły się.
10
Szkolna Olimpiada Lekkoatletyczna
Dziś na sali gimnastycznej w obecności dyrekcji szkoły, młodzieży szkolnej i nauczycieli zostały wręczone medale dla uczniów, którzy zajęli miejsca 1-3 w 3 konkurencjach lekkoatletycznych: bieg na 60 m, skok w dal i rzut piłką lekarską podczas rozegranej 27.09.2023 Szkolnej Olimpiadzie Lekkoatletycznej. Medaliści zostali udekorowani przez p. Dyrektor stojąc na prawdziwym podium!! Poza tym nagrodzone zostały klasy, w rywalizacji punktowej( dyplomy). Najlepszą usportowioną klasą w szkole jest klasa 6b, która zdobyła 183 punkty i otrzymała piękny puchar. Wszyscy medaliści byli zadowoleni, a młodzież nagrodziła ich gromkimi brawami!!
13
Nauczycielski Challenge 2023
Serdecznie zapraszamy na Nauczycielski Challenge 2023!
Co kryje się pod tą nazwą? Konkurs z nagrodami dla uczniów i nauczycieli!
Wystarczy rozwiązać krótki test, składający się z pytań z przedmiotów humanistycznych i ścisłych. Rywalizacja podzielona jest na grupy wiekowe, tak aby każdy odpowiadał na pytania adekwatne do posiadanej wiedzy.
Nauczycielski Challenge odbywa się w dniach 13-16.10.2023 r. Konkurs jest bezpłatny. Test można rozwiązać za pośrednictwem przeglądarki lub w bezpłatnej aplikacji ZDAY do pobrania z:
Google Playhttps://play.google.com/store/apps/details?id=live.zday.app&pli=1
App Storehttps://apps.apple.com/pl/app/zday/id6461458006?l=pl
Wydarzenie odbywa się z okazji tak zwanego Dnia Nauczyciela, czyli Święta Edukacji Narodowej. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich oraz do wszystkich nauczycieli.
Za najlepsze wyniki przewidziano nagrody: dla uczniów zestawy klocków Lego oraz gadżety ZDAY, natomiast nauczyciele otrzymają bony zakupowe. Szczegóły wydarzenia oraz regulamin konkursu znajdziesz na stronie: https://zday.pl/nauczycielski-challenge/
Świętuj z nami Dzień Edukacji Narodowej!
Pobierz aplikację ZDAY i dołącz do rywalizacji o atrakcyjne nagrody!
Z poważaniem, Zespół Zday.pl
Wizyta Ministra Cyfryzacji
Naszą szkołę odwiedził Pan Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński. Spotkał się z dyrektorami i nauczycielami olsztyneckich szkół. Pan Minister przekazał informacje dotyczące progamu "Laptop dla nauczyciela".
1
Laptopy dla czwartoklasistów
Pani Poseł RP Iwona Arent wraz z Panem Burmistrzem Robertem Waraksą wręczyli laptopy uczniom klas czwartych w ramach projektu "Laptop dla Ucznia". Celem programu jest podniesienie kwalifikacji cyfrowych młodych ludzi. W trakcie spotkania uczniowie klas trzecich zaprezentowali swoje umiejętności w zakresie programowania robotów. W spotkaniu uczestniczył także Prezes Stowarzyszenia "Wspólnie dla Olsztynka" Pan Paweł Urbanowicz.
5